Mitä miletä uusista Guzzeista?

Vaihtaako?

Omistajat ja muut käyttäjät, mitä mieltä laitteista. Varsinkin uudet nakumallit kiinnostaa. Siis matka-ajoon ...

9

1526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aapo-Tellervo

      Guzzi asioista kannattaa kysellä Gruppon foorumissa jos haluaa asiallisia vastauksia.

    • r1150r

      Norgella on nyt reilu 700 km ajettu ja onhan se PYÖRÄ. Sopiva miksaus perinteitä ja nykyaikaa. Vertailukohtana on lähinnä bokseri-Bemari, jollaisella aiemmin ajelin.
      Ei ole mikään ompelukone. Kone tuntuukin 2-mukiselta päinvastoin kuin nyky-boxer. Lisäksi äänet ainakin vakiona avat miellyttävän tanakat eikä liian kovat.
      Matkustajan olut ovat emännän mielestä melkein yhtä hyvät kuin K 1100 LT:ssä. Ainoastaan vasen jalkatappi värisee reiulusti, pakoputken läheisen kiinnityksen vuoksi.
      GTL-version varustelu on melko kattava matkakäyttöä ajatellen. Ajotietokone on monipuolinen mutta melko suurpiirteinen toinnaltaan, matkamittarissakin virhettä noin 5%.
      Kesän mittaan tulee lisää kokemusta. Ja muistaa pitää myös kaikkinainen tyylikkyys. Vanhaa Rover-autojen takalasitarraa lainaten "Vakiona tyyli".

      • Reiman

        Norge himottais muakin... mutta ehkä silti pysyn saksalais-japanilais -linjoilla vielä.


    • rudi84

      älä nyt herranjumala mee ostaa mitään motoguzzia. jos sä haluut kunnon pyörän nii osta bemari. esim. gs 1200.

      • Vaihtaako?

        jotenkin sitä "kaipaa vaihtelua". Vai onko tuo pelkkää haihattelua? Millä perusteella et rankkaa guzzia korkealle?


      • guzzisti

        Moi. minullakin oli bemari 1100 rt, hyvä pyörä, mutta jotakin puuttui. Odottelen kieli pitkällä nyt tilaamaani Guzzin Norgea, pitäis saada Toukokuussa. Kävin viime kesänä koeajamassa Norgen Piikkiössä ja totesin, tässä se on. Hieno pyörä, mahtava ajaa ja oikean pyörän äänet. Olen kokeillut monia eri vaihtoehtoja, japsia ja eurooppalaista, mutta oikeat pyörät tekee edelleen Italialainen Moto Guzzi.


      • V1100 Sport
        guzzisti kirjoitti:

        Moi. minullakin oli bemari 1100 rt, hyvä pyörä, mutta jotakin puuttui. Odottelen kieli pitkällä nyt tilaamaani Guzzin Norgea, pitäis saada Toukokuussa. Kävin viime kesänä koeajamassa Norgen Piikkiössä ja totesin, tässä se on. Hieno pyörä, mahtava ajaa ja oikean pyörän äänet. Olen kokeillut monia eri vaihtoehtoja, japsia ja eurooppalaista, mutta oikeat pyörät tekee edelleen Italialainen Moto Guzzi.

        Guzzissa on sitä jotain! Rudi84 se herranjumalittelee, mutta poika onkin vasta -84.
        Tuossa iässä pörrätään vielä japseilla. Bemarinkin olen omistanut, (k100) mutta ei tuntunut oikein moottoripyörälle. Guzzikuskit ovat aika merkkiuskollista väkeä, kertoo aika paljon merkistä.


      • guzzisti
        Vaihtaako? kirjoitti:

        jotenkin sitä "kaipaa vaihtelua". Vai onko tuo pelkkää haihattelua? Millä perusteella et rankkaa guzzia korkealle?

        löytyä niitä kriteerejä.


    • r1150r

      Gruppon sivuilta voi lukea kokemuksia Norgesta lisää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      77
      9220
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      5515
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      38
      4050
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      78
      3832
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2859
    Aihe