kerkeääkö laventelia vielä kasvattaa siemenestä?
Läheisessä kukkakaupassa taimet 5 e kpl ja työttömänä ei oikein varaa, tosin leviääkö se helposti, sillä taimet olivat tosi pieniä.
Muutenkin vihjeitä nyt aloittelevalle puutarhurille, jolla rahat ovat vähissä, jotakin joka olisi edullista ja kaunista. yrttejä, kukkia, kaikenlaista. Löytyisiköhän palstoilta ketään, joka harvennettaessa haluaisi antaa alkuja? Tuskinpa, mutta asiallisia vihjeitä kaipailen. Kiitoksia etukäteen.
laventeli
4
1093
Vastaukset
- sahramisantra
meikäläinen aloitti kanssa viime kesänä puutarhaharastuksen eikä rahaaa ole liiemmin. kun tuntee muita samanhenkisiä, niin heiltä saa syksyisin perennoja, joita he jakavat uudelleen. hinnat muodollisia tai sitten ilmaisia varsinkin jos harrastaa taimienvaihtoa. jotkut myös haluavat luopua ilmaiseksi taimista kun niitä alkaa levitä jokanurkkaan. kannattaa seurta ao palstoja lehdistä ja netistä.
toisekseen kannattaa kierrellä taimikauppoja loppukesästä, jolloin taimet ovat alehintaisia.
laventelia istutan ekakertaa tänävuonna ja ainakin pussin mukaan pitäisi keritä kukkimaan vaikka pistän maahan vasta nyt toukokouussa. - Onttomukulakiurunkannus
Kyllä sen minunkin mielestäni suotuisissa olosuhteissa pitäisi ehtiä kukkaan, olettaen, että kesä on edes kohtuullinen.
Laventelin talvehtivuus on erittäin kyseenalaista. Kannattaa mieluiten kasvattaa suuressa astiassa, jonka voi nostaa kellariin tms talvetustilaan syyskylmien tullen.- juuret
Laventelilla on niin matala juuristo, että se on helppo nostaa yrtipenkistä kukkaruukkuun talveksi.
Talvi ei ole laventelille yleensä ongelma, vaan kevätaurinko kuivattaa sen, kun ei saa juurillaan vettä maan ollessa jäässä.
- riikkariikka
Hei, istutin siemenestä (kaupan pussista) istutusmultaan ja en kylmäkäsitellyt. Itivät monta viikkoa. Kasvatin valoisalla ikkunalla. Nyt ovat n. 8 vko:n jälkeen koulittu ja noin 1,5-2 cm ja vein kasvihuoneeseen. Saas nähdä miten kasvaa. Ei ainakaan kovin nopeasti, eivät vielä yhtään näytä edes laventelilta.
Kivikossa mulla on ollut kaksi puutarhalta ostettua, ovat 4 vuotta talvehtineet (espoo) ihan hyvin, vähän peitelty. Eivät ole levinneet siis tehneet poikasia, mutta ovat kasvaneet kokoa.
Jos asut seudulla voisit saada multa muutaman taimipotin laventelia, jos kelpaa ja tulet hakemaan. Siemeniä ostin huutonetistä, halvalla. Jos syksyllä kävelet esim. siirtolapuutarha-aluella, voisit varmaan saada ainakin siemeniä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521693877Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään793080Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462133Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232023Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?491870TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851331Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268- 401260
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758