Pres. Halonen

korttia panostamalla ylenmäärin Putiniin ulkosuhteissa. Tapaamisia kertyi reilusti toistakymmentä. Ihan kuin oltaisiin samassa liitossa. Nyt hän on "hämmästynyt" sellaisestä, minkä kadun mies oli nähnyt tulevaksi jo aika päiviä sitten.

Panostaminen Venäjään oli suuren luokan strateginen virhearvio etenkin kun suhteet länteen pilattiin. Kärsiiköhän Suomen kansa tästä vielä raskaasti?
121156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eihän tuo Saksakaan yhtään höyryä tuon Viron asian kanssa ja aikoo pitää EUn ja Venäjän tapaamisen kuten sovittu.

Sinä pelaat väärää korttia, eikä Halonen.

Äänestä

Halonen ymmärtää erittäin hyvin nykyisen tilanteen, eikä lähde puhumaan vastoin parempaa tietoa.
Jos ei nyt ihan ainoa, mutta tärkein kohde on Venäjä, johon Suomen kannattaa satsata suhteitten pysymiseksi hyvinä. On erittäin lyhytnäköistä ajatella, että potentiaalinen epäystävällisyys vallitsisi heti rajan takana.
Jos se epäystävällinen maa on välttämättä joidenkin mielestä oltava, niin valitkaa se jostain kauempaa. Venäjä on viimeaikoina suhtautunut Suomeen aivan normaalilla ystävällisellä tavalla, joten ei ole vihamielisyyttä ehdoin tahdoin hyvä luoda, vaikka jokin toinen valtio on kokemattomuuttaan niin tehnytkin.

Äänestä
  • Onko sinusta sotajoukkojen lisääminen rajaseudulle normaalia?

    Suomen rajoilla on kohta yhtä paljon venäläisiä sotilaita, kun talvisodan alla oli Njeuvostoliittolaisia.

    Äänestä

  • normaalia? kirjoitti:

    Onko sinusta sotajoukkojen lisääminen rajaseudulle normaalia?

    Suomen rajoilla on kohta yhtä paljon venäläisiä sotilaita, kun talvisodan alla oli Njeuvostoliittolaisia.

    käynyt armeijaa.

    Missäs ne joukot sitten ovat jos ei rajoilla, kaikki keskellä Moskovaa, niinkö?

    mikäli Suomi liittyy Natoon, Venäjä tulee lisäämään joukkojaan Suomen rajoille ja se ei pitäisi olla kenellekkään yllätys, ja ainakin sotilas asiantuntijat tietävät sen, Venäjällä on oikeus omien rajojensa sisällä koota joukkojaan ihan minne haluaa.

    Äänestä

  • normaalia? kirjoitti:

    Onko sinusta sotajoukkojen lisääminen rajaseudulle normaalia?

    Suomen rajoilla on kohta yhtä paljon venäläisiä sotilaita, kun talvisodan alla oli Njeuvostoliittolaisia.

    tai kalustoa rajaseudulle.
    Suomen rajan tuntumasta on päinvastoin poistettu varuskuntia ja tyhjennetty esimerkiksi lentokenttiä. Sortavalan kenttä on tyhjä ja varuskunta on tyhjennetty.

    Itä-Suomea ajatellen lähin lentotukikohta on Vidlitsassa, lähellä Aunusta. Kakkois-Suomen lähin lentotukikohta on Pietarin koillisreunalla.

    Alakurtissa on helikopteritukikohta kuten ennenkin.

    Varuskunnat ovat entistä kauempana rajasta ja miehistöä on vähennetty. Itämeren laivastoa (ja Jäämeren) on lisätty lähemmäs sitä tasoa, joka oli Neuvostoliiton hajoamisen aikoihin. Vielä moneen vuoteen se ei kuitenkaan ole samalla tasolla, tuskin tulee koskaan olemaan.

    Äänestä

Eipä taitaisi Suomen presidentin arvolle olla edes sopivaa mennä vieraaksi amerikkaan tapaamaan kolleegaa, joka ilmeisesti on kenoin kautta aikain. On parempi odottaa vaalien yli ja luoda suhteet uuden presidentin kanssa. Minusta ei ole mitään lisäarvoa Suomelle nykyisen vierailuista nykyiseen hallintoon.

Äänestä
  • anteeksi, I am so sorry, jos on loukannut toista. Halonen loukkasi Bushia, kun sanoi USA:n hyökänneen Irakiin ilman YK:n valtuutusta. Bush kantaa kaunaa tästä asiasta loppuikänsä, ellei Halonen mene pyytämään anteeksi.

    Äänestä

  • muotia pyytää kirjoitti:

    anteeksi, I am so sorry, jos on loukannut toista. Halonen loukkasi Bushia, kun sanoi USA:n hyökänneen Irakiin ilman YK:n valtuutusta. Bush kantaa kaunaa tästä asiasta loppuikänsä, ellei Halonen mene pyytämään anteeksi.

    niin eihän asialle mitään voi.
    USA:lla ei ole YK:n valtuutusta Irakin sotaan.
    Miksi Halosen pitäisi pyytää anteeksi?

    Äänestä

  • mitään LISÄARVOA pitää yllä hyviä suhteita maapallon ainoaan supervaltaan! He-he, kyllä sinulla on erikoinen ymmärrys. Turha luulla, että USA:N demokraattinenkaan presidentti on samaa mieltä suomalaisten vasemmistodemarien kanssa. USA:n demokraatit taitavat vastata meidän Kokoomustamme lähinnä.

    Äänestä

  • totuutta, kirjoitti:

    niin eihän asialle mitään voi.
    USA:lla ei ole YK:n valtuutusta Irakin sotaan.
    Miksi Halosen pitäisi pyytää anteeksi?

    sietää maailmassa vain siksi, ettei ole toimille YK:n valtuutusta?

    Pahaa vastaan pitää voida toimia siitä huolimatta, että Venäjä tms estävät YK:n päätökset asiassa.

    USA on minusta arvostuksen ansainnut. Hienoa, että on sellainen maa kuin USA!

    Äänestä

  • kaikkea pahaa kirjoitti:

    sietää maailmassa vain siksi, ettei ole toimille YK:n valtuutusta?

    Pahaa vastaan pitää voida toimia siitä huolimatta, että Venäjä tms estävät YK:n päätökset asiassa.

    USA on minusta arvostuksen ansainnut. Hienoa, että on sellainen maa kuin USA!

    uhranneet yli 3000 oman miehensä hengen puolustaessaan vapaata maataan Irakin hyökkäyksiltä. Harmi, että Bush ei pääse nauttimaan presidenttinä lopullisesta voitosta. Ehkä sitten eläkeläisenä voi saada arvostusta demokratian puolustuksesta. Mikään uhraus ei ole liian suuri vapauden ja demokratian puolesta.
    Irakin nationalistit voisivat panna jäitä hattuun ja alistua suurvallan johtoon ja odottaa parempia aikoja.

    Äänestä

  • sinusta ole kirjoitti:

    mitään LISÄARVOA pitää yllä hyviä suhteita maapallon ainoaan supervaltaan! He-he, kyllä sinulla on erikoinen ymmärrys. Turha luulla, että USA:N demokraattinenkaan presidentti on samaa mieltä suomalaisten vasemmistodemarien kanssa. USA:n demokraatit taitavat vastata meidän Kokoomustamme lähinnä.

    Suomi on liki ainoa maa, jolla on hyvät ja lämpimät suhteet USA:han. Kaikilla muilla on ongelmia ja muiden maiden edustajat joutuvat hyppäämään alvariinsa USA:n presidenttiä moikkaamassa tai hän käy niissä suhteiden kannalta ongelmallisissa maissa kuten nyt esim. Viro, joka ei tunnu millään tulevan toimeen USA:n kanssa vaan suhteita joudutaan lämmittelemään ja paikkaamaan kaiken aikaa vuoroin vieraissa. Ja ajatelkaa nyt vaikka Britannia ja Ruotsi. Miten huonot suhteet niilläkin USA:han on ja ongelmia ongelmien perään. Suomi on ainoa, kiitos presidentti Halosen, jolla on hyvät ja lämpimät ja vakaat kaikenkattavat suhteet USA:han. Menikö oikein punikit.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


pelasi väärää kirjoitti:

korttia panostamalla ylenmäärin Putiniin ulkosuhteissa. Tapaamisia kertyi reilusti toistakymmentä. Ihan kuin oltaisiin samassa liitossa. Nyt hän on "hämmästynyt" sellaisestä, minkä kadun mies oli nähnyt tulevaksi jo aika päiviä sitten.

Panostaminen Venäjään oli suuren luokan strateginen virhearvio etenkin kun suhteet länteen pilattiin. Kärsiiköhän Suomen kansa tästä vielä raskaasti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu