Halosen pitäisi johtaa ulkopolitiikkaa ja puolustaa Suomea, Viroa ja kansalaisoikeuksia Venäjällä. Mutta mitä hän tekee, ei mitään. Nyt on hyvä ajankohta nostaa esiin marien tilanne Venäjällä. Kutsu on saatu vierailla Marin tasavallassa, eli nyt rohkeasti toteamaan, miten suomensukuisia kansoja kohdellaan Venäjän demokratiassa. Putinin kaksinaamaisuus ja tekopyhyys on paljastettava maailmalle. Ei kannata odottaa tumput suorina, että Putin kiinnittää seuraavana huomionsa venäläisten asemaan Suomessa. Heille on saatava samat oikeudet kuin ruotsinkielisille eli venäjästä tultava Suomen kolmas virallinen kieli. Varmasti tämä on edessä, jos puuhaillaan Natoon liittymistä.
Halonen hävetköön
Jacobini
7873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Viroa?
Miksi pitäisi ehdoin tahdoin hankkia huonot välit Venäjän kanssa, tai kenenkään muunkaan kanssa? Mitä hyötyä siitä olisi?
Eikö asiat pidä hoitaa siististi, paljon paremmin, kuin Virossa?
Venäjä on se, joka aina ehdoin tahdoin hankkii huonot välit kaikkien naapuriensa kanssa.
Äsken oli Venäjän hampaissa Georgia, nyt Viro.
Suomi on kohta vuorossa.
Tsetseniassa käy Venäjä täyttä sotaa.
Suomen on liityttävä Natoon.
Venäjä on se, joka aina ehdoin tahdoin hankkii huonot välit kaikkien naapuriensa kanssa.
Äsken oli Venäjän hampaissa Georgia, nyt Viro.
Suomi on kohta vuorossa.
Tsetseniassa käy Venäjä täyttä sotaa.
Suomen on liityttävä Natoon.
Halonen on toiminut erittäin hyvin ja maltillisesti Viron ja Venäjän kiistassa. Kun jokin kääpiövaltio, kuten Viro on, toimii noin ajattelemattomasti on hyvä, että edes naapurivaltion päämies osoittaa harkintaa lausunnoissaan.
Suomen neuvottelutaidot kehittyivät huippuunsa Neuvostoliiton aikana, joten nyt toivottavasti jatkossakin vaikeatkin asiat pystytään hoitamaan niin, ettei suhteita vahingoiteta turhalla öykkäröinnillä. Virolla on siinä suhteessa vielä oppimista. Jos Natossa ja EU:ssa oleminen tulkitaan niin, että voidaan harrastaa sanelupolitiikkaa, ei siitä lopulta hyvä seuraa.
jo myöhäistä. Paras vaan satsata omiin puolustusvoimiin.
...sitä myös suomettumiseksi kutsutaan.
Onko se sitten tervettä lakaista ongelmat maton alle ja raukkamaisesti jättää vastuunsa kantamatta?
Naapurimme suurvaltion öykkärimäinen ja arvaamaton uhittelu olisi voinut ihan hyvin osua suomeen.
Venäjä on kuin iso agressiivisesti reviiriään vahtiva, sutta pelkäämätön paimenkoira. Sillä on vahva dominanssi, eikä juuri ollenkaan miellyttämisenhalua.
Vaikka tällaisen koiran kanssa on kommunikoitava maltillisesti ja johdonmukaisesti on sille tehtävä selväksi että laumanjohtajan asemassa on ihminen, ei koira itse.
Tuntuu, että tällä koiralla alkaa olla pian pitovaikeuksia, kun kukaan ei osoita sille selkeitä reviirinrajoja, jotka toisi sille turvallisuuden tunnetta...
Halonen on SUOMEN presidentti ei Viron.