Suurten matkatoimistojen joulumatkat ovat lähes loppuunmyytyjä ja etsimme mukavaa rantalomakohdetta joko Intiasta tai Thaimaasta. Kiinan Sanya on käynyt myös mielessä. Mitä kautta kannattasi etsiä lomakohteita Intiasta ja mitä suosittelette? Lapset 6- ja 4-vuotiaat, jotka ovat tottuneet pitkiinkin lentomatkoihin.
Jouluksi Intiaan lasten kanssa, vinkkejä?
mirkkuka
131603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei ne Finnairin suorat Mumbai ja Delhi niin kalliita ole (EUR 616 Mumbai). Sieltä sitten eteenpäin rannalle vaikka Goaan, Keralaan (lentokentät Cochin tai Trivandrum) tai vaikka Diulle (katso paikallislentoja vaikka linkistä http://www.ghumo.com/).
Itse olen perheeni kanssa ollut useamman kerran Intiassa. Tuon ikäiset lapset taatusti pitävät matkaa Suurena Seikkailuna. Jos valmismatkat ovat menneet...Lento Mumbaihin ja junalla tai bussilla Goaan. Kysy vaikka Intiakeskuksesta junalippuja mutta voit hoitaa homman itsekin netin kautta jos on Visa.
Lapset tykkää aina norsuista, lehmistä, vuohista, sioista...
Tervemenoa. Ette pety...
Terve,varasimme itsellemme jo toiset Goan matkat Hiihtolomaksi Aurinkomatkoilta,mutta varmastikkin kannattaa koittaa Intia-keskuksesta joulumatkoja ja he luultavasti osavaat neuvoa paremmin.Goa on ehdoton ja sielläkin Pohjois-Goa enemmän eloa,etelä rauhallisempi.
Me mennään omin toimin kolmestaan, äiti ja kaksi tyttöä. Lennetään Finnairilla Bombayhin ja sieltä SpiceJetillä Goalle. Etsitään sieltä majoitus ja nautitaan kaksi viikkoa.
Tosin me lähdetään jo vähän aikaisemmin. Joulun aikaan siellä on kovin ryysis turisteja ja majoituksetkin kalliimpia. Muuna aikana ainakaan majoituksen löytäminen paikanpäältä ei tuota mitään ongelmia. Eiköhän me Bagaan suunnata, mutta voi olla, että vaihdetaan paikkaa, jos siltä alkaa tuntumaan.
Ollan paljon rannalla ja uidaan meressä. Syödään joka päivä eri ravintoloissa. Käydään taksilla retkillä ja muilla rannoilla, Mapusan markkinoilla, Pondlan-eläintarhassa, Old Goassa ja muissa paikoissa. Mennään veneellä Anjunan markkinoille. Haaveena olisi myös käydä myös Panajissa elokuvissa ja laivaristeilyllä, jossa esitetään paikallisia lauluja ja tansseja.
Aiai, kun tuli jo matkakuume, kun tätä kirjoitin. Tulisi äkkiä syksy.
taitaa olla enemmän diskoristeily. Sivusta seuranneena näytti enemmän paikallisten hauskanpidolta kuin paikallisten tanssien esittelyltä. Ääntä kyllä riitti ja valoshow oli pimenevässä illassa hieno. Joulu Intiassa ei välttämättä ole kaikkien juttu. Näytti aika kornilta ne joulukoristeet palmuihin ripustettuna. Menee hiukan paikallisesta elämästä maku. Paikallisille joulu on uskonnollinen juhla. Ei siellä tunneta esim joulupukkiakaan.
Ystäväni Goassa vei meidät muutama vuosi sitten kotikyläänsä Siolimiin ja esitteli siellä tekemänsä
joululahjan koko kylälle. Se oli tien yläpuolella lankojen varassa tähden muotoinen joulupukin naama
samanlainen katsottuna molemmilta puolilta. Pimeässä
sen naaman sisällä loisti valo.
Hän nauroi että tänä vuonna joulupukki on jouluna lomalla Goassa.
muutaman paikallisen kanssa juteltua, eikä se kovin tuttu juttu heille ollut. Toki tuollainen turistipaikka tekee sen, että jo turistien takia se joulu pukkaa kaikessa kauheudessaan sinnekkin ;-)
kannattaako mennä lasten kanssa intiaan
suuri riski saada vatsatauti ym,ym
en ainakaan minä veisi pieniä lapsia intiaan
lasten kanssa menee. Vatsataudin vaara on aina olemassa, myös aikuisilla. Käsidesiä ja tervettä järkeä, kyllä se siitä :)
Viime vuonna olimme kesällä Rodoksella lasten kanssa. Siellä tuli kova vatsatauti. Loppuvuodesta olimme Intiassa. Siellä ei tullut vatsatautia.
Intiassa saa kuule parilla eurolla sellaiset rohdot, että vatsataudeista ei ole tunnin päästä tietoakaan. Vatsatauti ei ole mikään ongelma siellä, kunhan ei jää sitä itse potemaan.
viime vuonna oltiin eikä lapsilla ollut tietoakaan vatsataudista. tänä vuonna mennään kolmeksi viikoksi ja vietetään calangutessa joulu ja uusi vuosi. pojat siis 7 ja 8 vuotiaat nyt kun lähdetään ja kovasti jo odottavat takaisin goalle pääsyä..
Oletteko varanneet itse majoituksen ja onko hyviä vinkkejä? Ajateltiin ottaa lennot ja varata huoneet/huoneisto itse.