kertoa faktatietoa.olen ollut velkajärjestelyssä.nyt tuli paperi,jossa peritään lisäsuorituksia.asia nyt velkaneuvojalla.olisin kysynyt,voiko joku taho tyhjentää tilini,jonne olen leikkausta varten säästänyt muutaman sata euroa,vai pitääkö tyhjentää tili.
nyt minulla puhtaat luottotiedot,leikkaus tulossa kesän aikana.
nyt minulla puhtaat luottotiedot,leikkaus tulossa kesän aikana.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eikös velkajärjestelyssä vuosittain lasketa mahdollinen lisätilityksen määrä joka maksetaan seuraavan vuoden maaliskuuhun mennessä. Meillä ainakin velkaneuvojan kanssa on tapaaminen joka vuoden tammikuu jossa lasketaan tulleet tulot ja verrataan ilmoitettuihin tuloihin ja siitä lasketaan lisätilitysten määrä. Jos lisätilityksiä ei maksa velkajärjestely voi raueta.
Meillä tarkistettiin kerran eron yhteydessä ja nyt v.järjestely on loppunut jo vuosi sitten ja nyt vasta tuli vaatimus lisämaksuihin.
kohtuullisin jonotusajoin huokeammalla kuin käyttäen vaihtoehtoa, jota varten nimimerkki oli leikkausrahoja säästänyt, niin kenties kannattaa käyttää säästöt leikkaukseen velkajärjestelyn raukeamisen uhallakin. Terveyshän on kuitenkin tärkeämpi kuin puhtaat luottotiedot.
pitänyt huolta siitä, että jos palkkasi on vuoden aikana noussut, olet laskenut seuraavan vuoden alussa, pitääkö tehdä lisäsuorituksia. Tämähän on selvästi sanottu maksuohjelmassa, että jos tulot nousevat vuodessa tietyn määrän yli (tämä raha on vaihdellut hieman vuosien saatossa), ylimenevä osuus on tilitettävä velkojille. Samoin jos saat perinnön tms. yksittäisen rahasuorituksen.
itse lisään, että vaatimus lisäsuoritusten maksamisesta on tehtävä kahden vuoden kuluessa maksuohjelman päättymisestä. Aika on näin pitkä sen vuoksi, että velkojat saavat tietoja velallisen tuloista pääsääntöisesti verotuksesta, ja verotushan aina valmistuu jonkin verran "myöhässä" (eli vuoden 2006 verotus valmistuu joskus marras-joulukuussa 2007). Joten jos maksuohjelma on päättynyt vaikka alkuvuodesta 2006, velkoja ehtii vielä reagoida.
jestely raukeaa, velallinen joutuu maksamaan velkojen alkuperäiset määrät korkoineen (ei viivästyskorkoa), tietysti vähennettynä sillä määrällä mitä on tullut suoritusta maksuohjelmassa. Ja uuden vj:n saaminen aiemmn rauettua ei ole todellakaan ihan helppoa.
Terveys on kuitenkin raha-asioita tärkeämpää.
Toimeentulotuen sosiaalityöntekijöiden asiakkaiksi saattavat nämä velkajärjestelystä pudonneet sitten tupsahtaa ... mahdollisesti uusine suurine terveydenhuoltomenoineen. Rikollisuuskin voi lisääntyä, ja rikosseuraamusjärjestelmän ylläpitäminen on yhteiskunnallemme hintavaa.
Velkajärjestelysysteemi sinänsä on edistystä aiempaan käytäntöön verrattuna: onhan monella velallisella järjestelyn turvin mahdollisuus vastaiseen velattomuuteen. (Ulosoton määräaikaisuuskaan ei vähennä ylisuuria velkoja.)