Onkos

98 Kaassa

Jakoketju vai hihna??

1

1391

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diplinssi

      Niinsanottu työntötankokone eli nokka-akseli on sylinterin sivulla vähän ylempänä kuin kampiakseli. Näin kampiakselin ja nokka-akselin välillä on erittäin lyhyt ketju. Nokka-akselin nokkien päällä on noin 20cm pitkät työntötangot, yläpää ulottuu sylinterin kannessa olevaan vipuun.
      Kun nokka työntää työntötankoa ylös, se kääntää vipua ja vivun toinen pää painuu alas ja painaa venttiilin auki. Jousi sulkee sitten venttiilin, kuten muissakin moottoreissa. Työntötanko siis vain välittää liikkeen nokka-akselilta venttiileille.

      Nokka-akseli sylinteriryhmässä:
      - Lyhyt kestävä ketju (ei vispaa)
      - Huonona puolena raskas mekanismi, työntötangot ja vivut. Nokkaa ei voi tehdä kovin nopeaksi.

      Jos nokka-akseli kannen yläpuolinen:
      - Ketju tai hihna pitkä. Varsinkin hihna heikko, suuria eroja merkkien välillä.

      Yhden nokka-akselin koneessa keinuvivut.

      Kaksi nokka-akselia, jolloin yleensä imunokka-akseli painaa painimilla suoraan venttiileitä, ei keinuvipuja ja pakonokka-akseli pakoventtiileitä:
      - Ketjusta tai hihnasta tulee erittäin pitkä, kun ulottuu kampiakselin pyörältä molempien kannenyläpuolisten nokka-akselien pyörien ympäri.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      897
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      542
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      508
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      503
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      436
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    Aihe