Miksi helvetissä mainostoimistoissa paskaa ja valhetta keksiville merkonomeille tai muuten vaan trendikkäästi kokoomusta hopottaville pennuille maksetaan kolmenkertaista palkaa hoitajiin verrattuna. Ja vielä autoedut ja ilmaiset korruptiolounaat-ja bileet päälle.
Seuraavissa tuloneuvotteluissa tulee mainosväen palkat laskea henkisesti ja fyysisesti samantasoista työtä tekevien tasolle. 1000 euroa kuussa on sopiva palkka työn vaativuuden huomioonottaen. Odotamme hallituksen, Suomen Yrittäjien ja EK:n olevan tämän tasa-arvotupon kannalla.
Seuraavissa tuloneuvotteluissa tulee mainosväen palkat laskea henkisesti ja fyysisesti samantasoista työtä tekevien tasolle. 1000 euroa kuussa on sopiva palkka työn vaativuuden huomioonottaen. Odotamme hallituksen, Suomen Yrittäjien ja EK:n olevan tämän tasa-arvotupon kannalla.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mainostoimistoalalla on aina ollut pulaa lahjakkaista ja luovista nuorista.
Kun olet visuaalisesti tai verbaalisti lahjakas, nopea omaksumaan uutta ja oivaltamaan, pystyt pyörittämään mitä tahansa asiaa 360 astetta ympäri ja tarkastelemaan sitä objektiivisesti kaikista mahdollisista näkökulmista, omaat empatiaa asettua minkä tahansa tuotteen/palvelun/aatteen ostajan/kuluttajan nahan sisään ja vielä hiukan sosiaalisesti taitava tullaksesi yhtä hyvin toimeen insinöörien, ekonomien, juristien ja poliitikkojenkin kanssa, niin mainosala on sinulle auki kattoa myöden.
Tarvitaan vain tilkan verran markkinoinnin perusteiden ja viestinnän teorioiden hallintaa ja sitkeyttä perehtyä mihin tahansa toimialaan vaikkapa terveyssiteistä palloventtileihin tai talikoista pyörrepolttouuneihin. loput ratkaisee oma innostuksesi ja osaamisesi.
Tein parikymmentä vuotta sitten palkkavertailuja mainosalan ja muiden alojen kesken. Silloin löytyi mainostoimistoista useita 2-3 vuotta alalla olleita alle 25-vuotiaita tekstisuunnittelijoita ja graafikoita, joiden palkka oli isompi kuin pääministerin palkka silloin.
Nyt nämä samat kaverit elävät pääomatuloillaan ja tekevät toimistoissaan töitä sen verran, että pitävät toimistonsa imagon asiakkaita houkuttelevana.
Ja vastaus kysymykseen miksi?
Siksi, että maqinostoimiston asiakkaat ovat olleet aina maksamaan mitä tahansa, jos saavat mielestään muita perempaa mainonnan suunnittelua.
Muihinkin yrityksiin tulaa raha palkanmaksua varten vain asiakkailta.
Julkishallintoon se tule veroina, eli sinä, minä ja me kaikki maksamme hinnan kaikista julkisista palveluista etukäteen ja odotamme vastinetta jälkikäteen, kun julkisille palveluille on aika vähän vaihtoehtoista tarjontaa. Terveyspalveluiden puolella toki on, mistä johtuu, että jokainen ihminen, joka on yksityisen työnantajan järjestämän työterveyshuollon iitrissä, voi hyvin, minkjä sinä, minä ja me muut maksamme näiden yritysten tuotteiden/palvelujen hinnoissa.
Seuraava tuloneuvottelu muuten käydään liittotasolla, mikä ei koske mainostoimistoja, koska niiden työntekijät eivät ole koskaan katsoneet aiheelliseksi liittyä mihinkään ammattiliittoon.
Työnantajat ovat maksaneet kunnolla muutenkin.
ei pidä jonkin palkansaajaryhmän palkkoja liian suurina ja vaarallisina maamme yrityksille ja kilpailukyvylle.
Niin kauan kuin asiakkaat ovat valmiit maksamaan yritysten pyytämän hinnan, ei palkankoroytuksilla ole ylärajaa.
Mutta jos asiakkaat eivät ole valmiit maksamaan kuin tietyn verran, niin yritysten on sopeutettava kustannuksensa siihen hintatasoon, joka asiakasmarkkinoilta on mahdollista saada, tai kehitettävä sellainen tuote ominaisuuksiltaan tai imagoltaan, josta ollaan valmiit maksamaan enemmän kuin kilpailevista vaihtoehdoista.
Nokia on esimerkki siitä, että kehitettiin sekä tuote että imago. imago kantaa vieläkin, vaikka kilpailijat alkavat olla ominaisuuksiltaan jo hyvin samanlaisia.
Pauligin Juhla Mokka on esimerkki siitä, että kehitettiin pelkkä imago, joka on tuonut jo vuodesta 1978 Pauligille parempaa pakettihintaa ja myyntikatetta kuin yksikään muu paahtimo on saanut.
Ja sitten kokoomus. Riittävästi tutkimuksia ja tiedon keruuta, paljon huolellista analyysiä, runsaasti pitkäjänteistä ja järjestelmällistä suunnitelmallisuutta, rohkeaa luovuutta, tiedottamisen koordinointia mainontaan, mutta ennen muutaq johdonmukaisuutta siinä, ettei luvata mitään, mitä ei voida pitää.
Kolme tapausesimerkkiä, joissa mainostoimiston osuus on kaikissa ollut hyvin merkittävänä mukana.
Nokia Paulig ja Kokoomus eivät ole maksaneet menestyksestään senttiäkään liikaa mainostoimistolleen, koska ovat ottaneet mainostoimistonsa mukaan aivan alusta saakka, kun SDP ja SAK tekivät sen perinteisen mokan, että pyysivät ideoita ja ostivat niitä tajuamatta, että idea on se, joka suunnitellaan vasta viimeisenä eikä sitä tule, ellei kaikkea muutaq ole suunniteltu ensin.
Vastuullisen markkinatalouden apostolin moraali on melko löyhässä näissä palkkavertailuissa ja arvostuksissa.
Totta on kuitenkin yksi mielipiteesi. Se, että kokoomuksen mainostoimistoväki on palkkansa ansainnut. Jos pystyy tekemään kokoomuksen kaltaisesta paskaläjästä "menestystuotteen" uuteen hallitukseen tai Niinistön kaltaisesta keskinkertaisesta pikkukaupungin lakimiehestä Suomen Messiaan, on mainostoimiston väen sisäsiittoisessa juppimaailmassaan täytynyt ummistaa totaalisesti silmänsä muun yhteiskunnan pahoinvoinnilta ja moraalilta. Tällaisesta urotyöstä on työmies aina palkkansa ansainnut.
Maailmassa on kaksi ammattia joihin ei lahjoja tarvita ja silti liksaa tulee jos vain perse kestää. Huora ja mainosmies.
kirotut SAK-laiset paperimiehet. On se mainoshomma sen verran yhteiskunnalle tärkeää hommaa, että on oikeudenmukaista, että Jäbäläiset tienaavat enemmän kuin pääministeri. Sitä on sitten eläkepäivillä varaa olla vartioimassa elinkeinoelämän etuja näillä sivuilla, 24 tuntia vuorokaudessa, kokoomuksen tulenjohtobunkkerissa.
Koska muuten viimeksi kävit ulkona.
En ole merkonomi enkä ylipalkattu, koska minun ei ole koskaan tarvinnut pyytää lisää palkkaa. Sitä on aina korotettu täysin pyytämättä ja riittävästi.
Mainostoimisto ei tehnyt kokoomuksesta vaalivoittajaa, sen tekivät liki 620 000 äänestäjää ympäri Suomen ja Niinistökään ei saanut ääntäkään mainostoimistolta, vaan ne 60563 ääntä tulivat ihmisiltä, joiden mielestä Niinistö oli paras ehdokas Uudellamaalla.
Yhteiskunta ei maksa mainonnan suunnittelijoiden palkkoja, mutta mainonnan suunnittelijat maksavat enemmän yhteiskunnan palvelutehtävissä olevien palkkoja kuin paperimiehet.
Se on oikeudenmukaista.
pyrimme avoimesti vaalikampanjassamme. Lisää liksaa mainosmaakareille kaikenlaisen tarpeettoman kulutuksen ja yhteiskuntajätteen myynninedistämisestä. Etenkin, kun saamme kaupan päälle yhteiskunnan korvaamat vaalikulut ja Niinistö Cafet.
Näistä juppipoikien-ja tyttöjen huippupalkoista perittävistä veroista voimme jalosti ohjata osan laiskotteleville ei-luoville siivelläeläjille tai hoitajille jotka hoitavat julkiseen sairaanhoitoon turvautumaan joutuvia ressukoita.
vastustatko sitä, ettei jonkin alan työnantaja saa maksaa työntekijöilleen niin hyvää palkkaa, jos jollain toisella toimialalla ei olekaan varaa maksaa yhtä hyviä palkkoja?
Tällaiseemko palkkakateuteen perustuukin koko sosialidemokratian vappupuheiden palkkasolidaarisuus, kun nytkin suurin kaunan kjiihko ohjataan kokoomusta kohtaan, kun demareita ottaa pannuun se, että kokoomus tulee ja tekee vanhanaikaisen demareiden selän taa, eli hoitaa kuntoon sen, mistä dremarit eivät ole mitään välittäneet, vaikka ovat sata vuotta jauhaneet palkkasolidaarisuudesta ja tasa-arvosta.
Demareiden kateus pitäisi hoitsut palkkakuopassa edelleen, elleivät mainosmiehet olisi paljastaneet, kansalle, että kokoomus hoitaa homman kuntoon, kun demarit eivät välitä.
Kokoomushan hoitajien edunvalvontaa hoitaa. Tai siis ei hoida.
Nyt vaalien jälken asiaa hoitaa koko hallitus: keskusta, kokoomus, Vihreät, rkp.
Asia viedään kolmikantaan. Oppositiokin tukee.
Missä vika, ellei kateudessa?
kokoomukselle vaalivoiton. Pari viestiä ylempänä, se olikin kansa.
Kokoomuksen vaalivoitto oli todella ovela mainostoimisto-kauppakamarijuppien kehittämä katteettomien vaalilupausten sarja. Mainosmaakarit olivat treenanneet Bushin veljespuolueen oppeja noudattaen kiiltokuvamaisen Siilinjärven Kennedyn puhumaan pehmosia vaalikeskusteluissa.
Eipä ole viime aikoina Siilinjärven puhuvaa päätä näkynyt julkisuudessa. Onko Jyrki-Boy stressilomalla. Ylittääkö ministerin tehtävät käsityskyvyn.
Kokoomuksen aseellisen siiven tehyn johto on vuosikaudet ollut sillä. Miksei asioita ja palkka-alijäämää ole hoidettu siedettävään kuntoon. Eikö riitä, että meillä on jo riesanamme tukikuntia, tukiviljelijöitä ja muuta vastaavaa verovarojen nielijää? Että vielä tukihoitajia??
Demarit ovat aina kaataneet kaikki yritykset saada koulutetuille naisille muita paremmat palkankorotukset.
oikeassa olevana. Tuo kuvauksesi mainosmiesten lähes yli-inhimillisistä lahjoista kuvaa omaa egoasi erinomaisen hyvin. Tuskin entinen mainosmies ja Jeesuksen-Broidi Jari Sarasvuokaan kehtaisi omaa ammattikuntaansa härskimmin ylistää.
Sinänsä kuvauksesi mainosmiehen vaatimuksista oli oikea. Nostan hattua sinulle. Olet ollut varmaan ammattilainen. Sama putkinäköinen, kokoomuksen tai muun epäjumalan palvonta, on varmaan välttämätön avu mainosmaailmassa pärjäämiseen.
Valitettavampaa on näiden ihmismielen manipulaattorijoiden värvääminen yhä enemmän politiikan tekoon. Tuntuu siltä, että nykyään mainosmiehet määräävät politiikan agendat. Mikä tahansa epärelevantti tai valheellinen tavoite, tai mielipide jolla saadaan myytyä puolue äänestäjille, ratkaisee äänestäjän ostokäyttäytymisen.
Raha ratkaisee.
Kokoomuksessa työskenteli Kataisen johdolla ainakin puolitoista vuotta sisäinen työryhmä, joka mietti vaalilupaukset.
Mainostoimisto otettiin aika aikaisessa vaiheessa mukaan pohtimaan, miten ne muokattaisi mediaan, koska kokoomuksen puoluetoimistossa ei ole mainosmaakareita niin kuin ei missään yrityksissäkään; ne palvelut on kaikkialla ulkoistettu jo ennen kuin ulkoistamis-verbi edes keksittiin.
valmistavan paperiteollisuuden palkanmaksukykyä ei saisi käyttää hyväksi, mutta suomalaisten palkansaajien ostovoimaa mainosala saa kupata ihan vapaasti?
Miten mainosmies voi olla kateellinen paperityöläiselle, joka keskeytymättömästä kolmivuorotyöstä saa kaikkine lisineen vähemmän palkkaa kuin siistiä päivätyötä tekevä mainosmaakari? Sitä voisi kutsua palkkakateudeksi.
Jokaisessa viime vuosina tehdyssä tulosopimuksessa on ollut erillinen tasa-arvoerä. Saa nähdä kuinka suureksi "kokoomuksen tasa-arvoerä" muodostuu, veikkaan ettei se kovin voimakkaita eläköönhuutoja herätä.
En kuvaillut muuta kuin sellaisia mainosmiehiä, jotka omaavat maksimaaliset edellytykset pärjätä alalla. Egosta ja epäjumalista ei ole kyse, vaan ainoastaan luovaan osaamiseen liittyvästä liiketoiminnan palvelualasta, jossa pääsee parissa vuodessa pääministeriä paremmille palkoille, jos on tarpeeksi hyvä.
Sarasvuo maksaa muuten konsulteilleen vähintään yhtä hyvin.
Ihmismielen manipuloinnista ei ole ollenkaan kyse, vaan siitä, että paikkansa pitävät asiat ja lupaukset kerrotaan riittävän huomiota herättävällä, kiinnostavalla ja uskottavalla tavalla. Myös riittävästi toistaen ja pitkäjänteisesti johdonmukaisella tavalla.
Kokoomuksen tapauksessa politiikan agendat suunnitteli kokoomus, mainostoimisto otettiin mukaan siinä vaiheessa, kun piti miettiä, miten ne sovelletaan mediaan.
SDP ja SAK menettelivät minun arvaukseni mukaan niin, ettei agendoja suunniteltu puolueessa eikä SAK:ssa, vaan mainostoinmistoilta pyydettiin "hyviä ideoita", ja sitten tuli sitä, mitä tuli. Epauskottavaa mediatäytettä, jossa raha meni hukkaan.
Mainostoimistoalalle on muuten matala kynnys. Sinäkin pääset, jos lahjasi riittävät. Moraalinenkin tämä ala on, koska valheen kertominen huomiota herättävällä tavalla on nopein tapa tappaa tuote tai palvelu.
Demareiltakin putosi kahdeksan kansanedustajaa, että rapsahti - kiitos mainosvalheiden.
Jostakin kummallisesta syystä vientituotteita valmistavan paperiteollisuuden palkanmaksukykyä ei saisi käyttää hyväksi, mutta suomalaisten palkansaajien ostovoimaa mainosala saa kupata ihan vapaasti?
----------------------
Väärä rinnastus. Kumpikin ala on maksanut palkanmaksukykynsä mukaan, mikä on mainostoimistoalalla paljon parempi, koska tuote ei ole hintakilpailtua bulkkia, vaan räätälöityä suunnittelupalvelua ja partnerisuhteessa tapahtuvaa konsultointia. Lakitoimistoilla on vielä mainosalaakin parempi paölkanmaksukyky
Miten mainosmies voi olla kateellinen paperityöläiselle, joka keskeytymättömästä kolmivuorotyöstä saa kaikkine lisineen vähemmän palkkaa kuin siistiä päivätyötä tekevä mainosmaakari? Sitä voisi kutsua palkkakateudeksi.
--------------------
En minä ole koskaan kadehtinut paperimiehiä, vaan pelkästään kummeksunut heidän ahneuttaan, kun pari tupoa sitten kaatoivat mm. Lastentarhanopettajian kuoppakorotuksen ihan vaan ay-mafian reviiripoliittidsista syistä: akavalaisille ei anneta
Jokaisessa viime vuosina tehdyssä tulosopimuksessa on ollut erillinen tasa-arvoerä. Saa nähdä kuinka suureksi "kokoomuksen tasa-arvoerä" muodostuu, veikkaan ettei se kovin voimakkaita eläköönhuutoja herätä.
--------
Tasa-arvoerä ei ole ollut riittävä - siitä koko ongelma johtuu.
amerikkalaistyylisen vaalikampanjan ensimmäisenä Suomeen. Nämä politiikan uskottavuutta nakertavat Benin tallin bimbot, Harkimot ja Tiurat ovat pelkkää kovaa laskelmointia kalastella täysin politiikasta tietämättömien reppanoiden ääniä.
Ilmeisesti tyypillinen kokoomuslainen äänestäjä seuraa valitsemansa edustajan toimintaa pelkästään kiiltokuvajulkaisujen tai tv-ajan määrä kriteerinään.
Eikö kyse ollut puolueen kampanjasta eikä ehdokkaiden?
kokoomuslaiset voitimme jälleen yhden kateellisen punikin.