Turun ihme lapsi Olavi Mäenpää on kadonnut kai suohon, kun vaaleissa tuli takkiin, niin että jopa Aurajoki lainehti. Tuota ilmiötähän ei ole tapahtunut sitten Turun palon, eikä lokkien riemunaurua ole kuultu vastaavanlaisena ainakaan 60 vuoteen.
SKS on kuollut niin turus, ku muualki maas!
SKS on kuollut niin turus, ku muualki maas!
Vastaukset 6
Vanhimmat
En ole Mäenpään kannattaja,mutta totean,olisi suuri menetys turkulaisille jos Mäenpää jää pois kunnallispolitiikasta.
Kuka paljastaisi ja pitäisi varpaillaan "vanhojen puolueiden" kabinettipolitikoiden kähmintää.Hän on tarpeelinen ,sillä hän uskaltaa paljastaa sitä likaista peliä jota kunnallispolitiikassa pelataan,lahjuksia ym.
Tälläinen "Olavi"pitäisi olla jokaisessa kaupungissa.
Perussuomalaisten turkulaiset kunnallispolitiikot ovat samaa 0-tasoa kuin helsingin piirin "kädet".Ikävä tosiasia.
kunnallispoliitikkoja ei ole olemassakaan. Eduskuntavaaleissa heitä oli muistaakseni kokonaista kolme mm. Päivi Eskola ja Manu Vuorio.
Turusta he nappasivat yhteensä vaivaiset 150 ääntä. Niilä äänillä ei valtuustohon nousta.
Eihän eduskuntavaaleissa haettukaan Varsinaissuomesta turkulaisia ehdokkaita. Kunallisvaaleissa haetaan Turusta vain turkulaisia. Ilman turkulaisiakin ehdokkaita Turusta tuli yli 1900 ääntä ja valtuustopaikkaan tarvittiin viimeksi 1137 ääntä. Seuraavissa vaaleissa Turusta tulee vähintään 2 paikkaa. Kannatuksen nousu Varsinaissuomessakin on niin kova että Turustakin paikkoja tulee 3-4 ja siinäkin kannatuksen kasvu on vasta keskimääräistä pienempi.
Toivottavasti turkulaiset löytävät kunnallisvaaleihin oman Kikensä. Muuten jäävät saamatta turkulaisten antamat äänet maskulaiselle Kike Elomaalle.
Maailmassa on sentään jotain oikeutta :)
tämän vuoden aikana. Silloin hekottelijat saavat taas vetää herneen neniinsä.