kun hakukoneella hakee sivuja, jotka on tehty frameilla se löytää "irtonaisia frameja". Eli ei näytä esim. valikkoframea lainkaan.
Eli tarvittaisiin koodipätkää, joka palauttaisi yhdestä kehyksestä koko sivulle, niin että kaikki näkyy..ja mihinkä kohtaan koodia sellaista pitäisi lisätä?
Eli tarvittaisiin koodipätkää, joka palauttaisi yhdestä kehyksestä koko sivulle, niin että kaikki näkyy..ja mihinkä kohtaan koodia sellaista pitäisi lisätä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
olen joskus tehnyt sellaisen purkkavirityksen. mutta en kyllä nyt heti tule mieleen miten se meni ihan pilkun tarkuudella -> en kirjoita sorsaa vaan annan idean miten se voitaisiin toteuttaa. http://www.google.fi voi etsiää sitten tarkemmat ohjeet kun tiedät mitä haet.
eli toteutetaan java scriptillä (eli toimivuus kaikilla selaimilla on epävarmaa), koodi laitetaan jokaiselle sivulle (eli kannattaa tehdä siitä funktio joka sijaitsee vaikka tiedostossa frame.js jota kutsutaan sitten jokaiselta sivulta[se miten tuolainen liitetään sivulle niin löytyy kyllä 'tiedät kyllä mistä'])
itse koodiin. eli alussa tutkit kuinka monta framea on documentissa (taisi olla document.all.frame tai ehkä jotain sinne päin, ei voi muistaa). sen jälkeen vertaat sitä tietoa siihen kuinka monta pitäisi olla. jos ei ole oikea määrä niin siirytään aloitussivulle (eli sille sivulle missä framet on määritelty)
eli loppujen lopuksi parin rivin scripti. laiska kun olen niin en jaksa alkaa vaivaamaan päätäni sillä että antaisin puhtaan sorsan. [enhän minä ole se joka sitä tarvitsee]
eli tee homma vaihde kerrallaan (vapaassa järjestyksessä):
1. miten saadaan selville kuinka monta framea sivulla on.
2. miten jotakin tietoa verrataan johonkin muuhun tietoon
3. miten siirytään jollekkin toiselle sivulle