Itseäni on alkanut hermostuttaa ja ärsyttää nuo katukuvaan tänä keväänä ilmaantuneet autot. Kyseistä ajoneuvoahan saa ajaa B-kortilla eikä niillä tolloilla tunnu olevan tietoakaan liikennesäännöistä! Ajelevat miten sattuu ja aiheuttavat vaaratilanteita liikenteessä, kun eivät ymmärrä, että kyseisellä kulkuvälineellä ei voikaan ajaa kuten polkupyörää. Juuri eilenkin katselin mielenkiinnolla, kun eräs teinipoika lähti autollaankaupan parkkipaikalta ja meinasi peruuttaa sivulta tulleen kylkeen. Ei muuta kuin jarru pohjaan, hirveä hihitys ja peruutettiin vielä vähän lisää. Sen jälkeen käännyttiin kiellettyyn ajosuuntaan ja jatkettiin matkaa yksisuuntaista väärään suuntaan. Kauhulla odotan mitä tulevaisuus tuo tullessaan, jos nämä autoilijat lisääntyvät eikä ajokortin saamiseen tule lisäpykäliä. Nuohan ovat hengenvaarallisia kaikille tienkäyttäjille, jalankulkijoista mopoilioihin.
Henkilöautot
Vittuuntunut ämmä
8961
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taidat nyt puhua mopoautoista(?), jotka eivät ole autoja ja joita saa ajaa mopokortilla, koska ovat "katettuja" mopoja.
Ei voi muuta sanoa kuin, että pysy kaukana niistä.
Vuodatuksesi oli varmasti aiheellinen.
Nämä nykynimitykset on muutenkin ihmetyttäneet, koska nimikkeen alkuosa on aikaisemmin kertonut ajoneuvon tyypin/mallin/käyttötarkoituksen ja loppuosa ajoneuvoluokan.
Vanhat:
- linja-auto
- kuorma-auto
- henkilöauto
- pakettiauto
- moottoripyörä
- mopo=moottoripolkupyörä
Uudet:
- moposkootteri luulisi kuuluvan luokkaan skootterit eli etukatettu moottoripyörä niinkuin skootterit ovat olleet. Väärin, se onkin etukatettu mopo. Jotta nimike kertois luokan, se pitäisi olla skootterimopo.
- mopoauto luulisi olevan auto, koska sanan loppuosa on auto. Väärin, se onkin katettu mopo. Taas, jotta nimike kertoisi heti vehkeen, se pitäisi olla automopo.
Mitäs jos linja-autoa kutsuttaisiin autolinjaksi. Tai nysseksi (nysse tulee!).
Kevyt nelipyöräinen = mopoauto jota saa ajaa M-kortilla ja ns. rekisteröityä pikku mönkijää myös
Nelipyöräinen = ns. rekisteröity mönkijä jota saa ajaa vain B-kortilla
Määritelmät:
Kolmi- ja nelipyörä sekä «kevyt» nelipyörä
L5e-luokan ajoneuvo (kolmipyörä) on moottorikäyttöinen ajoneuvo, jossa on kolme symmetrisesti sijoitettua pyörää ja joka on varustettu moottorilla, jonka sylinteritilavuus on suurempi kuin 50 cm3, kun kyseessä on polttomoottori, tai jonka suurin rakenteellinen nopeus on suurempi kuin 45 kilometriä tunnissa.
L6e -luokan ajoneuvo («kevyt» nelipyörä) on «nelipyöräinen» moottorikäyttöinen ajoneuvo, jonka kuormittamaton massa on enintään 350 kg ilman sähköajoneuvon akkujen massaa ja jonka suurin rakenteellinen nopeus on enintään 45 kilometriä tunnissa. L6e-luokan ajoneuvon moottorin sylinteritilavuus on enintään 50 cm3, kun kyseessä on ottomoottori, tai suurin nettoteho enintään 4 kW, kun kyseessä on muu polttomoottori tai sähkömoottori.
L7e-luokan ajoneuvo (nelipyörä) on «nelipyöräinen» moottorikäyttöinen ajoneuvo, jonka kuormittamaton massa on enintään 400 kg tai tavarankuljetusajoneuvon osalta enintään 550 kg, sähköajoneuvon kyseessä ollessa kummassakin tapauksessa lukuun ottamatta akkujen massaa, ja jonka moottorin suurin nettoteho on enintään 15 kW.
En löytänyt (tai en osannut etsiä) lainkohtaa, jossa "mönkijä" vaatii B-kortin. Kertoisitko?
Kiitos tarkennuksesta
ei mopo kortilla pitäs saada ajaa ns:mopo autoa, sekun kuitenkin on AUTO, mopoilijalla kuitenkaan ei ole mitään käsitystä välttämättä autolla ajamisesta,eikä sen hallitsemisesta, kun mopokortinkin saa vai ja ainoastaan sillä läpi menneellä teoria kokeella:/
L7e (nelipyörä)
- neljä pyörää
- kuormittamaton massa enintään 400 kg tai tavarankuljetusajoneuvon osalta enintään 550 kg (kummassakin tapauksessa ilman sähköajoneuvon akkujen massaa)
- moottorin suurin nettoteho enintään 15 kW
Sekä kolmipyörä että nelipyörä ovat aina verollisia. Veron määrä määräytyy moottorin iskutilavuuden mukaan. Ajokorttivaatimuksena on vähintään B-luokan ajokortti. Kolmi- ja nelipyörän kuljettajan on käytettävä suojakypärää (pl. umpinaisella ohjaamolla varustetut mallit). Nelipyörä on määräaikaiskatsastettava säännöllisesti aivan kuten autotkin.
linkin mistä tämä L7e:n ja B-kortin vaatimus löytyy?
Kevyt nelipyörä ja nelipyörä tais olla erikseen? o:
eiku perskule mul meni jutut sekasi