terassin hinta teetettynä?

sitrus2005

Minkäköhän lainen hinta olis kohdallaan terassille kooltaan 6 x 4 m? Meinataan siis teettää sellainen ja haluttais vain tsekata onko hinta kohdillaan. Paikka johon terassi tulee, on routimaton ja itse kustannetaan siihen sora, jonka päälle urakoitsija tekee loput. Terassi"aidoitus" tehdään valmiista elementeistä, kaikki kyllästetystä puusta. Ei katetta.

14

23204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekijäxx

      Mistä materiaalista terassi pitää tehdä?
      Luonnonkivi, betonikivi, kestopuu, lämpökäsitelty,höylätty lauta ja jne..?

      • sitrus2005

        kestopuusta kokonaan. Timpuri hoitaa kaiken materiaalien hankinnasta lähtien.


    • ei paljoa yli

      Jos tyydytte tavalliseen "vihreään" painekyllästettyyn puuhun ja halvimpiin terassiruuveihin, materiaaleille tulee hintaa noin 500 euroa. (puun hinta kalliimpi, kuin koskaan)
      Kokenut timpuri laittaa terassin kasaan päivässä. Työpalkkahan on paljolti sopimuksen varainen asia. Veikkaisin, että timpuri veloittaa pitkän päivän (n.10 tuntia) työstä helposti sen toiset viisi sataa. (50e/h) (sesonkiaika alkamassa ja rahakkaita rakennustyömaita tarjolla)
      Työaikaan ja siten kustannuksiin vaikuttaa suuresti sekin, käytetäänkö laudoituksen kiinnittämiseen ruuveja vai naulapyssyä. Naulapyssy on tietenkin paljon nopeampi.
      Eli kaikenkaikkiaan mielestäni sopuhinta tuon kokoiselle terassille teetettynä olisi tuollainen tuhannen euroa. Menikö lähellekään tarjousta?

      • sitrus2005

        no ei mennyt kyllä hinta lähellekään, on vain murto-osa tarjotusta hinnasta. Timpuri arvioi että yksi mies tekee kyseistä terassia hyvinkin viikon. Tiedän että tää on kyllä ammattimies, tekee todella siistiä jälkeä. Mutta paljonko laadusta kannattaa maksaa?


    • Tasan...........

      3000€, sen verran kustantaa terassi kaiteineen.

    • no sanotaan

      no jos nuo aitaelementit ei sisälly hintaan ja joutuu parissa paikassa käymään tavaran haussa niin tavaran hakuun voi mennä aikaa puolipäivää sitten toinen puolipäivää pohjan tasoittamiseen.

      Varsinaiseen terassin tekemiseen puolitoista päivää.

      Eli 20 h a' 40 euroo plus matkat n. 100 euroo plus työkaluista 100 euroo ja materiaalit ehkä noin 600 euroo. Yhteensä 1600 euroo.

      • arvopiha.com

        Tuommoiseen n.15m2 terassiin ilman kaiteita materiaalit maksoivat pari viikkoa sitten lähes 700euroa (harkot, kulmaraudat, ruuvit, pintalaudat ja kakkosneloset) Ruuveja meni reilu 600kpl, harkkoja yli 20kpl. Ei varmaan notku ja keiku nyt tai vuosien päästä. Työtä oli kahdelle miehelle tarvikkeiden hakuineen 40h eli 2 pitkää työpäivää.

        Työtunti on 35e/h/mies

        Eli koko homma reilu 2000euroa, mistä voi kotitalousvähennykseen laittaa työnosuuden.


      • Anonyymi
        arvopiha.com kirjoitti:

        Tuommoiseen n.15m2 terassiin ilman kaiteita materiaalit maksoivat pari viikkoa sitten lähes 700euroa (harkot, kulmaraudat, ruuvit, pintalaudat ja kakkosneloset) Ruuveja meni reilu 600kpl, harkkoja yli 20kpl. Ei varmaan notku ja keiku nyt tai vuosien päästä. Työtä oli kahdelle miehelle tarvikkeiden hakuineen 40h eli 2 pitkää työpäivää.

        Työtunti on 35e/h/mies

        Eli koko homma reilu 2000euroa, mistä voi kotitalousvähennykseen laittaa työnosuuden.

        15 m2 terassin tekee yksi mies kahdessa päivässä....


    • PopTheBuilder

      Rakensin itse viime kesänä noin 40m2 perustuksineen ilman kaiteita painekyllästetystä (1e/m) k-raudasta. Kaikkine tarvikkeineen, kulmaraudat, ruuvit, yms. tarvikkeet noin 1000e. Perustukset kaivettu pilariharkoista valut sisään ja raudat. Näin sai kätevästi tehtyä hyvän pohjan 100x100 piiruille ja siihen 50x100 päälle ja lopuksi laudat. Tein yksin noin viikon.

    • SL8

      Hei

      Lasiterassit nyt asennettuna verkkokaupasta www.sisustalasilla.fi. Sivuilta löytyy kuvasarja toteutuksesta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pääkaupunki seudulta saa ammatti timpureita tälläisenä aikana 15 euroa tunti käteen terassin tekoon.on suomalaisia ja oma paku ja työkalut.ammatti kokemus on suurempien rakennusliikkeiden urakka miehet hyvinä aikoina.enempää ei kannata maksaa jos joku pyytää enempi.sano että ei kiitos.tänne on kyllä tulijoita.

    • Anonyymi

      Saavat lisäksi liitosta 140 päivässä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3097
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      81
      2984
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      191
      2504
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2205
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      27
      1529
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1416
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1403
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1284
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1269
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1251
    Aihe