Enkelparventien spagetti a la Juice

Roihu-68

Kokkikolmemiljoonaa ilmoitti Lamminpäänlumouksen yhteydessä, että resepti on väärä, ei jostain syystä voi paljastaa oikeaa respetiä, mutta toivoo, että oikea resepti julkaistaan??? Mä olen ottanut sen reseptin aamulehdestä joka oli Juicen haastattelun yhteydessä, enempää en voi oikeellisuuteen ottaa kantaa.
Tässä Spagettiresepti, joka on otettu City-lehdestä Juicen haastattelusta, olkaa hyvät:

170g amerikan pekonia
100g saunapalvattua kinkkua
2 tuhtia sipulia
2 kananmunaa
Parilla Lasagnette-spagettia
Loraus vispikermaa
Mustapippuria
Rakunaa
Basilikaa

Kohtalaisen pieniksi viipaloidut pekoninpalat asetetaan korkeareunaiselle paistinpannulle. Kun pekonin rasva on sulanut, lisätään sipuli sekä kinkkuviipaleet. Samanaikaisesti isossa kattilassa sekä väljässä vedessä keitetään pasta.
Nyrkkisääntönä on, että pasta on sopivan kypsää, kun vedestä otetaan yksi pastasuikale ja heitetään se kaakelia kohti. Jos se pysyy seinäkaakelissa kiinni, on pasta valmista. Kypsä pasta valutetaan vedestä, mutta ei huuhdella.
Sitten se kumotaan pannuun pekoni-sipuli-kinkkuviipaleiden päälle. Kerma ja kananmunat sekoitetaan ja kaadetaan pannulle. Hämmennetään varovasti ja miedolla lämmöllä niin, että spagetti ja kerma sitoutuvat toisiinsa. Nautitaan valkosipulipatongin ja salaatin kanssa, jossa on lollorosso-salaattia, ruohosipulia,loraus öljyä sekä liraus mustapippuria.
Loraus= ruokalusikallinen ja liraus= teelusikallinen.
SUOSITELTAVA RUOKASEURA= Henkilö, jonka haluaa valloittaa
SUOSITELTAVA JUOMA: Villa Antinori- tai Callo Sauvignon Blanc-valkoviini
ATERIOINTI-ATMOSFÄÄRI:Henkevää keskustelua hartauden kera, Classic FM, tai ylen ykkönen vaimeana taustalla.

2

1603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuso

      kuulostaa herkulliselta....teen lähiaikoina varmasti...

    • juuso

      tein tuota pastaa ja vaikka en sitä spagettia saanutkaan niin onnistui se muullakin pastalla. Maistuvaa oli!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      87
      3825
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3340
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      71
      3247
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2800
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      51
      2404
    6. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      50
      2101
    7. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      67
      1943
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      42
      1921
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1739
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1718
    Aihe