Toipuuko masennuksesta

koskaan??

Diagnoosini on ollut jo viime lokakuusta asti keskivaikea masennus, oli myös viime viikolla "uusintatestissä". Elämäntilanteeni on suoraan sanoen hirveä. Onneton avioliitto, josta en pääse pois. Ammatillisesti olen ajautunut umpikujaan. En uskalla yrittää juuri mitään enää, koska pienimpikin takaisku aiheuttaa suunnattoman ahdistuksen ja toivottomuuden. Tunnen epäonnistuvani aivan kaikessa, mihin ryhdyn. Onko kellään vastaavan diagnoosin saanneella kokemusta paranemisesta? Nimenomaan elämäntilanteeni on syynä masennukseen, mutta masentuneena en jotenkin jaksa enkä kykene suuriin muutoksiin. Miten kauan tämä kestää?

9

1363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en osaa sanoa mitään

      ainakaan omasta.
      Kuulosti vain niin tutulta.Paitsi avioliitto, se on minulla kunnossa.
      Mutta entiseen työhöni en pysty enää palaamaan, en vaikka pakotettaisiin. Ennen pidin työstäni, mutta nyt inhoan sitä ja saan paniikkokohtauksen, kun vain ajattelenkin sitä.

      Minullakin mennyt kaikki pieleen. Sanoin jo teraupeutille, että vituttaa koko väärin eletty elämä. Hänestä se oli liian raa'asti sanottu, mutta siltä se tuntuu.

      En uskalla minäkään mitään, pelko epäonnistumisesta tappaa kaiken.
      Pelko siitä, etten taaskaan kelpaa, pelko siitä, että tapan itseni jos vielä kerrankin munaan, sillä en kestä epäonnistumista.

      Kärsin myöskin syömishäiriöstä, josta perheeni ei tiedä mitään.
      Jos en ahdistu, en myöskään oksenna, mutta jos jouduin selkä seinää vasten, oksennan niin, että silmät pullistuvat päästä ja verta tulee nenästä.

      Olen ollut työstä pois jo reilun vuoden ja kävin myös kuntouksessa ja luulen että se auttoi minua.
      Ja nyt ihan lähiaikoina olen alkunut voida paremmin. Mutta pelko on lyöty minuun, siitä en pääse.
      Minulla on lääkkeet, terapia, kuntousjutut, ilman niitä en olisi nyt tässä.
      Älä jää yksin, etsi apua, sillä ehkä et selviä yksin.
      Meitä on muitakin ja toipuminen on yksilöllistä.

      Minulla se on kestänyt kauan ja vieläkään en ole kunnossa. Tulenko milloinkaan?
      Toivon sinulle parempaa.
      Zemppiä.

    • elämäntilanteesi

      on syynä masennukseen, niin ei sinua lääkkeet eikä terapia pysty kauheasti auttamaan. Kyllä korjausta täytyy hakea tuon elämäntilanteen korjaamisesta.

      Itselläni eka masennus helpotti kun lopetin työnteon ja siirryin sairaseläkkeelle. Tiedän kokemuksesta, että masentuneena tuo elämäntilanteen muuttaminen ei ole helppoa, mutta jos siihen saa ulkopuolista apua, niin se saattaa onnistua paremmin.

      Työn tai työpaikan vaihdosta kannattaisi keskustella esimiehesi kanssa (jos olet vielä työelämässä). Myös psykiatrisi voisi neuvoa tuon asian hoitamisessa.

      Avioliittoasiassa yksi mahdollinen kanava olisi kirkon perheneuvonta, joka kaiken lisäksi on maksutonta. Lueppa asiasta oheisesta linkistä:
      http://www.evl.fi/kkh/to/kpk/pneuv.html

      Toivottavasti näistä neuvoista on sinulle apua.

      • siirryit

        Kuinka sitä noin vaan lopetetaan työnteko ja siirrytään eläkkeelle? Ei ole ihan sellainen "tuosta vaan" juttu. Töihinhän sitä ollaan lykkäämässä vaikka näen painajaisia kyseisestä paikasta. Jossain kaukana häämöttää ERITTÄIN epävarma uusi työpaikka mutta siihen asti olis porskuteltava. Terapeutinkin tuntuu olevan helppo sanoa että aina voi vaihtaa paikkakuntaa ja ottaa lopputili mut miten viiskymppinen työpaikan, varsinkaan vakituisen sellaisen saa kun ei nuoremmatkaan. Ja kun sattuu olemaan pankin kanssa "diili" seuraavat kymmenen vuotta niin revi sitten siitä. Helppo on puhua mahdollisuuksista mutta tässä mielentilassa ei yksinkertaisesti jaksa.


      • on kavala
        siirryit kirjoitti:

        Kuinka sitä noin vaan lopetetaan työnteko ja siirrytään eläkkeelle? Ei ole ihan sellainen "tuosta vaan" juttu. Töihinhän sitä ollaan lykkäämässä vaikka näen painajaisia kyseisestä paikasta. Jossain kaukana häämöttää ERITTÄIN epävarma uusi työpaikka mutta siihen asti olis porskuteltava. Terapeutinkin tuntuu olevan helppo sanoa että aina voi vaihtaa paikkakuntaa ja ottaa lopputili mut miten viiskymppinen työpaikan, varsinkaan vakituisen sellaisen saa kun ei nuoremmatkaan. Ja kun sattuu olemaan pankin kanssa "diili" seuraavat kymmenen vuotta niin revi sitten siitä. Helppo on puhua mahdollisuuksista mutta tässä mielentilassa ei yksinkertaisesti jaksa.

        sairaus.


    • justiina1068

      Vaikeasta masennuksesta toipuneena, voin todeta, että kyllä toipuu. Aikaa se vie. Neil Hartwick sanoi kirjassaan, että hänelle oli sanottu toipumisen kestävän yhtä kauan kuin masennusta on ollut. Tämän luettuani, olen antanut itselleni aikaa toipua rauhassa, vaikka vuosia se vie. Nyt elämä 5 vuoden jälkeen hymyilee. Opiskelen lähihoitajaksi, jotta voin auttaa muita.

    • on masennus

      mun miesystävän takia.. hän kohtelee minua todella huonosti ja minö vaan roikun hänessä koska en osaa ajattella yksin oloa, minua pelottaa että kaipaan hänen luokseen jos lähden.
      minä rakastan häntä vaikka hän on kamala.
      Toivoisin että vihaisin ja inhoaisin häntä, jos saisin 3toivomusta, yksi niistä olisi tuo.

    • tools

      Mikä sellainen avioliitto on, josta ei pääse pois???

      Oletko muslimi?

    • Mulla todettiin vaikea masennus, vuoden söin lääkkeitä ja "paranin", sitten masennus palasi. Joten uskon kyllä että elämä paranee, se vain vie aikaa enemmän kuin sen vuoden, ainakin omalla kohdalla.

      • Kohtalotoveri

        Kirjoitit sairastaneesi vuoden vakavaa masennusta. Olitko koko ajan töissä (ja lääkekuurilla) vai
        olitko välillä sairaslomalla? Kuinka pitkään?

        Uusiutuiko masennuksesi yhtä pahana, pahempana vai lievempänä kuin aiemmin?

        Tervehtymisiä sinulle
        t. Kohtalotoveri


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      53
      10441
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      142
      6492
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      74
      4638
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      18
      3532
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3290
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      286
      3096
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      151
      2853
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      69
      2792
    9. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2242
    10. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      34
      2174
    Aihe