Tietääkö joku, minkä verran vanhoillislestadiolaisia on Norjassa?
Minkä verran vanhoillislestadiolaisia on Norjassa?
læstadianere
3294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mutta ymmartaakseni riittavasti.
Tunsin sielta vain yhden uskovaisen taannoin. Han eli yksin ja eristyksissa vuoren kupeessa vuonon rannalla. Kerran kesaisena paivana hanella oli rukouksen mieli, etta kunpa edes yksi uskovainen poikkeaisi hanen luonana kylassa.
Eiko mita! Siina lahella sattui kuin sattuikin olemaan pari linja-autolastillista suomalaisia uskovaisia kesaretkella. Heidan mieleensa joukahtui, etta mitahan jos poikettaisiin tervehtimassa yksinaisyydessa elavaa matkaystavaa.
Niinpa vuonon rannalle matalimman majan pihaan kurvasi pari linja-autolastillista Jumalan lapsia.
Nain meilla on hyva Isa, joka runsain mitoin saattaa vastata heikonkin kulkijan huokauksiin.
Tyydyttiko vastauukseni kysyjaa?
ainakin Tromssassa ja Myressä. On muuallakin, mutta Tromssassa ainakin opiskelijoita ja muuta nuorisoa, ehkä kalatehtailla töissä.,sairaanhoitajina.yms.
on vissiin oma Rauhanyhdistys. Siellä onkin jo enemmän nuorta ja vanhaa.