Miten luonne

muuttuu vai muuttuuko?

Oletteko huomanneet itse sairastavana tai omaisestanne miten sairaus muuttaa ihmisen luonnetta? Olen huomannut että perhetuttuni on alkanut vetäytyä sosiaalisissa tilanteissa eikä kovin paljon enää osallistu keskusteluihin tai muihin kokoontumisiin, mieluiten puuhastelee yksikseen. Surullista jotenkin.

9

4050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksen

      pohjalta sanoisin, ettei ihmisen perusluonne mihinkään muutu.
      Olen vuosia toiminut vakavasti sairaan läheiseni omaishoitajana. Persoonallisuus voi kyllä vuosia sairastaneella muuttua. Persoonallisuuden muuttuminen ei ole oire vaan seuraus. On lukemattomia dg jotka ovat kantajalleen niin raskaita että se ajanmyötä vaikutta persoonallisuuteenkin.

      Parkinsonin tautia sairastavalle ei sosiaaliset tilanteet useinkaan ole helppoja, koska oireisto lisääntyy juuri silloin kun sitä vähiten toivoisi.

      Harva ulkopuolinen osaa esiintyä niin luontevasti parkinsonin läsnäollessa etteikö parkkis itse sitä huomaa, että häntä seurataan. Näin olet ilmeisesti havaintoja tehdessä tehnyt ja osaltasi vaikuttanut vetäytymiseen.

      Toinen vetäytymisen syy tai seuraus on itse sairaus ja jaksaminen. Ei enää jakseta osallistua. Oireisto on niin rankka hallita kantajalleen.
      Jos auttaa halutaan niin apua voi itse mennä tarjoamaan. Näitä voisi olla ulkoilu seura, kävelylenkille esim. Tai kotiaskareisiin apua , ikkunanpesua , asiointi apua, kaupassa käyntiä jne. Eikä tämä tarkoita että kaupassa esim. käydään puolesta, vaan apuna mukana.

      16 vuotta itse Parkinson tauti dg kantajana ed. olevan voin sanoa myös itse potilaan kokemuksella.

      • alkup.

        parkkislainen itse vetäytyy toisten seurasta ja jotkut ihmiset puolestaan vetäytyvät parkkislaisen seurasta. Parkinson on raskas sairaus läheisillekin.


      • puoliso 59
        alkup. kirjoitti:

        parkkislainen itse vetäytyy toisten seurasta ja jotkut ihmiset puolestaan vetäytyvät parkkislaisen seurasta. Parkinson on raskas sairaus läheisillekin.

        Olen parkinsonia sairastavan vaimo ja läheltä asiaa seurannut.Vaikka mieheni ei sairaudestaan puhu,hän kyllä vielä haluaa olla mukana kaikessa entisessä voimiensa mukaan. Tosin olen huomannut että voimien vähenemistä koko ajan tapahtuu ja se tekee osallistumisen raskaammaksi.Aavistelen että jossakin vaiheessa tämä tuo mukanaan myös eristäytymistä,varsinkin jos tiedon sairaudesta pitää vain itsellään eikä halua siitä kertoa.Kiire on pahimpia vihollisia.Jos hän saa rauhassa tehdä asioita,ne sujuvat vielä.Itse olisin halunnut että hän olisi ottanut avoimemman kannan,ihmiset ymmärtäisivät missä mennään ja mikä on syynä hidastuneeseen olemukseen.


    • pera46

      ...riippuen siitä miten pitkalla tauti on, itse olen kokenut tulleeni paljon keljumaisemmaksi, silla olotilani vaihtuu 3tunnin valein, ja on valilla yhta vuoristorataa riippuen siita miten lääkitys toimii.
      toisaalta kun asiaa ajattelee, niin taytyy eroittaa 2 asiaa toisistaan eli olotila ja luonne.
      Elikka kun parkinsson potilas on oikein huonossa kunnossa, niin hanesta saa sellaisen kuvan, etta han ainoastaan kiukuttelee ja jakaa pahaa oloaan, silloin han ehkä leimaantuu ...
      itse oon sairastanut n13 vuotta..ja kyllä minusta ainakin oon hieman eri ihminen kuin silloin, mutta niinhä me kaikki ...

    • Yksi tautinen

      Puhe vaikeutuu Parkinsonin taudin myötä. Ole siinä sitten puhelias ja seurallinen! Ilahduin, kun radion puhelintoivekonserttiin soitti Parkinson-potilas ja juontaja antoi hänen puhua keskeyttämättä. Hyvä, Yle!

    • surullista?

      Jospa hän pitää yksin puuhastelusta?

    • rähäkkä

      Ehkä tiedostamatta vetäydyn. Kaupassa en käy kun en halua, että tullaan tyhmiä uteleen ja ehkä olen tylympi ettei vieras tulisi tenttaamaan. Kun vein kukkia haudalle niin tulee mieleen katsooko moni kävelyäni.
      Joku tuttu on jättänyt vähemmälle yhteyden ottamista. Johtuuku taudistani,ehkä.
      Muuten kuljen paljon mutta nyt olen tehnyt kevät töitä. Väsyttää enempi, aikaa menee palautumiseen.

    • kelle

      En tiedä onko luonteei muuttunut, mutta kylläkin sosiaalinen käyttäytymiseni. Parkinsonin tauti rikastuttaa yöelämää. Aikaisemmin nukuin kerran yössä, nyt nukun monta kertaa yössä:-)
      Ei yksinkertaisesti jaksa. Seurustelu on usein myös yhdessä istumista ruokapöydän ääressä. Terveet eivät luonnollisestikaan pysty ymmärtää että paikallaan olo pidempään on tuskallista.
      Kun lisäksi puhe hieman taudin takia takertelee on vaikeata saada suunvuoro.Jos seurusteluun lisäksi liittyy alkoholin käyttöä niin on kerrottava että ainakin minun kohdalla alkoholi tehokkaasti poistaa lääkeiden lieventävät vaikutukset.

    • kelle

      Ei käy kiistäminen
      olen eri ihminen
      surkastuminen
      yhden rauhasen
      aiheutti sen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4906
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3496
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2915
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2737
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2270
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      38
      1763
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1690
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1681
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe