Naurettavaa tämä tupakkapolitiikka. Koulussa ei saa myöskään polttaa ja lukiolaisten pihalta on ilmeisesti viety se iso natsa-astia pois, sillä nyt ne lukiolaiset polttavat aidan toisella puolella ja arvatkaas minne he natsan nakkaavat? Tallaavat maahan ja onhan kuulkaas aivan kauhean näköistä. Yläastelaiset vahtaavat kieli pitkällä kun "isot" polttavat. Tuhkakupit sinnee tai totaalinen kielto tupakeille. Inhottavan näköistä!
Koululaiset keräämään
Roskiaan
271803
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Että lukion pihalta ne tupakkapöntöt pois vietiin, on kun ylemmältä taholta, muitaakseni joku terveys/ympäristötarkastaja antoi määräyksen, jonka mukaan pöntöt on pois vietävä. Lukio yritti saada tämän määräyksen purettua, mutta kanta pysyi samana. Sen vuoksi nykyisin poltetaan siinä tienvarressa, mikä on monestakin syystä valitettavaa. Pönttöjä tien viereen ei tulla tuomaan, koska niiden tyhjennys ei kuuluisi koulujen laitosmiehille, vaan kunnalle, joten ei löydy vastuullista toimijaa pitämään huolta niistä.
Yläasteelaiset nyt eivät kieli pitkällä sitä tuijottele, he menevät joko lastentarhan vieressä olevaan metsänpahaseen tupakille, pyörätielle tai värtsän varrelle. Jälki on sielläkin sen mukaista näilläkin paikoilla.
tein saman havainnon, pyöräillessäni lukion ohi. Natsoja en kylläkään huomioinut, mutta ne tyhjät tupakka-askit ja jässäkkäpussit. Jollakin lailla käsitän, että niitä natsoja ei viiti mukanaan kantaa, mutta miten ei voi pistää sitä tyhjää askia taskuunsa ja viedä lähimpään roskakoriin!?
ole nuorena vienyt roskia vaan ne ovat pudonneet siihen missä olit
roskia oli yleensäkin vähempi. Tänä päivänä pakkausmateriaalit ovat ihan toista. Tavaraa tarjolla ylenmäärin ja näköjään rahaakin millä ostaa.
Kerrompa sinulle, että sievimmät karkkipaperitkin siliteltiin ja laitettiin talteen.
Olen oppinut sen kotoa jo pienenä, ettei roskia luontoon nakella. Ennenkin oli sen verran takissa taskuja ja sinne tukittiin tai vanttuuseen. Kyllä ne jaksettiin kotiin kantaa.
Roskapönttö poistettiin tervysviranomaisen toimesta. Yläasteelaiset käyvät tosiaankin tupakalla Lukion viereisessä metsässä Hautuumaan tien varressa. Toinen paikka sijaitsee aivan yläasteen pihalla ns. tupakkanurkalla yläasteen liikuntasalin päätyssä. Myös lukion takana tapahtuu monenlaista hiippailua.
On aivan oikein, että tupakointi kiellettiin alaikäisiltä, mutta roskaaminen on väärin. Yläasteella valvontaa tulisi sen sijaan lisätä. Liikaa katsotaan sormien välistä, kun nämä pikku pellet savustavat jo tuossa iässä aivonsa ja keuhkonsa pellolle. Ehtii sitä vielä vanhempanakin tyhmyyksiä tekemään.
Valistusta lisää! On ikävää, että nuoret kuvittelevat tupakoinnin olevan jonkinlainen "cool" tapa, kun aina pitää vetää röökiä posket lommolla, kun muutkin vetävät. Moni ei vielä tuossa iässä ymmärrä, että kyseisellä tavalla aiheutetaan vain harmia itselle ja muille ihmisille. Lisäksi se antaa rahvaanomaisen kuvan. Inhottaa vanhemmat, jotka siirtävät tavan lapsilleen.
ihanko lukiossa on opetettu tupakoinnin siirtyvän vanhemmilta lapsille?
Se oli psykologian tunti, jolloin puhuttiin esimerkin voimasta!
Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
...tässä mennä viikolla Jokelantietä ja siellähän näitä kullanmuruja oli useita tupakilla tienvarressa. Tuleeko sitä nykyään käytöksenalennusta ja jälki-istuntoa jos jää kiinni koulussa tupakoinnista? Vanhaan hyvään aikaan tuli, taisinpas itsekin kerran moisen saada. Mutta tuolloin 70-luvun kulta-aikaan kaikki oli muutenkin toisin. Olimme joka välitunnilla ulkona ja opettajatkin olivat valvomassa. Liekö nykyajan opet sen verran laiskoja etteivät viitsi ulos vaivautua ja sen vuoksi ei oppilaidenkaan tarvitse mennä. Ja nyt sitten kummastellaan kun "happi loppuu ja heikottaa".
muistoni ulottuvat taas 60-luvulle. Koulun pihalta ei kyllä uskaltanut poistua kuin hyvin harva, koska se oli kiellettyä. Ei siis ollut asiaa aidan ulkopuolelle. Tupakit poltettiin yleensä koulumatkalla ja tarpeeksi kaukana koulusta, jossakin metässä. Kerran tultiin kotitaloustunnilta nykyisestä Wirkkulasta Esson baarin kautta ja tietenkin pistettiin siellä tupakiksi. Siihempä pölähti poikien jumppa maikka. Minäkin tuikkasin hätäpäissäni tupakan takapuolen alle. Tuli siinä reikä tuoliin ja vähän persusta lämmitti. Eikö huomannut vai eikö viittinyt meitä tyttöjä käräyttää!?
Emme ole tupakoivia,mutta jälkeläisemme ovat,valitettavasti.
Joten ei kolahtanut.
Kivaa nuorena, mutta elämä oli silloin erilaista kuin nyt.
Söin kyllä karkkia, mutta en koskaan roskittanut luontoa. Poltin salaa koulussa tupakkaa, mutta en noin "vapaasti" kuin tämänpäivän nuoret. Bussissa kääritään sätkiä ja laitetaan valmiiksi suuhun. Onkos se muka kovan näköistä? Yleensä vielä tyttö, joka noin tekee. Nuoret tytöt ovat kyllä valitettavasti muuttuneet. Elämän tärkeinpiä juttuja ovat nykyään vaatteet,tupakka, alkoholi ja "saitko ketään vampattua viikonloppuna"? Jotenkin surullista. Todella surullista!
Jos tupakka on noin vahvasti kielletty esim. aikuisilta ravintoloissa, jonne se yleisesti kylläkin kuuluu, niin miten nuoret saavat polttaa noin näkyvästi ja missä vain. Kovemmat rangaistukset koulussa polttamisasta, koska on tullut "liikaa muotiin" tupakan ihannointi.
Täysin väärä päätös poistaa natsa-astia lukion pihalta. Sekö on nyt hyvän näköistä kun sauhuttelevat aidan toisella puolella ja sotkevat tien vierustan natsoilla ja muilla roskilla. Äly hoi taas noita intoilijoita, jotka tekevät mielestään hyviä päätöksiä ja ratkaisuja.
Minun mielestäni koulussa tapahtuva tupakkavalistuksen määrä on hyvä, saisi tietenkin olla parempi, mutta tuleeko kustannukset vastaan? Sen sijaan sen sisältö ei ole mistään kotoisin: Itse muistan sen, kun ensin seitsemännellä luokalla oli se päihdelabyrintti, ja sitten ysillä olin itse mukana järjestämässä sitä, koska se kuului tukioppilaiden toimeen, niin labyrintin sisältö oli kyllä shokeeraava, mutta ei minun mielestä lainkaan tehokas. En ole varma oletko sinä tätä labyrinttiä käynyt, mutta siellä esimerksi kerrottii siitä, paljonko tupakointi maksaa, ja annettiin ihan konkreetteja laitteita esimerkkeinä, esim. pelikonsoleita. Okei, kaikki yläasteelaiset tahtovat x-boxeja ja lumilautoja, mutta ketkä sen maksaa? Aivan vanhemmat, sen nuoret eivät ajattele sitä, miksi sitten heidän pitäisi olla polttamatta.
Vaan siitä en pidä, että ne natsa-astiat vietiin pois! Kuitenkin niiden avulla saatiin ne natsat, askit ja jässäkät pois luonnosta, kun ne sentään viskattiin niihin astioihin. Tietenkin olisi hyvä, jos niille, jotka tahtovat tupakasta eroon, olisi jotain valistuksen poikasta/ vertaisryhmää, sillä itse ainakin tunnen muutaman, jotka tahtoisivat lopettaa tupakoinnin, mutta eivät siihen yksinkertaisesti pysty ilman tukea.
Sen sijaan näiden pönttöjen pois vieminen ei kieltänyt tupakointia muualla, kuin koulualueella, ja sen vuoksi tämä terveysviranomainen "haukkasi paskan", kun kielsi tupakka-astiat, sillä tienvarsi tullaan roskaamaan todella pahasti vuosien saatossa. Samaten niille, joilla mahdollisesti kulkee hautajaissaattueet, on ainakin minun mielestä halventavan näköistä, kun nuoret tuijottavat saattueita röökit sormissa.
Palatakseni vielä tuohon valistukseen, minun mielestä, jos sitä lisättäisiin, pitäisi se kohdistaa niihin, jotka ovat sitä riskiryhmää, eli ala-asteiden viitos ja kuutosluokkiin. Sanomattakin selvää, että seiskaluokkalaisia ei saa unohtaa. Onneksi! Suunta viimevuosina on ollut hyvä tässä kehityksessä, sillä muistelisin, että viimevuosina nuoret ovat tupakoineet entistä vähemmän.
Tuo on totta, että suurinkaan osa tupakoivista nuorista ei tiedä kaikkia niitä haittoja, ja polttaa tupakkaa statustaan nostaakseeni. Sen sijaan en tässäkään lähde vanhempia syyttelemään, sillä oman kokemukseni nojalla, olen saanut vanhemmilta ihmisiltä vain negatiivista palautetta ja kannustusta jatkaa savutonta elämää. Sen sijaan uskon, että nuoret polttavat kapinahengen nimissä, onhan se hienoa murrosiässä osoittaa, ettei ne säännöt mua koske, ja sen takia sytyttää se toinenkin rööki. Tietenkin vanhemmilta ne ekat sauhut on helpompi varastaa, kuin kaupasta ostaa...
Vaikuttaa asiaan mitenkään, että se natsapurkki tulisi takaisin pihalle, sillä todellakin on kauhean näköistä kun lauma röökilampaita imee kuin viimeistä päivää siinä tien reunamilla tai reunalla ja reunalla...
Tosiaan hyvä pointti tuo huomio sinulta, että miltäs tuntuu surusaattueelta kun nuoriso tukkii tien ja savu pölisee sekä roskat lentää.
Jotain pitäisi tehdä. Tästä syntyy pian suuri asia kun roskaaminen vain jatkuu.
Onko teillä siellä lukiossa jotain "vastaavaa" joka ajaisi viisaita asioita eteenpäin?
Moni nuori aloittaa tupakanpolton, koska saa silloin kavereita, näyttää kovalta ja saa jännitystä elämään eli kapinahenkeä vanhempia kohtaan.
Itse ihailen sellaista nuorta, joka uskaltaa sanoa "kiitos ei" !
enää julkisille paikoille. Koulun alueella ei saa tupakoida henkilökuntakaan, saati lapset ja nuoret.
Aivan oikeaan suuntaa ollaan menossa tässä tupakointiasiassa, mitä tulee lasten kanssa työskentelyyn.
En voi käsittää kuinka opettajat ja koulunkäyntiavustajat eivät ajattele ollenkaan, minkä löyhkän he tuovat mukanaan tupakoimasta tultuaan. Sitten mennään lähelle oppilasta haisemaan. Kuvottavaa.
lisää ja asian pikaista hoitoa. Kouluihin tupakointi kielto oppilaille kuinmyös koko koulun henkilökunnalle koko koulupäivän ajan. Ei voi olla huomioimatta myös muita vahinkoja (itsensä/muiden myrkyttämisen lisäksi) ,joita tupakointi aiheuttaa. Lukuisat kodeissa ja maastossa tapahtuvat tulipalot aiheuttavat huomattavia vahinkoja vuosittain. Tämän kaltainen vahinko voi myös tapahtua Haukiputaan lukion ympäristössä, jos aloittajan kirjoittamalle asialle ei tehdä mitään. Ei tarvitse olla kuin huonosti sammutettu/nakattu natsa ja sopiva tuulenpuuska....puff...tuli irti.
Tähän päätökseen yritettiin hakea muutosta, mutta vastauksena siihen tuli, että tupakka pönttöjä ei saa tuoda takaisin.
mitä saa tehdä.
Sinulla riesa oli hyviä ajatuksia tuosta valistuksesta. Jospa nuoret projektina ottaisivat tutkiakseen ja lähistöllä oleviä sydänlääkäreitä voisi pyytää keuhkonkappaleineen avuksi. (niillä palasilla huima ero:tupakoitsijalla harmaata suuri reiällistä tupakoimattoman kellertävää norm.reikäistä, vois tutkailla)
Silti he käyvät samallalailla tupakilla. Muutosta vain siinä, että aidan toisella puolella, tiellä jossa ovat edessä ja mikä pahinta roskittavat sen tienoon. Eikös olisi sitten pitänyt kieltää koko tupakointi?
Kouluissa potilas, joka on sairastunut keuhkoahtautumaan tupakan seurauksena. Kyllä se vetää miettimään kun kuuntelee ja katselee sellaisen ihmisen hengitystä ja vaikeaa pihinää...hyi se on aivan kauhea tauti hiljainen kituminen loppu odottaa tukehtumalla.
Koululaiset tarvitsevat näkyviä kohtaloita! Se herättää monet miettimään uudelleen, että kannattaako pilata terveytensä vain siksi, että saa hyväksyntää "kaveripiiristä".
Silti he tupakoivat erona vain se, että metrin päässä eli käytännössä melkein samassa kohtaa, mutta nyt heillä ei ole astiaa mihin laittaa natsat ja roskat, joten he tumppaavat ne siihen tielle, joka johtaa hautuumaalle.
Siinä seistä töröttävät ja tukkivat kulkuväylän sekä roskittavat.
Eihän tässä ole mitään järkeä, että viedään astia pois ja pistetään silmät kiinni, että nyt he eivät siis tupakoi??
Lukion reksi opettajineen asialle ja pian. Eikös tupakointi ole kielletty yleisillä paikoilla? Nytkin he ovat täysin nähtävillä. Lähellä on ala-aste ja melkein vieressä päiväkoti, joten JOTAIN pitäisi tehdä!!
nainen, joka kertoi isänsä testamentanneen hänelle valistajan työn. Keuhkosyöpä oli ollut isän kohtalo ja viimeisillä hetkillään hän oli vaatinut lapseltaan lupauksen kertoa loppuvaiheistaan.
Keuhkoahtauma on liian monen hidastaja tätä nykyä.
Niitä hyväksyjiä ei sitten kyllä näy niissä loppuvaiheissa, luulisin.
Lukion opettajineen kuuluu puuttua vain koulualueella tapahtuvaan tupakointiin, ja aidan toisella puolella, eli tiellä poltettaessa, ei olla enää koulun alueella, joten opettajien päätösvalta ei ylety sinne asti.
Juuri noiden natsa-astioiden vuoksi opettajat olivat oppilaiden kanssa samaa mieltä siitä, että terveysviranomaisen antama päätös oli väärä. Samaten lukiolla oli säännöt, miten tuon tupakka-asian kanssa menetellään, ja yleisesti näitä sääntöjä noudatettiin hyvin. Siinä mielessä ainakaan opettajat eivät antaneet viedä natsa-astioita pois ja sulkeneet silmiään, vaan niin teki se kirottu terveysviranomainen.
ei olis tätäkään ongelmaa.
Kuka se kehittelee nämä vinkeet ihmisten riesaksi ja terveyden haitaksi? Ja miksi ihminen on niin typerä, että pitää kaikkea kokeilla ja nalakkiin jää.
Päihteet ja pelaaminen on nykysuomen kulttuuri.
Eikös se eräs intiaanipäällikkö joskus sanonut, että hän vielä eräänä päivänä jokaisen valkonaaman tappaa; Vaikka sitten tupakalla. Sen pohjalta taas tuotiin eurooppaan käryävää kuolemaa, ja se juurtui jopa kulttuuriin niin, ettei sitä saa enää kieltää. Veikkaisin itse, jos tupakkaa olisi vasta nyt tulossa markkinoille ja sitä tarkkaan tutkittaisiin, se ei lukuisien haitta-aineidensa vuoksi pääsisi koskaan markkinoille. Mutta nyt, kun se on jo vanha juttu, niin kieltäminen ei tule kyseeseenkään. Ja jos kieltämistä alettaisiin puuhaamaan, niin muutamilta valtioilta menisi tärkeimpiin vientituotteisiin kuuluva tupakkakasvi, samaten tämän ongelman juuri, eli yhtiöt nousisivat varmana barrikadeille niin, että sitä porua ja loanheittoa setvittäisiin vielä pitkään.
Ihminen puolestaan on hyvä uskoinen, ja kokeilee varmana, kunhan tarpeeksi kauan kauniisti puhutaan. Useimmat onneksi, toivottavasti, huomaavat, ettei se jokin vain ole heidän juttu.
nikotiinin orja. Olen vapaa mukana tuulen.....
Jäin kiinni tupakanpoltosta koulussa ja minut kai erotetaan.Laitoin palavan tikun roskakoriin ja koulu paloi poroiksi.Rehtori lupasi lähettää laskun teille.Ettehän ole vihaisia?
Rakkaudella Liisa.
PS:Tämä ei ollut ihan totta.Minä vain sain alaarvoisen matematiikankokeesta ja kirjoitin kirjeen,että osaisitte laittaa asiat oikeisiin mittasuhteisiin.