Jotenkin tässäkin se EU:n hölömys tulee taas esille:
Voitonpatsas on voitonmerkki hulluista saksalaisista... ja mitä tekee EU?
EU:ta asiassa edustaa Saksa!
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id59254.html
Voitonpatsas on voitonmerkki hulluista saksalaisista... ja mitä tekee EU?
EU:ta asiassa edustaa Saksa!
http://www.yle.fi/uutiset/24h/id59254.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
peruskoulua käyty.
"Voitonpatsas on voitonmerkki hulluista saksalaisista... "
Mistähän saksalaisista?
Virossa saksalaisten osuus oli noin 1,4% koko väestöstä.
Heidän mielenterveydestään ei ole juurikaan tietoa, mutta tuskin siitä löytyy perustetta yhdenkään patsaan pystyttämiseen.
Mutta kun historiaa ei osata niin moisia typeryyksiä voi ladella.
Venäläisten voiton juhla on kansalliskiihkoilijoiden satu, ei perustu tosiasioihin, mutta antaa vähän samanlaisen oikeutuksen muiden kansojen alistamiseen kuin saksalaisten myyttiset yli-ihmissadut.
Siihenkin löytyi muuten suomesta innokaita kannattajia; yksi tunnettu intoilija oli 1920 luvulla saksassa vieraillut Olavi Paavolainen.
Venäläiset ovat vuosikymmeniä perustelleet omat etuoikeutensa muihin kansallisuuksiin nähden juuri suuren isänmallisen sodan urotöillä.
Se että tuo suuri isänmallinen sota oli omien joukkojen turhaa tapattamista, sivullisiin ja siviileihin kohdistuvaa terroria ja laajamittaista ihmisoikeuksien polkemista on jätetty pois sadusta.
Tosi asioiden esiin nostaminen saa venäläiset suunniltaan... he eivät voi olla ihan tavallisia ihmisiä... he ovat suuren isänmaallisen sodan sankareita ja heidän jälkeläisiään...
... se on yhtä totta kuin se että saksalaiset olisivat arjalasiten jälkeläisiä.
Ennemmin tai myöhemmin on kohdattava todellisus...
Kun puhut hulluista saksalaisista niin hassu juttu, muuten on että Lansi-saksassa moisista yli-ihmis-hörhöilyistä luovuttiin jo 1945. Mutta Neuvostoliiton miehittämällä itä-saksassa yli-ihmis-hörhöily saa yhä kannatusta.
Hulluus ei ehkä liitykään niinkään saksalaisiin vaan johonkin ihan muuhun.
Kovasti teki mieli olla erimieltä aloituksen kanssa mutta ihan plörinäx meni, vai mitä?
Huomaathan se toki itsekkin.