laventeli

kerkeääkö laventelia vielä kasvattaa siemenestä?
Läheisessä kukkakaupassa taimet 5 e kpl ja työttömänä ei oikein varaa, tosin leviääkö se helposti, sillä taimet olivat tosi pieniä.
Muutenkin vihjeitä nyt aloittelevalle puutarhurille, jolla rahat ovat vähissä, jotakin joka olisi edullista ja kaunista. yrttejä, kukkia, kaikenlaista. Löytyisiköhän palstoilta ketään, joka harvennettaessa haluaisi antaa alkuja? Tuskinpa, mutta asiallisia vihjeitä kaipailen. Kiitoksia etukäteen.
41129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

meikäläinen aloitti kanssa viime kesänä puutarhaharastuksen eikä rahaaa ole liiemmin. kun tuntee muita samanhenkisiä, niin heiltä saa syksyisin perennoja, joita he jakavat uudelleen. hinnat muodollisia tai sitten ilmaisia varsinkin jos harrastaa taimienvaihtoa. jotkut myös haluavat luopua ilmaiseksi taimista kun niitä alkaa levitä jokanurkkaan. kannattaa seurta ao palstoja lehdistä ja netistä.

toisekseen kannattaa kierrellä taimikauppoja loppukesästä, jolloin taimet ovat alehintaisia.

laventelia istutan ekakertaa tänävuonna ja ainakin pussin mukaan pitäisi keritä kukkimaan vaikka pistän maahan vasta nyt toukokouussa.

Äänestä

Kyllä sen minunkin mielestäni suotuisissa olosuhteissa pitäisi ehtiä kukkaan, olettaen, että kesä on edes kohtuullinen.

Laventelin talvehtivuus on erittäin kyseenalaista. Kannattaa mieluiten kasvattaa suuressa astiassa, jonka voi nostaa kellariin tms talvetustilaan syyskylmien tullen.

Äänestä
  • Laventelilla on niin matala juuristo, että se on helppo nostaa yrtipenkistä kukkaruukkuun talveksi.
    Talvi ei ole laventelille yleensä ongelma, vaan kevätaurinko kuivattaa sen, kun ei saa juurillaan vettä maan ollessa jäässä.

    Äänestä

Hei, istutin siemenestä (kaupan pussista) istutusmultaan ja en kylmäkäsitellyt. Itivät monta viikkoa. Kasvatin valoisalla ikkunalla. Nyt ovat n. 8 vko:n jälkeen koulittu ja noin 1,5-2 cm ja vein kasvihuoneeseen. Saas nähdä miten kasvaa. Ei ainakaan kovin nopeasti, eivät vielä yhtään näytä edes laventelilta.

Kivikossa mulla on ollut kaksi puutarhalta ostettua, ovat 4 vuotta talvehtineet (espoo) ihan hyvin, vähän peitelty. Eivät ole levinneet siis tehneet poikasia, mutta ovat kasvaneet kokoa.

Jos asut seudulla voisit saada multa muutaman taimipotin laventelia, jos kelpaa ja tulet hakemaan. Siemeniä ostin huutonetistä, halvalla. Jos syksyllä kävelet esim. siirtolapuutarha-aluella, voisit varmaan saada ainakin siemeniä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en tiedä kirjoitti:

kerkeääkö laventelia vielä kasvattaa siemenestä?
Läheisessä kukkakaupassa taimet 5 e kpl ja työttömänä ei oikein varaa, tosin leviääkö se helposti, sillä taimet olivat tosi pieniä.
Muutenkin vihjeitä nyt aloittelevalle puutarhurille, jolla rahat ovat vähissä, jotakin joka olisi edullista ja kaunista. yrttejä, kukkia, kaikenlaista. Löytyisiköhän palstoilta ketään, joka harvennettaessa haluaisi antaa alkuja? Tuskinpa, mutta asiallisia vihjeitä kaipailen. Kiitoksia etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu