Mitä lahjaksi 1-vuotiaalle kummipojalle?

Niin, siinäpä tuo kysymys oli.. Kiitos jo etukäteen mahd. vinkeistä :)
1424341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos et mitään lelua tms. keksi, niin kortti riittää.

Äänestä

1 vuotis lahjaks kummitytölle ensi kengät ja nallepuh hiekkalapiosetin.. eipäniin pieni vielä paljon ymmärrä syntymäpäivistä..

Äänestä
  • minäkin ostin tuolta (rekkarit.fi) mutta petyin kuin postissa saapui pelti missä oli tarra (todella huono laatuinen). Kaveri oli ostanut oikean näköisen kilven lastenvaunukyltit.fi nimisestä paikasta joka oli laadukas

    Äänestä

kysymystä heittämällä jonku hintahaitarin lahjalle.

Omalle pojalle ostettiin kiikkutuoli ja henkilökohtainen satukirja. Tuo satukirja löytyy ihan tol hakusanalla esim. Googlesta. Eri tarinavaihtoehtoja ja jokaiselle lapselle painetaan oma kirja, jossa lapsi seikkailee itse pääosassa omalla nimellään. Maksaa alle 20 euroa.
Kiikkutuoli alkoi kiinnostaa tos 1 v 3 kk iässä.

Muita lelusuosikkeja, josta poika tykkää, on perinteinen hakka-puulelu, sisäkkäin tai torniksi pinottavat purkit, puiset palapelit, muotopalikat (siis mis kannes eri muotoisia aukkoja ja osattava laittaa oikeesta reiästä palikka lootaan).

Sit joku perinteinen klassikkosatukirja vois ol kiva. Ja itse arvostan kaikkea lapsen kehitystä ja motoriikkaa tukevia juttuja, esim. tarhassa käyttävät jo sormivärejä (sellasia, jotka lähtee konepesussa vaatteista), liimaavat, muovailevat muovailuvahalla ja kotiin ostettiin väriliidut, jotka on ihan ikäsuosituksella 1 ja 1 v 4 kk on jo niin innokas piirtäjä, että piirtää tunninkin putkeen ja huudon kans saa ottaa pois.

Potkumopo tai kolmipyörä ois tarkotus ostaa kesäksi.

Äänestä

Itse ostin siskon tytölle sellaisen puisen värikkään etanan johon voi myös niitä muotopalikoita työntää selkään. Stockka ja 15e.

Tätä leluosaston tädin mukaan on kiva kun on värikäs ja opettava on on ne palikat. Lapsen äiti oli toivonut opettavaa lelua. Sunnuntaina on synttärit niin katsotaan mitä lapsi tykkää!

Kuulemma tuon ikäiset ovat lahjan antohetkellä yleensä kiinnostuneempia lahjapaperista kuin itse lahjasta :D

Äänestä
  • Meil poika täytti vuoden viikkoa ennen joulua ja joulupaketissa oli sen miljoonaa juttua, kun esikoisesta kyse. No, mikä oli asiantuntijan mielipide: paras paketti oli se, missä oli 3 turvatuttia samassa laatikossa. Sen ku sai, niin muista lahjoista ei huolinut, jäi isin avattavaksi.

    Äänestä

omat ruokailuvälineet? Me saatiin mummolta ennen syntymää syntymälahjaksi Hackmannin Muumi-aterinsetti, on tosi laadukas. Sisältää haarukan, veitsen, ruokalusikan ja teelusikan. Pienin lusikka on sopiva 1-vuotiaan käteen ja suuhun, haarukkaakin on jo käytetty. Hintaa sil on sellainen 20-30 euroa riippuen, ostaako jostain halpakaupasta vai kultasepältä.

Äänestä

Oottepa te nykyajan ihmiset avuttomia kun ei osata edes lahjaa 1.v ostaa!! Etenkin kun maailma on täynnä tavaraa..

Äänestä
  • Vedä käteen apina

    Äänestä

Heipsarallaa!!
Itse vietettiin Helga- siskontyttäreni 1.-vuotis syntymäpäiviä Helsingissä tässä n.viikko sitten!
Paikalla olivat Tärkeimmät sukulaiset, kuten sisarukset,äiti, isä, mummut ja papat, sekä kummit.
Muut vieraat saivat käydä seuraavana päivänä jos kävivät. Tarjolla oli kakkua,keksejä,torruja,mehua ja kahvia. Lapsiakin oli kylässä. Vieraina oli myös paljon vähävarallisia perheitä.Ja siskoni sanoikin heidät kutsuessan, että maailman ihanin lahja on se että itse ihmiset ilmaantuvat paikalle! Nämä ystävät olivat kuitenkin keksineet askarrella paperista ja eri väreistä ja valokuvista hienon kortin/taulun.
Ohjeita:
Varaa muutama A4- kokoinen parei liuska.
Esim: 4- on aika sopiva määrä.
Teippa ne kiinni toisiinsa,reunoista.Ei niin että reunat menevät päällekkäin. Niin että tulee iso neliö. Sitten Koristelet lapsiesi/miehesi/muiden ihmisten tai vain itseksei kanssa paperin.Ja liimailet valokuvia kyseisestä lapsesta, itsestäsi, ja yhteisistä hetkistä.Vaikka ristiäisistä.Jos haluat voit vielä kontaktimuovilla sinetöidä tämän taideteoksen, ja muista signeeraukset.Ja vola! Lahja on ollut TODELLA pidetty Helgan kotona.
Siellä on sitä ihastellut monet ihmiset.
Onhan se tietenkin aina hieman noloa, jos ei ole lahjaa..

Äänestä
  • Itse olen saanut 30-vuotta sitten 1-vuotis lahjaksi kultaisen käsikorun missä on laatta ja siellä kaiverrus. On edelleen tallella ja samanlaisen ostin omalle kummipojalleni 1-vuotis lahjaksi. On ihania muistoja sitten isompana.Ainakin itselleni on erittäin rakas koru.

    Äänestä

ja avasimme toisen kummin kanssa yhteisesti kummipojallemme ajokorttitilin. Tämän tilin käyttöoikeuden poika saa kun täyttää 18. Tilille kumpikin tallettaa vuosittain tietyn summan. Jos itse haluaa, voi tietysti kumpikin meistä hankkia myös muuta, mutta se on sitten oma asia. Vanhemmat olivat riemastuneita!

Äänestä

MItä antais pikkuveljel synttärilahjaks se täyttää 1v ja oon hänen isosisko nii ei mitää kauheen kallista budjetti 25€

Äänestä

Kysy suoraan lapsen kasvattajalta. Hän tietää mitä lapsi tarvitsee emme me!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kummi06 kirjoitti:

Niin, siinäpä tuo kysymys oli.. Kiitos jo etukäteen mahd. vinkeistä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu