Jäähdytysvesi ei kierrä?

Mistä pitäisi vika löytyä. Kun Yamahan (40hv -89) takana ei lorise kunnolla. Vettä tulee tiputtamalla siitä reiästä moottorikopan alla. Ylemmästä pakoaukosta vesi roiskuu kunnolla. Vika ei ole siipipyörässä, ei kumiletkussa, joka tulee lohkosta ulos, eikä moottorikopan läpivientitutissa. Jossain sillä välillä.

Voiko lohkon jäähdytyskanavat tukkeutua? Millä ne voisi puhdistaa?

Miikka
1734891
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tuleeko se vesi ulos siitä pakokannesta jos otat letkun irti ?? Kone käynnissä ja vaikka rautalangalla rassaat sitä reikää siitä pakokannesta, niin pitäisi tulla.

Äänestä

ota se pieni muoviletku pois josta se vesi kusee ulos ja putsaa se, sitten koita paineilmalla sitä reikää mikä menee koneeseen, siel voi olla pieniä kumin palasia..ja jos se ei auta, ota alapää irti ja sit paineilmalla taas..ja koita

Äänestä

tarkasta termostaatti

Äänestä
  • Termarikotelo auki ja putsaat termostaatin kömästä. Taas lorottaa niin kuin pikkupojalla.

    Äänestä

  • termostaatilla ei ole siinä moottorissa mitään tekemistä sillä kusemisella.
    Se merkkivesi näyttää vain sen että pumppu toimii. Se on aivan sama otatko termarin pois tai tukit sen reijän, niin aina pitäisi tulla merkkivesi jos pumppu pumppaa vettä.

    Esim. ensimmäiset 4-t Yamaha 4 hp olivat sellaisia että merkkivesi tulee vasta kun termari avautuu.

    Mutta ei tässä moottorissa.

    Äänestä

Oliko vika termostaatissa, niinkuin tuossa eräs kaveri oivallisesti epäili.

Äänestä

Hetkenkin ajo, ettei vesi kierrä voi aiheuttaa kiertovesipumpun tuhoutumisen.

Ajatellaanpa näin.
Roskia / levää menee vedenotto aukon peitoksi ja estää vedenkierron.
"Pakoputkessa" oleva vesipumppu ei jäähdy ja se sulaa muodottomaksi ja lopettaa pelittämästä.

Katkaise alarunko ropelaattorin yläpuolelta ja tarkista pumpun kunto.

Ennen tuota katso käsikirjasta, kuinka vaihdevipuset löysätään ja kootaan takaisin... ota vaikka dikikameralla kuvia.

Äänestä

Tukossa oli kanavat. Perä otettiin auki että saatiin puhallettua paineilmalla vesiputkeen. Roska juuttui vielä lohkosta ulos tulevaan nippaan, mutta siitä rautalangalla saatiin rassattua pois. Helppo juttu loppujen lopuksi. Ei mitään tohnää ollut vaan karkeaa hiekan jyvän kokoista tavaraa. (suolajäämiä? Oli kyllä aika tummaa.)
Kiitokset vaan neuvoista.

1Äänestä
  • Hyvä kun kerroit, jos vaikka sama sattuisi omalle koneelle.
    Ei kun kesäksi hyviä hurinoita !

    Äänestä

  • Kun........ kirjoitti:

    Hyvä kun kerroit, jos vaikka sama sattuisi omalle koneelle.
    Ei kun kesäksi hyviä hurinoita !

    MOI MULLA ON 6H YAMAHA 2 PYTTYNEN. SE KUUMENEE KAHDENSADAN METRIN JÄLKEEN TULIKUUMAKSI KOPPAA MYÖDEN. VESI KIERTÄÄ NORMAALISTI. MISSÄ VIKA?

    Äänestä

Tuohon Jammun F4:n merkkiveden lorinaan sen verran täsmennystä, että vanhemmissa F4:ssa toimii tuolla edellämainitulla tavalla, mutta uudemmissa merkkivesi kyllä pitää tulla heti.

Äänestä
  • Hup, olihan se tuossa mainittu, että ensimmäisissä.

    Äänestä

Vesireiästä tulee ilmaa hyvällä paineella, uusi siipi mutta vesi ei kierrä. Mariner 4hp vm-04. Oon purkanu alapään ja paineilmalla putsaillu ja ilma kulkee hyvin läpi.

Äänestä

Paaliin

Äänestä

virtsaako juorureikä eli telltale terävän terhakkaasti? jos juoruvirtsa ei tule tervän kirkkaana
suihkuna ulos niin impeler on loppuunkulunut. nuo yamahan vanhat kasitahdit kusevat voimakkaan terhakkaasti juorusta mikäli paineet kohdillaan

Äänestä

Itse olen panikoinut kahdesti kun kusireijästä ei ole tullut vettä. Eka kerralla purin alaosan ja tarkasti impellerin löytämättä vikaa: vika oli merkkikusiputkeen suulle kasvanut näkki...

Tänä keväänä vesi lorisi iloisesti kun ajoin konetta saavissa kotipihalla, mutta mereen pudotettuna suihku laantui kuin ikämiehellä kuunaan. Rautalangalla kun rassasi merkkiputken suulta, niin taas alkoi vesi ruiskuta niin kuin pitääkin. Jotan suolakide/näkinkuoripaskaa oli tukkeena.

Toisin sanoen: ennen kuin purkaa koneen tai myy sen huutonetissä romun hinnalla, kannattaa tarkistaa josko merkkisysteemissä on tukos, koska se näyttää olevan todennäköisin vika, ei mikään suuritöisempi termostaatti- tai impelleriongelma.

Äänestä

Me nuohotaan juorukusiputki säännöllisesti meillä evarin etec persveivari kilpatorbeedolla.
Imee alhaalta niin monesti termarissa ja merkikusireikässä näkkiä, suolaa, rokkoa tai humusta.
Hitsipuikolla kun rassaa niin antaa heti terävän vahvan virtsan. Nopeasti muuttuu niin että
tippaisee kuin vanhan vaivaisukon venttiili.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mmk2 kirjoitti:

Mistä pitäisi vika löytyä. Kun Yamahan (40hv -89) takana ei lorise kunnolla. Vettä tulee tiputtamalla siitä reiästä moottorikopan alla. Ylemmästä pakoaukosta vesi roiskuu kunnolla. Vika ei ole siipipyörässä, ei kumiletkussa, joka tulee lohkosta ulos, eikä moottorikopan läpivientitutissa. Jossain sillä välillä.

Voiko lohkon jäähdytyskanavat tukkeutua? Millä ne voisi puhdistaa?

Miikka

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu