Jos ostan Nokiaa ja sitten myyn vaikkapa 3 kuukauden kuluttua. Pidän taukoa pörssikaupoista hiukan. Mutta saman vuoden aikana ostan uudelleen ja esim kuukauden päivät pidän niitä ennenkuin myyn, niin saanko silti noilta kuukausilta osinkoa?
Vaikken siis omistkaan koko vuoden ajan!
Nokian
osingot
2
632
Vastaukset 2
- saamiseksi
riittää että omistaa osakkeet vuodessa vain yhtiökokouspäivän päätyttyä. Yhtiökokouspäivää seuraa irtoamispäivä, jolloin voit myydä osakkeet ja silti saat osingot.
- siis..
Mutta vain siis niiltä päiviltä joina omistaa osakkeet (edellyttäen että ne omistaa vielä yhtiökokouspäivän päätyttyä)?
Ei siis saa osinkoja koko vuoden ajalta? Ajatuskin jo tuntuu tyhmältä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53947
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan69741Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli61726- 55670
En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.47644- 62613
Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33593Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk7586- 78486
- 37470