Eli isäni 50 v. juhlat tulossa, ja etsin sopivaa booli ohjetta. Juhlijoita tulossa viitisenkymmentä. Alkoholina käyttössä olisi koskenkorva, mutta mitä sen kanssa??
Booliohjeita
Tytär
82163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...teen näin pohjana Koskenkorva,Likööriä esimerkiksi marjalikööriä valintasi mukaan tai jotain marjaviiniä...
ja Spriteä tai vastaavaa limua, voit halutessasi koristella boolin vielä hedelmillä esimerkiksi viinirypäleitä ja mandariinejä.
HYVIÄ SYNTTÄRIJUHLIA JA ONNEA ISÄLLESI!
Mene Alkon nettisivustoon http://www.alko.fi ja lataa sieltä 10-sivuinen "Pieni juhlaopas" (noin 2-megainen PDF-tiedosto, jonka voit tulostaa paperille). Sen sivulla 9 on asiaa booleistakin. Tässä lyhyt ote:
Perusohje:
0,5 litraa väkevää alkoholijuomaa (esim. Kossua)
0,5 litraa likööriä
0,75 litraa viiniä
2,5-3,0 litraa virvoitusjuomaa
* * *
Alkon sivustot eivät ole muutenkaan mikään huono tiedonlähde!
Niin, tuon Alkon sivuston avaussivun yläreunassa on 9-osainen painikekenttä. Pieni juhlaopas löytyy keskimmäisen painikkeen "Ruoka ja juoma" takaa.
Vietin omaa 50-vuotispäivääni vajaat 2 vuotta sitten. Silmien avausjuomaksi minulle tarjottiin vuosikerta-Bollingeria. Juhla-ateriana oli padassa haudutettua heinäsorsaa; se huuhdeltiin alas Châteauneuf-du-Papella. Jälkkärikahville VSOP-konkkua ja jälki-jälkkäriksi jokunen ohut siivu Taliskeria. 50 vieraalle moisia juomia olisi tuskin tarjottu; juhlimmekin synttäriäni vaimokullan kanssa ihan kahdestaan mökillä, kaukana korvessa.
Parhaat onnittelut faijallesi ja ikimuistettavaa synttärijuhlaa!
Joo. Oon järjestelly porukoille ja muille tutuille samoja hommia ja yks tosi suosittu (kesä)booliohje on
-1 pll kossua
-1 pll valkkaria (puolimakea)
-1,5l Sprite
ja mansikoita (ja karambolaa) päälle.
Suhteita voit tietty muuttaa sen mukaan kuin tujua tavaraa haluat.. Uppoaa kuin häkä vieraisiin
jääpaloihin kurkkuyrtin tai orvokin kukkia
tee kunnon jäämöhkäle laittamalla vettä mehupurkin sisälle ja pakkaseen ja voihan sinne jotain rehujakin pistää koristaa jäämöhkälettä ja voithan jäädyttää sen mehunkin halutessasi
ja siksi ei jääpaloja koska ne sulavat liian nopeasti ja booli ns. vettyy. kun taas kunnon möhkäle ei sula yhtä nopeasti
Yksi vaihtoehto on aina tehdä jäämalja laittamalla kaksi kulhoa sisäkkäin, vettä väliin ja pakkaseen. Sinne koloon voi ennen jäädytystä kans laittaa kaikkia söpöjä rehuja. Pitää juoman pitkään kylmänä, sulaa hitaasti.
Omissa häissämme oli pitkään kehitelty ja edullinen booli.
Ainakin Prismoissa on edellenkin myytävänä Orimattilalaisen firman alkoholittomia siirappeja.
Mutta enää ei vaan tunnu noita hedelmäpohjaisia olevan montaakaan.
Mutta muista liikkeistä löytyy jotain.
Vodkaa+ sitä siirappia. Eli siirappi kumoaa vodkan kuivuuden ja "pahan" maun.
Sitten Spraittia ja valkoviiniä. Kumpaakin yhtä paljon, makeusaste maun mukaan, itsellä puolimakeaa.
Tuota siirappi+vodka yhdistelmää 10% Spraitti/viini seokseen.
Meillä oli silloin Mesimarjasiirappia ja sekaan vielä raakoja mesimarjoja.
Puolet häävieraista kyseli reseptiä jälkeenpäin