paypal tulot

kartier pressoni

Paylpal tililleni on kertynyt kuvapankeissa myymistäni kuvista n. 2000 dollaria tämän vuoden puolella ja tämä tulee varmasti jatkumaan. Kaikkea ei viitsisi tuhlata ebayssa, eli jos siirrän pari kertaa vuodessa n. 1000 dollaria paypallista omalle tililleni, puuttuuko verottaja touhuun?

3

4667

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      Ei vortaja puutu tulosi...voit lähetä raha minulle! Mina hoita raha ja vero!

    • Tekijä_

      PayPal on vain maksujärjestelmä eli PayPal-tilisi vastaa käytännössä suomalaista pankkitiliä.

      Jos olet Suomen kansalainen, olet velvollinen ilmoittamaan kaikki ansiotulosi Suomen verottajalle riippumatta siitä mille tilille ne maksetaan ja miten suuren osan käytät niistä nettikauppaan. Ilmoittamatta jättäminen on rikos. Voit ilmoittaa tulot esimerkiksi veroilmoituksen kohdassa "muut ansiotulot", mutta mielellään kuitenkin aina etukäteen suoraan verottajalle.

      Rahojen siirtäminen Suomeen ei vaikuta asiaan muuten kuin että verottajan on helpompi todistaa tulojesi olemassaolo, koska verottaja pystyy tarkistamaan suomalaisen pankkitilin tapahtumat helpommin kuin brittiläisen PayPal-tilin tapahtumat.

      Jos saat säännöllisesti tekijänoikeuskorvauksia valokuvista, niin silloin sinun tulisi ilmoittautua ennakkoperintärekisteriin ja maksaa niistä tekijänoikeuskorvauksista ennakkoon veroja oman arviosi mukaan. Verottaja voi merkitä sinut ennakkoperintärekisteriin myös omasta aloitteestaan, jos selviää että harjoitat tulonhankkimistoimintaa, ja määrätä sinulle ennakkoveron maksettavaksi.

      Olet lisäksi muistiinpanovelvollinen kaikista tuloista ja menoistasi, jotka liittyvät noihin tekijänoikeuskorvauksiin. Käytännössä PayPalin kuukausittaisen tiliotteen tulostaminen paperille talteen saattaa riittää tuon muistiinpanovelvollisuuden täyttämiseksi.

      Jos toiminta muuttuu sellaiseksi että teet sitä enemmän ammattimaisesti kuin harrastuspohjalta niin silloin olet toiminnasta kirjanpitovelvollinen, joka tarkoittaa jo vähän enemmän työtä kuin pelkästään tiliotteen ottaminen talteen.

      Verottaja neuvoo näissä asioissa tietysti ilmaiseksi, ja esim. verohallinnon puhelinpalvelusta voinee kysellä asioita nimettömänäkin.

    • Anonyymi

      näkyy tulorekisterissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      174
      1722
    2. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      100
      1010
    3. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      78
      940
    4. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      54
      895
    5. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      112
      865
    6. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      123
      766
    7. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      419
      661
    8. Mä olin ihan peloissani sun lähellä

      Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel
      Ikävä
      22
      624
    9. On ikävä sinua ihana

      En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.
      Ikävä
      28
      603
    10. Mitä jos näkisimme

      Vyöryisikö samat tunteet uudelleen?
      Ikävä
      52
      594
    Aihe