Mitä maksaa uusi isopurje

Heittäkääpäs arvio, mitä maksaa uusi 12 neliön isopurje reivireijillä. Purje tulee ainoastaan retkikäyttöön ja ajattelin vaakaleikattua dacronia esim. Aura Sailsilta. Yritän muodostaa käsitystä harkitsemani veneen arvosta. Veneen isopurje kuulemma pusittaa. Täksi kesäksi purjetta ei kuitenkaan taida enää saada?
116073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

oli vertailu purjemaakareista. Sieltä siis lisää tietoa. 1500eur ja ylöspäin hinnat...

1Äänestä

90 euroa jos itte tekee ja käyttää toimivat osat vanhasta purjeesta. Kangas siis maksaa tuon 90 egee. Jos taas olet nykyajan avutonta mössösukupolvea niin saat maksaa tuon 1500 euroa. Toisaalta kiinasta saat 1/7 osa hinnalla. Valitse itse.

Äänestä

soittaa sinne Aura sailsille. 12 neliötä ei varmaan maksa tonniakaan koska hyvän 27 neliöisen saa parilla tonnilla. Kyl ton kokoisen purjeen saa varmaan viel täksi kesäksi.

Äänestä

kieppeillä.

Äänestä

Venelehden artikkelissa vertailuna käytetyn isopurjeen koko oli lähes kolminkertainen (n. 30 neliötä) tuohon meikäläisen tiedustelemaan. Tietysti hinta ei ole lineaarinen koon suhteen, koska työn osuus on melko iso. Aikaisemmissa keskusteluissa joku arvioi n. 10 neliön fokan maksavan 500-700 euroa, mutta isopurje taitaa olla vähän kalliimpi tehdä.

Äänestä

aikaa sitten 1400 Nortilta. Normi vaakaleikattu parilla reivilla.

Äänestä
  • järkeä maksaa pari donaa jostain dacron paskasta! itse kangas ei maksa mitään. En ymmärrä. itse vain tekemään!

    Äänestä

  • haloooo kirjoitti:

    järkeä maksaa pari donaa jostain dacron paskasta! itse kangas ei maksa mitään. En ymmärrä. itse vain tekemään!

    Palahallin jäännöseristä varmaan löytyy sopiva kangas ja lankaakin sieltä varmaan saa. Silleen se yhdeksän kymppiä saadaan hyvin riittämään. Lopputulosta ei tosin yleensä kutsuta purjeeksi.

    Äänestä

  • Oli todella kallis, jos koko oli edes tuota suuruusluokkaa. 2003 sain tarjouksen Northilta 1100 € ~14 m2 isopurjeesta ja pidin sitä varsin kalliina. 2004 kaverit osti 20 m2 ison alle 1400 € toiselta arvostetulta tekijältä.

    Eikä hintataso tuosta ole ainakaan noussut, sillä venemessuilla pyytämäni tarjoukset olivat 2000-2400 € _22 m2_ isosta kahdella reivillä JA kaksi noista oli laminaattipurjeita.

    Eiköhän 12 m2 ison saa vaakaleikattuna alle tonniin, kaukoidästä selvästikin alle.

    Äänestä

katso www.classyachts.net
edullisimmat purjeet

Äänestä
  • ko firman purjeet seilaavat omia aikojaan jossain kontissa valtamerillä. Tuleekohan syksyksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NewSailor kirjoitti:

Heittäkääpäs arvio, mitä maksaa uusi 12 neliön isopurje reivireijillä. Purje tulee ainoastaan retkikäyttöön ja ajattelin vaakaleikattua dacronia esim. Aura Sailsilta. Yritän muodostaa käsitystä harkitsemani veneen arvosta. Veneen isopurje kuulemma pusittaa. Täksi kesäksi purjetta ei kuitenkaan taida enää saada?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu