Saan sairaseläkettä 600 euroa kuukaudessa.Halvin vuokraasunto on 400 euroe,jäisi 200 euroa elämiseen siitäkin sairaala maksuihin melkein puolet soskuun en mene.
Mitäköhän voisi
tehdä ?
3462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kuntoutuminen on poissuljettu.
Aika vaikea rahaa on taikoa ilmasta.
Sijoittaminen nyt ei sinänsä vaadi mitään muuta kuin vähän miettimistä, jos pystyy kirjoittamaan tietsikalla voi myös sijoittaa onnistuneesti ja vaikka ei pystyisi tekemään edes sitä, niin joku muu voi tehdä kyllä senkin toisen puolesta.
Mutta pääomaa tarvitaan, raha tulee rahan luokse.
Velka on vaihtoehto, mutta siinä on mahdollisuus kumpaankin suuntaan. Varsinkin aloittaessa on hyvä toimia ilman velkaa.
On olemassa menestystarinoita joissa joku on aloittanut melkein ei mistään.
Tietoa ja selkeä suunnitelma pitää olla.
Mitään yletöntä vuosia kestävää opiskelua ei vaadita, mutta asioiden sisäistämiseen ja syy-seuraus suhteiden käsittämiseen menee vähintään kuukausia.
Tekemällä oppii parhaiten, netissä onnistuu myös kuivaharjoittelu ilman rahaa.
Hidas ja varma on pienellä pääomalla melkoisen hidasta, joten pitää lähtökohtaisesti ottaa hieman enemmän riskiä; mitkään korkosijoitukset ei käy, kasvuyritykset/kehittyvät markkinat tai optiot.
Warrantit ovat nopeita, mutta vaativat treenaamista ja jatkuvaa seurantaa, aloittelija häviää todennäköisesti, mutta niillä voi voittaa pienellä panoksella satoja prosentteja.
Erikoistuneet rahastot; kuten Mandatum Kulta, ym raaka-aine sellaiset saattavat sopivassa markkinatilanteessa tuottaa hetkessä kymmeniä prosentteja.
Sijoitussidonnaisissa vakuutuksissa onnistuu rahastojen vaihto ilman välissä maksettavaa veroa, haittapuolena kulut ja viive toimeksiannon toteuttamisessa; asioita on ennakoitava, mutta nämäkin saattavat toimia. Joka pankilla on oma versionsa aiheesta, vertaaminen kannattaa.
Kulut ovat varmoja, joten niitä välttämällä pääsee varmemmin tuloksiin.
Pörssisijoittaminen on halvimmillaan, ei ilmaista, mutta halpaa ja nopeaa.
Palvelun tarjoajia on paljon, vertaamalla niitä löytää itselleen sopivat.
Parhaimmillaan mielenkiintoinen ja tuottoisa harrastus.
velkaa ottaa! Mikset hyväksyisi sosiaaliavustusta? Nimenomaan sinun tilanteessasi oleville ne on keksitty, eivät kaiken maailman huijareille jotka pistävät suuret omaisuutensa firman tai puolison nimiin ja menevät sitten ruinaamaan "ilmaista rahaa".
Noilla tuloilla saat asumistukea melkoisen summan, ehkä 300 euroa kuussa. Tarkan määrän kertova tukilaskuri löytyy Kelan verkkosivuilta. Asumistukea nimittäin haetaan Kelasta, ei sosiaalitoimistosta. Suosittelen.