sepram

..viekö haluja

vaikuttaako sepram heikentävästi seksuaalisuuteen ? kuvittelenko vain ? onko syyt muut vaiko lääkkeeni ?

5

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä

      Minä en ole Sepramia käyttänyt, sen sijaan Cipramilia, Seromexiä jne. Olen mies, minulla halut eivät menneet, sen sijaan tuli joidenkin ehkä toivoma "pitkäkestävyys", ts. orgasmia oli vaikeaa saada. Kyllä se kuitenkin tuli, kun jaksoi yrittää. Voin kyllä hyvin uskoa, että halut voivat mennä, koska se sopisi toimintamekanismiin, ainakin siis tunteiden tasaamiseen. Voi myös olla, että annostus tai lääke eivät ole sinulle oikeat.

      • Sepramia nyt käyttänyt ja kestoa on liiankin paljon. Aina ei vain jaksa loppuun. Toki kiinnostus seksiin on vähentynyt, aika paljonkin. Näin oli toki muillakin lääkkeillä.


    • ei tärkeintä

      Viehän se ja on vaikeampaa saada tyydytys.
      Mutta masentuneena ei juuri haluta niitä asioita
      ja tärkeintä on saada itsensä terveeksi.
      Ne halut kyllä palautuvat itsestään.

    • saman huomannut

      Mulla on citalopram lääkitys (20mg) ja melko heti sen aloitettuani aloin ihmetellä että enkö mä enää tunne mitään seksuaalisesti:) Ennen mä olin enemmän tunteella elävä ja mulla oli vilkas mielikuvitus, ehkä olin vähän neuroottinen taiteilijasielu mutta nyt tuntuu että mikään ei saa mua syttymään:) Tosin asia ei sikäli ole vakava, koska en seurustele, niin siitä ei ainakaan kärsi kukaan toinen osapuoli.. Vain joskus harvoin mulle tulee niitä "sellaisia" ajatuksia ja ne voivat tulla mitä ihmeellisimmissä tilanteissa:)Toivoisin että haluni edes jonkun verran palaisivat, koska mun on muutenkin vaikea tutustua uusiin ihmisiin ja olla fyysisesti lähellä, niin johan menee hankalaks jos mua ei saa sit mikään syttymään, eheh:)

    • näin on

      ja niin meni halutkin. Mutta nyt kokee itsensä normaaliksi, joten mielummin näin kuin jokahetkinen ahdistus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      155
      6986
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3895
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      315
      3297
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      70
      2860
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      8
      2327
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1893
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      48
      1785
    8. 15
      1706
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1654
    10. 72
      1490
    Aihe