Länsimaat ei ymmärrä virolaisia

ei symbolisoi vain Puna-armeijan vaan kaikkien liittoutuneiden voittoa fasisti-Saksasta. Siksi lännessä ei katsota hyvällä silmillä virolaisten toimintaa siinä patsas-kiistassa. Viron hallitus teki tosi tyhmän tempun. Voi vittu! Menettävät paitsi maineensa, myös taloudelliset menetykset ovat mittavat.
5364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Länsi tukee Viroa ja sen oikeutta "siivota" miehittäjävaltion sinne jättämät siivottomat patsasjätöksensä.Tuo metallimöykky symbolisoi miehittäjän(puna-armeijan)raakoja tekoja maan väestöä kohtaan.Venäläisten provokaatio on pöyristyttävä,ja vastaisuuden varalle olisi poistettava muutkin vastaavat romumetallikasat puistoista ympäri Viroa ja muualtakin baltiasta.

Äänestä

Se olisi minullekin jos olisin Virolainen.

Siis kansalainen ei Jussi.

Kyllä se on niin että vapaat maat ja niiden kansa-
laiset eivät ymmärrä terrorivalloittajan miehitystä.

Ja hyväksy sitä.

Voisi punikkikin ottaa lusikkaa käteen ja tunnustaa
tosiasiat.

Äänestä

Liittoutuneilla ei ole pienintäkään tekemistä patsaan kanssa, virolaisille se oli miehityksen muistomerkki. Venäjähän on Putinin kaudella taas alkanut kiistää Balttian- ja Varsovanliiton maiden miehityksen. Mitä mieltä kommunistit ovat asiasta?

Äänestä
  • Eestin sosialistinen neuvostotasavalta 1940-1941

    Johannes Vares valittiin pääministeriksi 1940 Viron vuoden 1938 perustuslain (ns. Pätsin perustuslaki) mukaisesti Andrei Ždanovin vaatimuksesta ennen heinäkuun 1940 vaaleja, mitkä järjestettiin kymmenen päivän kuluessa vaalien määräämisestä, vaikka Viron vaalilain mukaan ne olisi voitu järjestää aikaisintaan 35 päivää vaalien määräämisestä. Heinäkuussa 1940 ei valittu riigikogun ylähuonetta riiginoukogua lainkaan, vaan ainoastaan alahuone riigivolikogu, mikä teki päätöksen Viron julistamisesta neuvostotasavallaksi ja anomuksesta Neuvostoliiton jäseneksi, minkä Neuvostoliiton korkein neuvosto hyväksyi 6. elokuuta 1940 Liettuan ja Latvian tultua jo hyväksytyiksi neuvostostotasavalloiksi Neuvostoliittoon.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Se pronssisoturi.... kirjoitti:

ei symbolisoi vain Puna-armeijan vaan kaikkien liittoutuneiden voittoa fasisti-Saksasta. Siksi lännessä ei katsota hyvällä silmillä virolaisten toimintaa siinä patsas-kiistassa. Viron hallitus teki tosi tyhmän tempun. Voi vittu! Menettävät paitsi maineensa, myös taloudelliset menetykset ovat mittavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu