Paskalakit ilmoittivat että alkavat lähettää huomautuksia pienistä ylityksistä kameratolpilla. Kannattaa vastata samalla mitalla eli kieltää ajaneensa autoa ja vaatia huomautuksen peruuttamista. Eiköhän pikku ruuhka ala kuormittaa sinivuokkoja ja tolppien kuvaruuhkat senkun kasvaa!
Tolpat
tolppila
201461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
...ajaa sääntöjen mukaan niin ei tule huomautuksia.
Kannatan tätä vaihtoehtoa.
Roskiin vain tuollaiset laput. :)
Yhden kirjallisen huomautuksen olen elämässäni poliisilta saanut. Kuudenkympin alueella ajelin 90 km/h (jonossa). Huomasin sitten poliisiauton vähän kauempaa ja ehdin jarruttamaan (takanatullut meinasi tulla perseeseen). :)
Sinulla ei siis ollut kanttia ajaa rajoituksen mukaan, vaan menit kiltisti lauman mukana?
Sori. Sotkin sujuvaa liikennettä jarruttamalla turhaan. Toisaalta, vältyin sakoilta jotka muut taisivat saada.
Ehkä tuollaisten ihmisten, joita ei muu liikenne kiinnosta, onkin syytä pysyä siinä ojan lähellä. Pääsevätpähän sitten nopeammat ohi paremmin.
Sinussa ei siis ollut miestä olemaan oikeuden puolella, vaan alistuit voimakkaamman tahtoon, vaikka tiesti, että se oli väärin?
Ylinopeusaktivisteille. Eli ensin ollaan polleaa poikaa kun ajellaan selkeää ylinopeutta, jolla voi saada sakot ellei menettää korttinsa. Sitten kun joissakin virkavallan värit näkyvät, niin ollaan heti jalka jarrulla ja nauretaan muille samankaltaisille kun "olivat niin hel**tin tyhmiä eivätkä tiiranneet silmä kovana valvontaa vaan saivat sakot". Ja seurataan sitten peilistä kylmä rinki takapuolen alla josko se maija sittenkin kiepauttaa siinä vielä ympäri ja lähtee perään sinivalot vilkkuen. Kun taas meillä rajoitusten mukaan ajavilla ei ole asiassa mitään ihmettelemistä, poliisilla ole mitään asiaa kun ei ala heillä tutka ilmoittamaan hulluja lukemia.
Voisin sanoa, että itsekkäistä syistä taivuin voimakkaamman tahtoon, vaikka tiesin että se on väärin.
Ei tuolloin talous kestänyt sakkojen ottamista, enkä sitä vieläkään mitenkään erityisesti halua. Saattaa siis olla että jarrutan tuossa tilanteessa tulevaisuudessakin. Valitan.
> Kun taas meillä rajoitusten mukaan ajavilla ei ole asiassa mitään ihmettelemistä,
> poliisilla ole mitään asiaa kun ei ala heillä tutka ilmoittamaan
> hulluja lukemia.
Näinhän se valitettavasti on.
Ei poliisia kiinnosta sujuva ja turvallinen liikenne, vaan sakkotulojen maksimointi. Ja se onnistuu helpoiten kyttäämällä pieniä ylinopeuksia - toki suuretkin tulee samalla poimittua pois.
Mitä siitä että ajaa kuin känninen jänis? Ei se poliisia kiinnosta, kun ei ole selvää mittaria josta sakon voisi katsoa - ja muutenkin menee vähän tulkinnanvaraiseksi tuo juttu. Aika tavalla saa törttöillä eikä poliisia vaan kiinnosta.
Itse kyllä uskon että poliisin tarkistaa tilanteen jos autoilija käyttäytyy kummallisesti liikenteessä. Tämä siis silloin jos on syytä epäillä kuskin olevan kännissä tms. vaaraksi liikenteelle.
Ei poliisia kiinnosta esim. vilkun käyttämättä jättäminen, mutkien "oikominen" viereisen kaistan kautta, risteyksen tukkiminen, kolmion takaa eteen kääntäminen, yms. Nämä on nähty ihan käytännön liikennetilanteessa kun poliisit ovat olleet paikalla...
Toki, tasapuolisuuden vuoksi, on myönnettävä ettei poliisia aina kiinnosta ylinopeuskaan. Riippuu ilmeisesti vähän poliisista ja tilanteesta.
Tietysti on joskus varmaan kiire takaisin asemalle ennen vuoron päättymistä että ehtii vielä munkkikahvit juomaan... :)
Kaveri on kyllä oikeessa. Sen vuoksi ostan katupyöräksi itelleni krossarin, nii ehin hyvin pikkukylässä paikasta toiseen ja poliisit ei saa mua kiinni :)
jos on ylimääräistä vauhtia, noiin ite koukkaan tolpat vasemman puoleiselta kaistalta.
turhaa niitä varten on jarrutella ja kuluttaa jarrulevyjä ja rasittaa jalan lihaksia/niveliä.
>ja rasittaa jalan lihaksia/niveliä.
Mitä lihaksia?
no ei sunkaan jalkas liiku ilman lihaksia.
Ne tolpat on kätevä kiertää, tosin paikotellen se saattaa aiheuttaa vaaratilanteen, mutta saa ainaki koppalakit imee *********. Ite käytän aina sitä hyväksi, että ku muut jarruttaa tolppaan nii ohitan ne väärältä kaistalta periaatteella kaikki sallittua ku ei jää kiinni. Haluaisin vielä kysyä että kuinka moni tietää mikä on operaatio jätesäkki?
on ajaa ylinopeutta. Ja tyhmää on sitten keksiä sille jotakin oikeutusta.
Jotkut kerskailee sillä, että "mä oon hyvä kuski ja mull on hyvä auto, pakko ajaa kovemmin kuin nuo alhaset nopeusrajotukset".
Ja kattia kanssa. Rajoitukset on aika hyvällä tasolla. Jos ei pysty niitä noudattamaan niin ei voi olla hyvä kuski. Kannattais varmaan jättää autoilu niille, jotka sen osaa.
Joo ei voi olla hyvä kuski se, joka tietoisesti jättää nuo liikennesäännöt huomiotta.
Hyvä kuski ajelee nopeusrajoituksia noudattaen ja osaa ottaa kelin ja tilanteen huomioon ajaen tarvittavassa paljonkin rajoituksia hitaammin.
Vaikka pistäisin ladaan iskunvaimentimien tilalle rautatangot ja jättäisin jouset kokonaan pois, voisin ajaa silti ylinopeutta ilman minkäänlaista riskiä. Kuka edes väittää olevansa hyvä kuski. Minä olen ainakin huono kuski ja silti pysyn hyvin tiellä vaikka ajankin ylinopeutta. itseasiassa väittäisin että ylinopeuden ajaminen on turvallisempaa kuin rajoitusten mukaan nysvääminen, eipähän ainakaan nukahda niin helposti rattiin.