kahvia alppiruusulle

costarica

olen kuullut, että alppiruusu tykkää kun sille antaa kahvinkeittimestä kahvinporoja. joko nyt tässä vaiheessa kevättä voin antaa kasville sitä vai onko ruusuni vielä talvilevossa? asustelen etelä-karjalassa

5

8680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Sen kun vain keittelet usein ja heittelet usein poroja,kyllä se siitä tykkää :)
      Juuri pitää antaa vettä ja lannoitetta,että jaksaa availla nuppujaan.Myös piimäpurkin jämät voi nakella alppiruusun jurelle, tykkää kaikesta happamasta.

      • costarica

        no eikun sitten sumpin keittoon :) kiitos sinulle ja hyvää kevään jatkoa!


    • gardener

      Alppiruusut kuuluvat siihen ryhmään kasveja, jotka ovat kalkinkarttajia, siksi niitä nähdäänkin usein havupuiden seurassa. Ovat lähinnä typen perään.
      Samaan porukkaan kuuluvat mm. hortensiat, pensasmustikat, angervot ja leimukukat.

      • sopivat

        melkein mihin kukkiin vaan ja persiljapenkkiinkin ym. plus huonekasveille.
        Kahvi sisältää rautaa, jota kasvitkin tarvitsevat, ainakin lehtivihreän väri voimistuu. Mm. murattini on rehevä ja voimakkaanvihreä ja persiljat myös joka vuosi.


      • gardener
        sopivat kirjoitti:

        melkein mihin kukkiin vaan ja persiljapenkkiinkin ym. plus huonekasveille.
        Kahvi sisältää rautaa, jota kasvitkin tarvitsevat, ainakin lehtivihreän väri voimistuu. Mm. murattini on rehevä ja voimakkaanvihreä ja persiljat myös joka vuosi.

        Mummollani oli tapana heittää kahvinporot syreenille. Kahvinporot on vanha, hyvä konsti. Kirjoitinkin tuolla ylempänä, että rodot ovat kalkinkarttajia. En kirjoittanut kahvinporoista mitään=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3357
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      249
      2199
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      97
      1981
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1893
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1829
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1673
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1331
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1255
    Aihe