haluaisin tietää, mitä multaa/turvetta laitan pikku-kasvihuoneseeni? maa on todella ravintoköyhää, joten pitäskö ensin kääntää maa ja sit lannottaa vaikka kanankakalla? kevätpuutarhalannoitta (kemira) olen laittanut koko pihaan, myös tulevan kasvihuoneen kohdalle..aion kasvattaa tomaatteja, chilejä ja salaatteja siellä kasvihuoneessa. kasvihuoneeni on vain kolme neliömetriä ja tulee kyllä tosi lämpimälle paikalle..olen siis aloittelija, ei tarvii asiattomia kommentteja laittaa.kiitos
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ehdotuksesi vaikuttaa sopivilta eli kannattaa lisätä maahan turvemultaa. Nyt keväällä saa 100 litran säkkejä 4kpl hintaan 10e (tarjouksessa puristamatonta turvetta). Neliölle kun laittaa yhden säkillisen ja sekoittaa muuhun multaan, niin hyvä. Lannoitusta kannattaa tehdä pitkin kesää. Pienet taimet ei tarvitse/kestä vahvaa lannoitusta.
Neliölle ei montaa tomaattia mahdu. Kaksi jos ovat isoja, mutta pensastomaattia menee useampia. Syksyllä ahtaudesta on haittaa ja ilma ei kierrä -- pöpöt viihtyy.