Laulun tekijän sanoin
SL 118
1 Oi mull` on onnen päivä, miks` en mä laulaisi? Kun sydämen`on täynnä, miks` siit` en kertoisi? Mä kiitän Jeesustani, Ylkääni rakkainta, Kun omakseen mun saattoi hän aivan armosta.
2 Kun Jeesus ompi mulla, on kyllin kaikkea: Ei mitään puutu multa, kun hän on minulla. Oi hänen rakkautensa se ompi verraton, Se halkee laupeudesta, niin palava se on.
Mulla on onnen päivä
8
17956
Vastaukset
- lauluntekijän
sanoin: Luoja auta, pidä kurissa. Kaidalla tiellä poissa kiusauksista. Luoja auta, vaikka tukista. Pidä mieli kirkkaana ja paita puhtaana.
-Yks entinen joka ei takaisin tule-- niin se vain on
kuitenkin sinulla on halu tulla takaisin, mut et kykene siihen.
- Sointula
Kirjoitan kahdeksattasataa kertaa talle harhapalstalle. Kirjoitan 'keskelta Siperiaa' niin kuin palstoilla on oivallettu.
Meille saattiin tannepain SRK:n seurat, koska SRK siis tekee lahetystyota.
Lupasin kertoa seuroista tuolla toisessa ketjussa, mutta en nyt edes loytanyt sita ketjua enaa. Niinpa kerron terveisia meidan seuroistamme tassa Uokarin 'Onnenpaiva' -ketjussa.
Ihan nuori pari tuli seuroihin. Ehka sattumalta. Poika istahti vapaaseen penkkiin, mutta tytto myohastyi seuroista, koska hanen piti ensin menna kylpyhuoneeseen hieman ehostamaan itseaan.
Muistan kylla kaikkien tamanpaivaisten saarnojen raamatunpaikat ja monia yksityiskohtia saarnoista, mutta niista en nyt kerro.
Muistan myos monta humorististakin juttua, joita tanaankin tuli esille. Nekin sivuutan tassa nyt vain maininnalla.
Tytto tuli kylpyhuoneesta ja istahtaa poksaytti tuolille aivan puhujanpoydan eteen, koska siina oli vapaata tilaa. Poika siirsi tuolinsa tyttonsa viereen.
Saarna oli ihan lapsellinen.
Saarnamies piirsi siihen poydan pintaan ihan kuin varta vasten sita nuortaparia varten kartan sisalle Jumalan valtakuntaan. Nuoripari sai parannuksen armon.
Meilla taallapainkin on siis onnenpaiva ja taivaan voimatkin jarkkyivat.- ämmä
"Siperiaan " ja kiitos menee Luojalle vastasyntyneistä.Vielä maailmalle ei tule loppua, sillä vastaanottavaa uskoa vielä löytyy.
- "vastaanottava usko"
ämmä kirjoitti:
"Siperiaan " ja kiitos menee Luojalle vastasyntyneistä.Vielä maailmalle ei tule loppua, sillä vastaanottavaa uskoa vielä löytyy.
on haperossa kunnossa parinkymmenenkin synnytyksen jäljiltä-taas oppii uusia kaanaankielen ilmaisuja!
- Anonyymi
Paras laulu
- Anonyymi
Kuulin kerran tämmöisen tapauksen vl-perheestä, kun vaimo oli laulanut tätä laulua, Oi mul on onnen päivä..., mies oli sanonut, ettei sinulla koskaan ole ollut onnen päivää.
Tämän kertoi heidän lapsen ystävä, joka oli ollut niillä käymässä.- Anonyymi
siinäpä se lestadiolaisuus on valetta ne laulaa lauluja jotka ei pidä paikkansa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1234857Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1864530Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1191970- 4031721
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331492Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann81292Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781225- 821170
- 741065
- 921008