SAKSA VOITTI PATSASKIISTASSA

ja Suomi nolasti itsensä Ilkka Kanervan johdolla. Tuen ilmaisut olivat virhe, kun Ilkka Kanervalla oli oikeus ja velvollisuus olla yhteydessä Venäjään. Se suurlaähetystöön ja ulkoministeriin.

Ilkka Kanervalle oli tärkeämpää kohottaa kansallistuntoa Virossa ja Suomessa, kun olisi voinut mentellä asiallisemminkin.

Eroa Kanerva
3204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ilkka Kanervan touhukkuudella. Hän pyrki vain väärän kansallistunnon kohottamiseen, kun hänellä olisi ollut ulkoministerinä velvollisuus keskustella molempien osapuolten kanssa, jos kerran aloitti puhumisen.

Paras tapa, jos tunnustetaan Euroopan Unioi toimijaksi, että ilman sodan julistusta Venäjää vastaan, olisi otettu yhteyttä Saksaan. Saksa on nyt Euroopan Unionin puheenjohtaja maa ja Merkel sen presidentti.

Kanerva saattoi oikeati aiheuttaa Suomelle korvaamattomia menetyksiä.

Äänestä
  • On se kumma miten paljon Keskusta suostuu sietämään Kokoomuksen törppöilyitä ja selittämään kasnalle jotakin pelastauutuakseen.

    Ilkka Kanerva saattoi pitkäksi aikaa johtaa Suomen taloudellisiin ongelmiin yltiöisänmaallisten käyttäytymisensa johdosta. Kuullosti jo siltä aika ajoin, että hän saattaisi kertoa, että Suomi on valmis lähettämään sota- tai poliisivoimia rauhoittamaan venäläis väestöä tai asemiin Viron ja Venäjä väliselle rajalle.

    Äänestä

  • kaasua Venäjältä itämeren kautta ohi Viron. Kyllä se saa neuvoteltua rauhan patsastelusta. Venäjällä talouselämä määrää kuinka paljon kannattaa kiihkoilla vahoilla sotilaan jäännöksillä. Jonkun verran kuitenkin kannattaa naapureita pitää varpaillaan etteivät hypi silmille eikä rakenna kovinkaan monta ohjustorjunta asemaa rajojen läheisyyteen. 'Ennenkin' on sotia sytytetty kun kysymys energialähteistä. Venäjällä on valta vaihtumassa, senkin vuoksi kannattaa jo etukäteen 'vihjailla' naapureille että heille ei kannata ryttyillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


VAALITSTO kirjoitti:

ja Suomi nolasti itsensä Ilkka Kanervan johdolla. Tuen ilmaisut olivat virhe, kun Ilkka Kanervalla oli oikeus ja velvollisuus olla yhteydessä Venäjään. Se suurlaähetystöön ja ulkoministeriin.

Ilkka Kanervalle oli tärkeämpää kohottaa kansallistuntoa Virossa ja Suomessa, kun olisi voinut mentellä asiallisemminkin.

Eroa Kanerva

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu