Onko näillä listoilla esikoistaan odottavia naisia, jotka syystä tai toisesta ovat sinkkuja? Tunnen olevani vähemmistöön kuuluva outolintu, minne sitten mahani kanssa menenkin :)
Raskaus on kuitenkin nykyisellään varmaankin elämäni tähänastisista tapahtumista tärkein ja rakkain, joten olisi kiva tietää, mistä samassa tilanteessa olevat tytöt/naiset ovat saaneet tukea, apua ja kuulleet muiden kokemuksia?
Raskaus on kuitenkin nykyisellään varmaankin elämäni tähänastisista tapahtumista tärkein ja rakkain, joten olisi kiva tietää, mistä samassa tilanteessa olevat tytöt/naiset ovat saaneet tukea, apua ja kuulleet muiden kokemuksia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
En ymmärrä mikä on sinkkuäiti, onko se nainen joka synnyttää äpärän eli lehtolapsen!
voi sinnuu mitä olet mennyt tekeen!olisit ensin avioon mennyt,hyi!
Hei Veijo,
ihan itsesi kannalta toivon, että olet vain joku ihminen, joka etsii keskustelupalstoilta viestejä, joihin voi vastailla ihan mitä tahansa puutaheinää. Oikeasti ei kukaan voi olla tosissaan tuollaista mieltä.
Ja jos oikeasti olet, niin herää nyt hyvä mies tähän päivään!
Hei haloo nimimerkki "veijo". elämme 2000-lukua !! Mieluummin olisin itsekin sinkkuäiti kuin eläisin sinunlaisesi ääliön kanssa. valtavasti onnea sinkkuäidille ! olisin itsekin ollut valmis hankkimaan yksin lapsen, mutta elämä antoi miehen viime metreillä, siis biologisen kellon mukaan, heh.
Elellään avoliitossa. Naimisiin ei ole mitään hinkua. Tuleva vauva on paras ja rakkain juttu elämässäni 34 vuoteen asti !
Olen aivan tavallinen suomalainen perheenisä joka ihmettelee kovin suomalaisten laskenutta moraalia eli käsitystä siitä, että lapset kuuluvat todellakin ´vain avioliittoon ei maailma ole muuttunut isiemme päivien, ainostaan ihminen tekee omankädenoikeutta, siksi nuhtelen teitä hyvät vanhatpiiat ja pojat, menkää naimisiin ensin, ei tämä neuvo ole tuonpuoleisesta vaan se sopii nykyaikaan, miksi luokkaantua tällaisesta jos aidosti olen tätä mieltä ja onhan kirkkokin samaa mieltä minun kanssani vai onko sekin jo muuttanut mielipidettänsä, teidän lapset kuitenkin kysyvät joskus, missä minun rakas isäni on ja sinä vastaat, että ei äiti tiedä kuka sinun isäs on! ts. aikamoisen taakan olette antamassa lapsellenne, voi voi! Pilkkaa saa lapsi raukka usein kärsiä tulevina päivinä, koska koulumaailma on raaka myös tälläisille lapsille, olen sen läheltä nähnyt, kun pilkataan, että missä sinun isäs asuu jne.Mitäs sitten kun lapsi tahtoo veljen tai siskon, laitatko lehteen ilmoituksen ja kyselet sopivaa siittiön antajaa, en voi muuta kuin säälitellä sinua, sori vaan, älä loukkaannu, mutta mieti hyvä naisrukka tulevaisuutta, kun lapsi kasvaa, niin voi olla että kadut joskus tekosias, Tottakai olen sitä mieltä kuitenkin jos raskaaksi itses olet saattanut, niin lapsi pitää vastaan ottaa ja hoitaa kunniallisesti kuten kaikki muutkin sen tekisivät, ainostaan tuo sinun alkuasetelma on väärä, muuta en voi sanoa!
Kyllähä sinä varmaan onnellinen olet, mutta paljon onnellisempi olisi sinun lapses jos olisitte turvallisesti avioliitossa, peruspilareitten täytyy olla kunnossa, kysyn mille ihmeen pohjalle se avoliitto perustuu, eläin maailmassa puhutaan susipareista eli sehän toki sopii myös sinun liitolles nimeksi, voi parin vaihtaa lennosta jos ei naama satu enää miellytämään tai muuten edut vaatii, olen itse ollut turvallisesti aviossa parikyt vuotta ja siihen sopii lapsiakin ja lastenlapsikin jo on eli kehoitan sinua ottamaan vakavasti neuvoni ja menemään naimisiin, sitä et kadu niin uskon, mutta jos omaat materialistisen maailmankatsomuksen, niin ymmärrän sinun ratkaisus tätä taustaa vasten! Loukkaantua ei kannata ainoastaan toivon,että asiat avautuisivat ja näkisit nenän vartta pidemmälle, puhun varmuudella aikamoisesta kokemuksesta, muuten en ottais kantaa tähä kirjoitukseen, hyvää kevään jatkoa sinulle!
Veijo, entäs jos tämä isä jättää?
Ei auta vaikka kuinka haluaisi "normaalin" perheen, jos isä ei haluakkaan sitoutua vaan ottaakin eron keväthuumassa, niin minkäs teet?
Onko Veijolla kokemusta yksinhuoltajana olosta? Vai mistä tämä viisaus on tullut. Turha olettaa asioita, josta ei ole omaa kokemusta.
Sama juttu jos yksinhuoltaja väittäisi,että avioliitossa lapset kärsivät ilman että itsellä olisi avioliitosta kokemusta!