Itse ex-veneilijänä huvittaa koko ohjelma mutta onhan näitä sikäli kiva katto että näkee tätä harrastusta että antaa ohjelma minullekkin jotain.
Veneily alan liikkeiden nimet suorastaan puistattaa, pitääkö joka asiaan olla merkkituote?
Ei toki mutta joskus ne on tarpeen, raha myös ratkaisee paljon. Lähinnä sitä että tyyliin uusavuttomille myydään vaikka mitä ja mitä voi tarvita mukaan veneeseen ja parempi olla kaksi tai jopa kolmin kappalein ettei lopu kesken.
Veneily alan liikkeiden nimet suorastaan puistattaa, pitääkö joka asiaan olla merkkituote?
Ei toki mutta joskus ne on tarpeen, raha myös ratkaisee paljon. Lähinnä sitä että tyyliin uusavuttomille myydään vaikka mitä ja mitä voi tarvita mukaan veneeseen ja parempi olla kaksi tai jopa kolmin kappalein ettei lopu kesken.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onhan siinä kovasti asiaa,meinaa jos sattuu purjehtiin suomenlahdella. Muille järvi moottoriveneiliöille siinä on korkeintaan minuutin verran asiaa..
Kerro heti missä olet nähnyt sen minuutin pätkän moottoriveneilystä, kiinnostaisi katsoa!
Sentään istuttiin moottoriveneessä, ja kokeiltiin muutamaa pesuainetta, tosin hiukan huvittavaa oli tytön hinkutus.. Taitaisi ikuisuus sillä vauhdilla mennä, ennenkuin vene valmiina olisi..
eikös ne laskenut sen moottoriveneen veteen.. Tosin se ei tainnu kestää minuuttia kun palattiin jo maston pystytykseen:-)
Niin tökerön huonosti toteutettu ohjelma että han hävettää tekijöiden puolesta. Tuo kuomujen ja penkkien puhdistusosio oli niin alta kaiken kriteerin että kannattaisi ehkä miettiä onko ohjelmalla oikeasti mitään annettavaa veneilijöille.
No oli tämä viimeinen ohjelma taas varsinainen limbo. Varusteita esiteltiin viimeisen päälle: Ukko esitteli schschakkeleitaan ja muuta tilpehööriä "asiantuntevasti" ja sen sutturan osuudessa tärkeintä olivat tulevan kesän asusteiden muotivärit. Veneilyohjelmasta voisi varmasti tehdä veneilijöiden suurta enemmistöäkin kinnostavan, mutta silloin sinnä pitäisi olla todellista sisältöä. Tällaisenaan ohjelma on tarkoitettu vain älykääpiöille.
Jos ohjelma todella tarkoitettu kaikille veneilijöille niin harvinaisen huonosti ovat ohjelman aiheet valittu. purjehdusta ja kilpapurjehdusta on ohjelma-ajasta 80% ja loppu sitten jonnin joutavaa hömppää.
Olenkin tullut siihen tulokseen että ohjelma on kilpapurjehtijoiden mainospätkä, jota eri yritykset sponsoroivat ja moottoriveneilijöille ohjelmalla ei ole mitään annettavaa.
Kunnolliselle veneilyyn keskittyvälle ohjelmalle olisi varmasti kysyntää ja katsojia.
Naurettaa keskustelua. Vaihtakaa nyt ihmeessä toiselle kanavalle silloin kun tuo ohjelma tulee jos ei sitä kestä katsella.
Digitv:ltä tulee toista kymmentä kanavaa ja kaapelista vielä enemmän ja sitten voi ostaa lautasen tai vuokrata DVD:n.
Ohjelmaa tehdään niin kauan kuin katsojia riittää. Parasta lopettaa katsominen niin ohjelmakin loppuu.
Veneilijöille vaan ei ole saatu aikaan kunnollista ohjelmaa.
Kun joku keksisi tehdä vaikka kipparilehden tai vastaavan sisälöllä telkkarisarjaa ; olis vähän uutuuksien testejä, koneiden ja varusteiden esittelyä, huoltokoulua , ja jopa itse veneilyn opetusta navigoinnista ja veneen kiinnityksestä ja ajamisesta lähtien ; sekä aina se tarpeellinen tietoisku merenkulun säännöistä ja turvallisuudesta.
Katsojia varmaan riittäisi, kunhan tavallisen veneilijän tarpeet olisi riittävästi huomioitu , eikä sekään haittaisi jos kerran vuodessa käytäisiin katsomassa niitä "unelmia"-kin, ja kerran pari istuttaisiin OFF SHORE 1 veneen kyydissä ...
kukahan sellaisen ohjelman meille tekisi!?
Viime jakso oli niin huono kuin olla voi. Siinä ei siis ollut mitään. Eikä varmasti kenellekkään veneilijälle. Ruokaosuus oli ihan miellyttävä mutta että oikein ratsastajia, teippiä ja varakompassi veneessä pitäisi olla. Sellisia juttuja jotka lapsikin tietää ja ihan pelkästään myyntipuhetta..Ihan todella veneilijöitä aliarvioiva ohjelma joista varmaan yksikään tekijä ei todellakaan veneile.
Pitäisi varmaan laittaa adressi että saataisiin edes yksi veneily ohjelma telkkariin..
Venelehti on mennyt myös pelkäksi kilpaveneilyksi ja mainoksiksi. Oletteko koskaan laskeneet miten monta sivua lehdessä on mainoksia ja vielä aika törkeä hinta tuollaisesta mainoslehdestä..
Ann
...mutta ei välttämättä aloitteleva tai "wannabe" veneilijä. Eli aivan samalla tavoin kuin veneilylehdissä on aivan paikallaan toistaa ihan alkeitakin ajoittain. Osaavammat voivat vaikka käväistä jääkaapilla sillä aikaa...
Pännivät minuakin nuo lehtien mainokset ja kilpaveneilyjutut (oltiin sitten purjeilla tai moottoreilla kisaamassa). Toisaalta, taitaa nämä Suomen markkinat olla sen verran pienet, että lehtien on pakko yrittää löytää jokaiselle jotakin.
eiköhän tekijäporukka tee sitä ihan rahan takia, jotta saavat särvintä leivälleen.
Olen jopa kuullut/ymmärtänyt, että ruutunäkyvyydestä niin yritysten, kuin yhteisöjenkin pitäisi maksaa. Siitäköhän sitten johtunee, ettei kovin monista kisoista tms. tapahtumista tule juttuja.
Muuten aivan 0-ohjelma, mutta jotain täytettä ohjelma-ajalle ajattelettomille katsojille ja tietysti tuottajaille ja tekijöille rahaa.
Elämme sen verran hyvinvointivaltiossa ,että tollaisen sonnan tekemiseen ei puututa koska on sen verran budjetiisa löysää rahaa.