voisitteko te viisaat tietäjät kertoa minulle miten pääsen velkajärjestelyyn tai onko se edes mahdollista. ex mieheni kanssa meni asiat päin p.... joskus silloin nuoruudessa. ulosotossa on paljoooon velkaa ja nyt haluaisin tästä eroon velasta siis. olen nyt uuden miehen kanssa ja meillä lapsi. töissä en ole. olen vielä koti-äippänä. joten tuloja ei ole mitenkään ruhtinallisesti. ja koulun penkille käy tie kun kotihoidontuki loppuu. joten silloinkaan ei ole sitten tuloja. mitä pitäisi ensin tehdä??? ja mitä sitten. neuvokaa kiitos minua tietämätöntä. odotan saavani asiallisia neuvoja, koska en todellakaan ole ainut suomessa joka on paskantanut tietonsa nuoruudessa.
velkajärjestelystä
onnetonko?
4942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kunnan velkaneuvojalta noin aluksi. Kuluttajaviraston sivulta pääset alkuun http://www.kuluttajavirasto.fi/. Velkaneuvonta on lakisääteistä ja maksutonta. Velkaneuvojalta saat oikeita ohjeita ja opastusta, keskustekuoalstalta hörhöjen huutelua.
Jos velkaa on tosiaan paljon, kannattaako ensimmäisenä ajatella täysipäiväistä opiskelua? Harkitse ilta- etä monimuoto yms koulutuksia ja myös sitä mille alalle kouluttaudut, kasvaako palkkasi merkittävästi, millaiset työllistymismahdollisuudet on jne. Toki kouluttautumisessa on muitakin puolia kuin raha, mutta tilanteessasi rahakin on otettava huomioon.
vielä, että otetaanko puolison tulot huomioon. ja kuinkas kun puolisoni omistaa asunnon jossa asumme ja auton hän omistaa. minun nimeäni ei mainita missään juuri sen takia kun nimeni ei käy mihinkään laina papereihin velkojen vuoksi.
vastauksen siihenkin kysymykseen. Ei varmaankaan aivan yksiselitteistä koko homma, joten varaa aika ja mene papereinesi puhumaan asiasta.
Mene ihmeessä velkaneuvojan puheille mahdollisimman pian.
Itse olen selvinnyt jo ohi velkajärjestelyajankin ja lisätilityksetkin olen maksanut joten voin kertoa että se kannattaa. Velkajärjestelylaki on sitä paitsi muuttunu siitä mitä se itselläni oli sen alkaessa.
Muistathan sen että asunto kannattaa pitää. Itse tein sen virheen että myin asuntoni ja olen kylläkin ostanut jo uuden nyt.
Tsemppiä ja menoksi aikaa tilaamaan! Älä luovuta!!!!