Eli ongelma on yksinkertainen. Kahvinkeittimeni tekee kitkerää ja tunkkaisen makuista kahvia. Sellaista, jota ei voi kahviksi enään edes kutsua. Kyseessä on pari-kolme vuotta vanha kodinkoneliikkeen edustajan suosittelema Braun KF 63 Aromaster. Nyt se sitten on jo jonkun aikaa tehny pahaa kahvia. Onko toisilla kokemusta ko. keittimestä? Kraanavesi pitäis olla ihan hyvää ja keitinkin on tullut pestyä ja kalkinpoistajallakin käsitelty. Eli onko vain keitin huono?
Sitten saa suositella myös hyviä keittimiä tähän, hintaluokka kuitenkin 20-60€ noin suurinpiirtein kuitenkin, MoccaMasteria kun ei olis varaa hankkia. Joten apuja!
Sitten saa suositella myös hyviä keittimiä tähän, hintaluokka kuitenkin 20-60€ noin suurinpiirtein kuitenkin, MoccaMasteria kun ei olis varaa hankkia. Joten apuja!
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin ja keitin on siis tämä: http://www.konepiste.com/epages/Capnova.sf/?ObjectPath=/Shops/Konepiste/Products/301725
Kahvin suurkuluttajan painajainen käynyt toteen, kahvi on pahan makuista :(
Tuskin keittimessä vikaa on!
Kokeilehan perinteisiä kikkoja, eli etikka-vesi-liosta (50/50 keittimeen) tai ruokasoodakikkaa (1tl puoleen määrään vettä).
Ja vesi kannattaa kaataa keittimeen aina toisella kannulla, ei siis kahvipannulla. Pannusta kun irtoo rasvaa ja mömmöjä keittimeen.
Tsemppiä!
Kolmas tuon merkkinen keitin on menossa 18 vuoden aikana, siis olen aika merkkiuskollinen. Yhdestä petti vesiputki, nesteet tuli alle. Toisen vikaa en muista, mutta toistaiseksi on oltu tyytyväisiä tähän kolmanteen. Tippalukko ei ole maailman pitävin, mutta silti.
Joo, etikka-vesi puhdistus kannattaa tehdä, muitahan ei muistaakseni käyttöohje sallikaan. Sen yhden yksilön vesiputki rupes vuotaan, kun tein kalkinpoistoa jollain muulla konstilla, joka kävi mm. höyryrautaan. No se niistä tempuista. Moccamasterin hankkisin minäkin, jos se a) olis isompi (siis 12 kunnon kupillista) ja
b) veis vähemmän tilaa pöydällä. Kolmas hyvä syy brauniin on se että veikalla on samanlainen, saadaan perhejuhlissa helposti kahvit vaikka 25 hengelle samalla kertaa.
Muistathan käyttää aina raikasta kylmää vettä kahvisi keittämiseen ja kaadat sen pestyllä ei vain huuhdellulla pannulla keittimeen, niin ja olethan pessyt ruokasoodalla myös suodattimen?! Noi etikka huuhtelut on tosi hyvä juttu. Niin ja sitte vielä, et kai ole vaihtanu kahvimerkkiä tai ostanu hienompijauheista kahvia?? Onnellisia kahvihetkiä. Toivottavasti onnistut jatkossakin nauttimaan kahvista.