Tampereen parasta chiliä

chilipalko

Mitkä Tampereen maustekaupat myyvät chiliä, ennekaikkea suolatonta chiliä?

Maustekauppojen osoitteita, kiitos!

11

2844

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymyksenasettelu

      Tavastasi käyttää termejä tulee epäilys, ettet välttämättä ihan tiedä mistä puhut.

      Chiliä (palkoina) myy lähes joka kulmakunnan market. Toki erilaisia eri paikoissa, ja mitä isompi market, sen suurempi valikoima. Yleensä ei silti yli 2-3 eri lajiketta.

      Mitäköhän tarkoitat sitten suolattomalla chilillä? Chilipalothan ovat lähtökohtaisesti suolattomia. Mutta jos ostaa säilykepurkkichilejä, niissä on kyllä yleensä suolaakin - ja etikkaa sekä vettä (niiden liemessä). Vaan jos niitä tarkoitat, miksi et niin sano?

      Nyt herää sitten kysymys, mitä kaikkia chilipalkolajikkeita haluatkaan ostaa. Yleensä ns. etnisissä kaupoissa on laajin chilivalikoima - lajikkeet vaihtelevat sen mukaan minkä ilmansuunnan tuotteita kaupan tavarat pääpiirteittäin ovat.

      Sinänsähän chililajikkeita on kymmeniä, ellei satoja. Tamperelaisista kaupoista en tiedä mitään, koska en ole tamperelainen, vaan helsinkiläinen - kuten ehkä arvasitkin. Mutta eipä ole kukaan muukaan (saati tamperelainen) vastannut kysymykseesi moneen päivään, joten toivottavasti tämä on parempi kuin ei mitään.
      Ainakin joku kiinnitti nyt edes huomiota sinun tarpeeseesi.

      PS. Voin vielä sanoa, että tämmöinen tulisten chilien ihannointi on vähän hölmöä hömpötystä. Ellei ole chilien tottunut asiantuntija (jota et voi olla kun tämmöisiä joudut kysymään) on käytännössä yksi lysti mitä chilejä käytät. Suosittelen kuitenkin mieluummin mietoja kuin oikein väkeviä. Jätä habanero "ammattilaisille", aloita itse lähimarketin bulkista.

    • Chilifarmari

      Chilit ovat nyt muodissa, joten tuoreita chilejä saattaa saada siellä Tampereellakin ihan tavallisista ruokakaupoista.

      Käytöstä: Yleensä vahvuudet on merkitty asteikolla 0-10. Tavallinen paprika on 0, tavallinen pitsaan laitettava säilykejalapeno on täällä Suomessa suunnilleen 2-3 ja thaimaalaiset pikkuchilit ovat suunnilleen 7-8. Ruoasta tulee tulisempaa, jos laitat myös siemenet mukaan.

      • Chileläinen

        On yleinen harhaluulo (jopa monet tv-kokit toistelevat sitä alvariinsa), että chilin siemenet ovat väkeviä. Eivät ole ollenkaan väkeviä. Mutta chilipalon väkevimmät kohdat ovat ne väliseinämät, joihin siemenet ovat kiinnittyneet. Siksi luullaan, että tulisia ovat itse siemenet, mutta eivät siis ole (muuten kuin mitä niiden pintaan tai kiinnikekohtaan on saattanut "tarttua" mekaanisesti väkevyyttä viereisestä seinämästä, siinähän ei montaa nanomikrogrammaa tarvita, ennen kuin väkevyyden erottaa kielellä, mutta jos siemeniä pureskelee, ne eivät sisältä ole sen väkevämpiä kuin tavallisten vihannespaprikoidenkaan siemenet).


      • fdfdg
        Chileläinen kirjoitti:

        On yleinen harhaluulo (jopa monet tv-kokit toistelevat sitä alvariinsa), että chilin siemenet ovat väkeviä. Eivät ole ollenkaan väkeviä. Mutta chilipalon väkevimmät kohdat ovat ne väliseinämät, joihin siemenet ovat kiinnittyneet. Siksi luullaan, että tulisia ovat itse siemenet, mutta eivät siis ole (muuten kuin mitä niiden pintaan tai kiinnikekohtaan on saattanut "tarttua" mekaanisesti väkevyyttä viereisestä seinämästä, siinähän ei montaa nanomikrogrammaa tarvita, ennen kuin väkevyyden erottaa kielellä, mutta jos siemeniä pureskelee, ne eivät sisältä ole sen väkevämpiä kuin tavallisten vihannespaprikoidenkaan siemenet).

        Ottamalla siemenen ja maistamalla sitä se todellakin on tulinen, toki vain pinnaltaan itse siemen mauton. Jos siemeniä ruokaan laitetaan niin kyllä niistä siihen tulisuutta tulee.


      • oikea laitalinkki
        fdfdg kirjoitti:

        Ottamalla siemenen ja maistamalla sitä se todellakin on tulinen, toki vain pinnaltaan itse siemen mauton. Jos siemeniä ruokaan laitetaan niin kyllä niistä siihen tulisuutta tulee.

        Olet väärässä, chilin siemenet eivät sisällä lainkaan tulisuutta aiheuttavaa kapsaisiinia, sen sijaan hedelmäliha ja varsinkin sisäseinät joissa siemenet ovat kiinni, sisältävät.


    • kokki

      Kyseessä lienee chilijauhe. Yleensä ne ovat ns. maustesekoituksia, joihin on lisätty suolaa. Suolatontakin chilijauhetta on myynnissä, löytyy esim. "Punnitse ja säästä"-liikkestä

      • Chileläinen

        Voipi olla, että alkukysyjä tarkoitti juuri tuota mitä epäilet (Turkissa varsin yleistä, eikä ole aina "jauhekaan", vaan sellaisia pieniä hiutaleita).
        Kysyjä onnistui vain harhauttamaan meitä käyttämällään nimimerkillä "chilipalko", joka sai meidät luulemaan, että hän etsiikin palkoja.
        Moni kun näillä palstoilla tuohon nimimerkkikohtaan laittaa osan kysymyksestään.


    • Tepi.

      Itse olen ostanut ainakin oikein hyvää kuivattua chilirouhua Tammelan torin laidassa, R:n vieressä olevasta itämaisesta, samoin muistakin itämaisista löytyy taatusti, eli esim Hämeenkadun pohjoislaita, lähellä Hämeenpuistoa, Thai-na-konia vastapäätä. Onkos Kävelykadulla Anttilasta eteenpäin vielä?

      Noi itämaiset myymälät on muutenkin curryn, kurkuman, paprikan yms. parhaita ostopaikkoja.

    • chiliarska

      www.poppamies.fi Sijaitsee Tampereella heikkilänkadulla

      • 789

        Lisäksi Pirkkalan ABC:n lähettyviltä löytyy poikkeamisen arvoinen kauppa www.siam-house,fi


      • Chilipääkkönen
        789 kirjoitti:

        Lisäksi Pirkkalan ABC:n lähettyviltä löytyy poikkeamisen arvoinen kauppa www.siam-house,fi

        ja www.chilikauppa.fi myy vaikka mitä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      137
      2405
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      346
      1880
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1557
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1373
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1310
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1183
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      897
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      850
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      752
    Aihe