NATO-nappula vinoilee presidentille

Katainen on astumassa isompaan hameeseen. Hän jo ajatteli keskusteluttaa kysymyksen siitä, saako tasavallan presidentti osallistua EU:n kokouksiin.

Kataisen pitäisi muuttaa perustuslaki ensiksi 5/6 enemmistöllä kiireelliseksi julistaen ja käyttää "Kekkosen konstit".
2199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

20.04.2007       
EU-parlamentaarikko Alexander Stubbin (kok.) mielestä tasavallan presidentin ei pitäisi osallistua EU-huippukokouksiin. Stubb pitää presidentin osallistumista kyseenalaisena jo nyt ja täysin poissuljettuna siinä vaiheessa kun EU saa perustuslain, jolloin huippukokouksesta tulee toimielin. Stubbin mukaan presidentti on lähtenyt kokouksiin lähinnä saadakseen osallistua EU-johtajien yhteiskuvaan. Hän kehotti selvittämään, montako puheenvuoroa presidentti on viime vuosina huippukokouksissa käyttänyt.


(STT)       




http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1265670

Äänestä

pohjaksi oikein mainiosti ainakin aluksi. On syytäkin keskustella asia perin juurin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vääpeli Satu kirjoitti:

Katainen on astumassa isompaan hameeseen. Hän jo ajatteli keskusteluttaa kysymyksen siitä, saako tasavallan presidentti osallistua EU:n kokouksiin.

Kataisen pitäisi muuttaa perustuslaki ensiksi 5/6 enemmistöllä kiireelliseksi julistaen ja käyttää "Kekkosen konstit".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu