Eli, olen tekemässä autokauppoja ja asetan pankkivekselin omalle nimelleni, niin mitä minun pitää tehdä jotta myyjä saa rahat omalle tililleen? Käteisellä en näin isoja kauppoja tee.
pankkivekseli
_utelias
25532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eiköhän se siirretä samalla tavalla kuin shekki eli kirjoitat oman allekirjoituksesi lomakkeen taakse poikittain siinä vaiheessa kun luovutat sen myyjälle.
Vaatiiko myyjä sinulta maksun pankkivekselinä? Minä olen aina saanut myyjältä (liikkeeltä) pankkisiirtolomakkeen tai laskun, jonka olen sitten maksanut tilisiirtona samana päivänä. Yksi kauppa tehtiin niin, että ostaja kävi kauppakirjan allekirjoituksen jälkeen pankissa maksamassa tilisiirtona ja tuli sitten takaisin näyttämään kuitin.
Pankkivekseli toimii juurinkin noin;
se kirjoitetaan sinun nimillesi, eikä siitä kukaan muu saa rahaa nostettua ilman sinun siirtomerkintääsi, eli nimi poikittain shekin taakse.
Pankkivekseli on ihan yleinen rahansiirtoväline, kun ei haluta ihan käteisen kanssa pelata (tämä on vähän turvallisempi kuin setelit lompakossa).