Allergiaoireena kuume ja väsymys, ei muuta

Kissaperhe

Hei

Eräs perheenjäsenemme on oireillut jo pitkään kuumeilemalla (37-38 asteen välillä). Hänellä ei ole mitään muita oireita. Leukosyytit ja kaikki mahdolliset on tutkittu.
Verikokeissa ilmeni, että allergia-arvot ovat korkealla ja saimme lääkkeeksi antihistamiinia. Näillä lääkkeillä kuume katosi kuin taikaiskusta ja olkin poissa noin kuukauden.

Nyt kuitenkin, lääkkeen otosta huolimatta kuumeilu jatkuu ja päivittäistä lääkeannosta onkin nostettu.

Voisiko syynä olla kissamme? Kuumeilu alkoi noin 4 kk sitten ja kissan otimme jouluna.

7

13075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työpaikallani

      ... leukosyytit olivat ylärajoissa, allergiaa todettiin vain varasto ja kotipölypunkeille. En tiedä mistä teillä kuumeilu johtuu, mutta väsymys ja kuumeilu... ne olivat minun oireeni ihan alkuun. Nyt olen tosi sairas, paluuta entiseen elämään ei ole.

    • tools

      hakeutua allergiatesteihin, jos allergia aiheuttaa noinkin pahoja oireita.

    • oireenaoli

      Minullakin oireena allergialle oli kuumeilu. olo oli heikko. Eläimestä oli pakko luopua, vaikka se oli tuskallinen prosessi. En olisi voinut kuvitellakkaan jatkavani lääkkeillä. Kissakihan saattaa elää 16-20 vuotiaaksi. Mitä se tekisi ihmisen terveydelle vetää jatkuvasti lääkkeitä? Ja lääkeannostusta pitäisi kuitenkin aina nostaa, ainakin minun piti.No jokainen tekee omat ratkaisunsa, mutta yksi vaihtoehtohan on etsiä kissallenne uusi koti.

    • kuumeilija myös

      sairastuin itse lukiossa jossa oli havaittu homesieniitiöitä vai mitä lie tietyissä luokkahuoneissa. kotona meillä oli kaksi koiraa ja joitakin kasveja. itse oireilin juuri kuumeella ja jatkuvilla infektioilla (poskiontelontulehdus,keuhkoputkentulehdus,korvatulehdus)
      Söin vuoden aikana 10 antibiootti kuuria!!
      Vuoden flunssakierre päättyi viimeisenä siihen, että oli korkea kuume, ei mitään muita oireita, ei löydetty infektiota, tulehdusarvot ja valkosolut yms. kuitenkin hälyttävän korkeita. Jouduin sairaalahoitoon, jossa testejä otettiin. Epäiltiin jopa imusolmukesyöpää. Sain monikirjoisen anbiotin suonensisäisesti ja kuume ja arvot laskivat normaaliksi. Tämän jälkeen lääkäri allergiasairaalassa teki prick-testin..kaikki normaaleja! Lääkäri sanoi että kaikki ei niissäkään välttämättä näy. Paras keino on altistaminen ja välttäminen. Lääkärin mukaan edessä oli koulun vaihto, koska rakennuksessa tosiaan vaurioita. Samoin hän kehotti muuttamaan pois kotoa 2-4viikkoa ja katsoa onko vaikutusta asiaan. Kissan lähettäminen pois kotoa ei ole hyvä vaihtoehtokaan, sillä sen erittämä pöly,karva,sylki yms. jää kotiin..eikä suursiivouskaan hävitä sitä kaikkea vuoteen. Joten minun oli muutettava kotoa, mutta olin 17-vuotias niin muutin sitten pysyvästi samalla kertaa. En tiedä auttoiko vitamiinien syönti, koulun vaihto vai kotoa pois muuttaminen, mutta flunssakierre loppui siihen. Onnea syyn etsimiseen!

      • ...

        meille tuli nyt uuskissa tos n.8kk sitten ja itselläni alkoi esiintyä tos 5kk sitten flunssaa joka kesti n.4viikkoa, kurkku oli hieman kipeä erityisesti nielurisat. Nyt kuitenki tuosta 5kk olen ollut n.3kk ''kipeenä'' hiemna heikko olo ollut ja koko ajan hieman sellainen tunne että olis kipee. Voisikohan olla tuon kissan syytä.. en ole aiemmin tällee sairastellut..


    • uusikoti

      Miettikää kumpi on tärkeämpi. Läheisenne ihmisen terveys ja tuleva terveys, sillä allergia saattaa puhjeta astmaksi. Astma puolestaan lyhentää elinikää. Kissallenne saatte luultavasti uuden kodin. Minä ainakin joudun nostamaan lääkeannostani, ollessani kissojen kanssa kauemmin tekemisissä. Jatkuvaa lääkkeitten syöntiä en suosittele.

      • seli..

        Ei astma lyhennä elinikää, jos on oikein hoidettu. Hanki oikeellista tietoa ennen kuin kirjoiat tänne!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5389
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2052
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1494
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      109
      1321
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      104
      1316
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1107
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      28
      1093
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1020
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe