Allergiaoireena kuume ja väsymys, ei muuta

Kissaperhe

Hei

Eräs perheenjäsenemme on oireillut jo pitkään kuumeilemalla (37-38 asteen välillä). Hänellä ei ole mitään muita oireita. Leukosyytit ja kaikki mahdolliset on tutkittu.
Verikokeissa ilmeni, että allergia-arvot ovat korkealla ja saimme lääkkeeksi antihistamiinia. Näillä lääkkeillä kuume katosi kuin taikaiskusta ja olkin poissa noin kuukauden.

Nyt kuitenkin, lääkkeen otosta huolimatta kuumeilu jatkuu ja päivittäistä lääkeannosta onkin nostettu.

Voisiko syynä olla kissamme? Kuumeilu alkoi noin 4 kk sitten ja kissan otimme jouluna.

7

13066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työpaikallani

      ... leukosyytit olivat ylärajoissa, allergiaa todettiin vain varasto ja kotipölypunkeille. En tiedä mistä teillä kuumeilu johtuu, mutta väsymys ja kuumeilu... ne olivat minun oireeni ihan alkuun. Nyt olen tosi sairas, paluuta entiseen elämään ei ole.

    • tools

      hakeutua allergiatesteihin, jos allergia aiheuttaa noinkin pahoja oireita.

    • oireenaoli

      Minullakin oireena allergialle oli kuumeilu. olo oli heikko. Eläimestä oli pakko luopua, vaikka se oli tuskallinen prosessi. En olisi voinut kuvitellakkaan jatkavani lääkkeillä. Kissakihan saattaa elää 16-20 vuotiaaksi. Mitä se tekisi ihmisen terveydelle vetää jatkuvasti lääkkeitä? Ja lääkeannostusta pitäisi kuitenkin aina nostaa, ainakin minun piti.No jokainen tekee omat ratkaisunsa, mutta yksi vaihtoehtohan on etsiä kissallenne uusi koti.

    • kuumeilija myös

      sairastuin itse lukiossa jossa oli havaittu homesieniitiöitä vai mitä lie tietyissä luokkahuoneissa. kotona meillä oli kaksi koiraa ja joitakin kasveja. itse oireilin juuri kuumeella ja jatkuvilla infektioilla (poskiontelontulehdus,keuhkoputkentulehdus,korvatulehdus)
      Söin vuoden aikana 10 antibiootti kuuria!!
      Vuoden flunssakierre päättyi viimeisenä siihen, että oli korkea kuume, ei mitään muita oireita, ei löydetty infektiota, tulehdusarvot ja valkosolut yms. kuitenkin hälyttävän korkeita. Jouduin sairaalahoitoon, jossa testejä otettiin. Epäiltiin jopa imusolmukesyöpää. Sain monikirjoisen anbiotin suonensisäisesti ja kuume ja arvot laskivat normaaliksi. Tämän jälkeen lääkäri allergiasairaalassa teki prick-testin..kaikki normaaleja! Lääkäri sanoi että kaikki ei niissäkään välttämättä näy. Paras keino on altistaminen ja välttäminen. Lääkärin mukaan edessä oli koulun vaihto, koska rakennuksessa tosiaan vaurioita. Samoin hän kehotti muuttamaan pois kotoa 2-4viikkoa ja katsoa onko vaikutusta asiaan. Kissan lähettäminen pois kotoa ei ole hyvä vaihtoehtokaan, sillä sen erittämä pöly,karva,sylki yms. jää kotiin..eikä suursiivouskaan hävitä sitä kaikkea vuoteen. Joten minun oli muutettava kotoa, mutta olin 17-vuotias niin muutin sitten pysyvästi samalla kertaa. En tiedä auttoiko vitamiinien syönti, koulun vaihto vai kotoa pois muuttaminen, mutta flunssakierre loppui siihen. Onnea syyn etsimiseen!

      • ...

        meille tuli nyt uuskissa tos n.8kk sitten ja itselläni alkoi esiintyä tos 5kk sitten flunssaa joka kesti n.4viikkoa, kurkku oli hieman kipeä erityisesti nielurisat. Nyt kuitenki tuosta 5kk olen ollut n.3kk ''kipeenä'' hiemna heikko olo ollut ja koko ajan hieman sellainen tunne että olis kipee. Voisikohan olla tuon kissan syytä.. en ole aiemmin tällee sairastellut..


    • uusikoti

      Miettikää kumpi on tärkeämpi. Läheisenne ihmisen terveys ja tuleva terveys, sillä allergia saattaa puhjeta astmaksi. Astma puolestaan lyhentää elinikää. Kissallenne saatte luultavasti uuden kodin. Minä ainakin joudun nostamaan lääkeannostani, ollessani kissojen kanssa kauemmin tekemisissä. Jatkuvaa lääkkeitten syöntiä en suosittele.

      • seli..

        Ei astma lyhennä elinikää, jos on oikein hoidettu. Hanki oikeellista tietoa ennen kuin kirjoiat tänne!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe