Älkää mekastako

ruotsinkielestä niin hirveesti. Se loppuu itsestään Suomessa ajan kanssa. Tulkaa vaikka Varkauteen katsomaan. Ennen täällä kuuli ruotsia
(ei oikeata vaan tätä huvittavaa suomenruotsia) mongerrettavan vaan ei enää. On täällä vielä ruotsinkielinen ala-aste, jonka pihalla lapset puhuvat suomea.
2183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ongelma on laajempi kuin pelkkä Varkaus. Näille degeneroituneille rupuleille pitää olla omat korkeakoulut ja kiintiöt, kun eivät oikeisiin oppilaitoksiin muuten enää pääse. Suomenkieliset joutuvat kilpailemaan opiskelupaikoista.

Äänestä

Pakkoruotsittajat harjoittavat laillistettua varkautta paljon suuremmassa mittakaavassa täällä rannikkoseuduilla, vievät miljardeja budjetista kaksikielisiin tuplajärjestelmiinsä.

Jokainen omilla aivoillaan ajatteleva alkaa siitä pitää entistä suurempaa mekastusta, kunnes loiselukat tajuavat keksiä itselleen kunniallisemman elinkeinon ja suomalaiset pääsevät opettelemaan niitä oppiaineita mitä tarvitsevat, ilman pakkoruotsin riippakiveä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aino kirjoitti:

ruotsinkielestä niin hirveesti. Se loppuu itsestään Suomessa ajan kanssa. Tulkaa vaikka Varkauteen katsomaan. Ennen täällä kuuli ruotsia
(ei oikeata vaan tätä huvittavaa suomenruotsia) mongerrettavan vaan ei enää. On täällä vielä ruotsinkielinen ala-aste, jonka pihalla lapset puhuvat suomea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu