Sairaalaan joutuminen - omaisten suhtautuminen

Miten omaisenne ovat suhtautuneet jos olette joutuneet psykiatriseen sairaalaan?

Minun yksi lähiomaiseni katseli minua huoneen ulkopuolelta naureskellen. Hän siis ajatteli että nyt olen ihan hullu, en siis enää mikään ihminen vaan hullu.

Samaten hän naureskeli muita potilaita pihalla.

Aika ihmeellistä suhtautumista?

Miten pitäisi suhtautua tälläiseen läheiseen?
9647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kova paikka monelle. Pelko ja koko asian kieltäminen olivat minun omaisteni suhtautuminen, en kylläkään kertonut, mutta kun saivat tietää, koittivat selittää itselleen ääneen, että oikeasti se kyllä ei ollut ihan oikea "hullujenhuone" jne...Aika koomista minusta :)

Äänestä

En vietä enää jouluja, hautajaisia taikka kissanristiäsiä "perheen" kansa kun kerta halusivat pois silmistä.

Äänestä

en osaa kuvitella. Me käytiin katsomassa suljetulla koko porukka. Ei mitään ihmeellistä.
Ei osaa sellainen kai suhtautua, jolla ei omakohtaista kokemusta. Pelottavaa lienee.

Äänestä

Ollessani sairaalassa asiasta tiesivät vain vanhempani, sisareni ja yksi isovanhemmistani, kävivät katsomassa ja toivat lukemista ja karkkia... Eivät siis suhtautuneet itse klinikkaan mitenkään epäluuloisesti, tai kanssapotilaisiin (no, äitini on itse sairaanhoitoalalla). Isäni vanhemmat eivät vieläkään tiedä... Luojan kiitos.
Tietysti ikäni puolesta omaisteni suhtautuminen saattoi olla hieman erilaista.

Eikähän se kovin hyvästä kasvatuksesta kerro jos naureskelee sairaille... Surkuhupaisa tyyppi.

Äänestä
  • ymmärtäisin,että se on pelkoa..epävarmuutta ja hämmennystä.
    Pelkoa siitä ,että itsellekin voi tapahtua jotain samankaltaista.
    Vieläkin 2000 luvulla pidetään mielen sairastumista jonakin muuna kuin sairautena,eihän diabetestä ja epilepsiaa enää pelätä samalla tavoin.
    Jos jalka on poikki tullaan kavereitten kera heti moikkaamaan.
    Ihmiset,jotka eivät tiedä psyykeen kuvioista mitään,ovat tietävinään niin kovin paljon.

    Äänestä

On myös tapa käsitellä vaikeaa asiaa. Tosin ei tunnu kivalta minustakaan jos joku naureskelisi..:( Onneksi ne mahdolliset naureskelijat pysyivät poissa sairaalasta kun olin siellä.

Äänestä

Entä jos naureskelija on oma perheenjäsen?

Äänestä

Mun mutsi soitti kerran sairaalaan, mutta kukaan ei käynyt katsomassa.
En edes "joutunut" vaan pyrin itse masnnukseni vuoksi osastolle. Myöhemmin mutsi selitti asian useaksi eri fyysiseksi vaivaksi, joiden myöhempi oikaisu oli todella vaikeaa.
Asia vaiettiin niin totaalisesti kuin voitiin.
Hävettiin tietenkin niin paljon - kaikki muutkin kuin lähiomaiset.
Mm. serkun häihin kutusuttiin muut perheenjäsenet ja mutsikin kelpasi "piikomaan", mutta itse hankin lahjan, jonka muut toimittivat perille.
Otettiin niinkuin varman pälle, ettei vaan tule vaikeita tilanteita.
Hääkuvaakin odottelin ja kun ei kuulunut aloin kyselemään joten se tuli sitten muutman kuukauden myöhässä. Eipä silti - ei olla missään tekemisissä eikä kuvalla ole minulle mitään arvoa.
Vanhettuessaan väki alkaa potea omantunnon tuskia ja "hieroa rauhaa" - jopa soittelevat muutamn kerran vuodessa, mutta nyt en enää olekaan masentunut vaan omillaan toimeentuleva yhteiskuntakelpoinen kansalainen.
..että silleen! Kysyy luonnetta kestää niin suuri häpeä!

Äänestä

Niin kirjoitampa oman päätelmänbi tähän nyt vähän myöhemmin.

Itse ajattelen tälläisestä naureskelevasta lähiomaisesta (ja muustakin omaisesta taikka ihmisestä) että hänen täytyy olla henkisesti vajaa.

Eli siis jokin sairaus joka on vaikuttanut älyllisiin / kotgnitiivisiin toimintoihin taikka sitten hän on vain henkisesti kehitysvammainen.

Ja jos totta puhutaan niin kyllä vahvasti epäilen tämän lähiomaisen älyllisiä kykyjä joka suhteessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


parappa kirjoitti:

Miten omaisenne ovat suhtautuneet jos olette joutuneet psykiatriseen sairaalaan?

Minun yksi lähiomaiseni katseli minua huoneen ulkopuolelta naureskellen. Hän siis ajatteli että nyt olen ihan hullu, en siis enää mikään ihminen vaan hullu.

Samaten hän naureskeli muita potilaita pihalla.

Aika ihmeellistä suhtautumista?

Miten pitäisi suhtautua tälläiseen läheiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu