Onko kokemuksia lehmästä lemmikkinä? Millaista hoitoa vaatii, mikä ruokavalio, kauanko se elää jne.?
Lehmä
3
376
Vastaukset
- 2 lehmää
Lehmä elää sellaset pari-kolmekymmentä vuotta hyvin hoidettuna. Nykyisistä lypsyrotuisista ei ole pitkään elämään edes lemmikkinä, mutta suomenkarjan elukan saa elämään kauan. Meillä on kaksi 12 vuotiasta poikimatonta lehmää jotka asuu pihatoksi muunnetussa vanhassa autotallissa. Talvisin syövät kuivaa heinää pääasiassa ja olkia. Lisäksi niille on annettu vitamiinit ja kivennäiset ovelasti melassisiirappiin sotkettuna. Joskus annetaan porkkanaa ja omenaa herkuiksi. Leipää annetaan kausittain, silloin kun vanhaa leipää ilmaseksi kaupasta saa. Kumpainenkin syö yhden limpun pilkottuna päivässä. Kerppuja on tehty ja niitä tykkäävät syödä myös.
Kesällä syövät laidunruohoa ja metsäkasveja (peltolaidun ja metsälaidun käytössä), kivennäisiä lisäksi.
Me harjataan ne joka päivä ja tarkastetaan sorkat kerran viikossa. Lehmän saa opetettua tuohon hoitoon ihan yhtä helposti kuin hevosenkin. Sorkkahoitaja käy sorkkia vuolemassa silloin kun on tarvetta.Alusina on paksusti olkia, aluset putsataan päivittäin. Ollaan opetettu taluttamiseen lehmät ja joskus on pieniä lapsia viety lehmän selässä pieniä lenkkejä. Aikuista lehmän selkä ei kuulemma kestä. Toista yritettiin opettaa kärryjen eteen (isompi) mutta siitä ei tullut mitään kun Käämiltä paloi käämi niihin hihnoihin. :)
Meillä on näön vuoksi laitumilla aitoja reunoilla mutta meidän lehmät on yleensä irti pihalla silloin kun ollaan kotona. Kesäisin etenkin on hauska makoilla aurinkoa ottamassa ja tulla lehmän herättämäksi. Tulevat tutkimaan että mitäs siinä makaat ruokapöydällä.
Muutenkin uteliaita eläimiä, autosta jäi ikkuna auki kun hetken olin poissa seuraavaksi huomaan keittiön ikkunasta että autossa on hätävilkut päällä ja radio huutaa täysillä. Lehmä oli käynyt tutkimassa autoa ja nuoleskellut ikkunasta radiota ja muitakin ulokkeita auton sisällä. Onneksi ei ollut saanut käsijarrua nuoltua pois paikoiltaan, olis auto vierinyt jokeen...Kuolaa oli mukavasti joka paikka täynnä.
On niistä hyötyäkin oikeasti. Kerran talvella jäi avaimet sisään kun läksin lenkille ja mies töissä tietysti. 15 asteen pakkasessa ei hirveesti ulkona viihdy hikisissä verkkareissa etenkään jos pitää neljä tuntia odottaa että ukko tulee kotiin... Menin lehmien luo lämmittelemään. Makaavan lehmän mahaan kun nojaa niin tulee lämmin. Lehmälle se sopi mainiosti. Vähän aikaa katseli ja pisti sitten silmät kiinni. Nukkui siis. Rupes itteäki nukuttamaan kun siinä kuunteli niiden tasaista hengitystä.- jantsuli-59
Voi minäkin haluan lehmän-ei vain ole maapaikkaa
voi harmi,olen aina tykännyt lehmistä,ne ovat niin sympaattisia ja ihana lempeä katse!Olen ollut hevosihminen myös aina. Ole Onnellinen!
- pinja
lehmä elää n.9 vuotiaaksi tai enemmän ja se syö heinää ja sen sellaista lehmä on ihana eläin.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle162206Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671509Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061450Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61332Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681295Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell741148Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.331115Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311077En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046