Seinänvierus-kiveyksestä

Lisää Kysymyksiä

Heippa! Olisko joku niin ihana ihminen, että auttaisi naisimmeistä vastaavanlaisessa ongelmassa: viime syksynä kaivettiin lapiolla "laskut" ja laitettiin muovikaistaleet viettämään talon pohjarakenteista poispäin, kuten ymmärtääkseni kuuluukin tehdä. Sen jälkeen lapioitiin hiekkaa päälle ohuelti, etteivät muovit ihan pikku tuulilla karkaisi :). Nyt onkin sitten mietinnän alla, että mitä siihen olis viisain laittaa hiekan päälle? Seulanpääkiviä on mietitty, mutta lieneekö paras vaihtoehto? Mitä muita vaihtoehtoja olis? Ja millä rajaan sitten esim. vaikka ne seulanpääkivet nurmikkoalueesta, kun toivoisin jotain kestävämpää ratkaisua, kuin ihan lauta pelkästään..?
Kaikenlaisia neuvoja otetaan vastaan!! Ja suurkiitos sille, joka vaivautuu vastaamaan!!

Aurinkoista tulevaa kesää!!

3

2365

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pms68

      ensinnäkin se reuna voi olla vaikka kuinka jykevää ainetta maun mukaan ja aina painekyllästettyä tai lämpökäsiteltyä jos pussi kestää, lehtikuusikin passaa. Meillä vanhalla talolla on pysynyt ne laudat jo reilun kymmenen vuotta..

      Seulanpää on ok, välit hiekalla tai kivituhkalla täyteen. Muita mahdollisia on kaikki sorat, sepelit, murskeet jne eli ihan mitä aines nyt sattuu miellyttämään ja sopii tyyliin. Joku on laittanut noppakiveäkin, mutta aika kallis ratkaisu. Koristekivet värillisenä on yksi, mutta hankala pitää siistinä jos lehtipuita alueella paljon.

      Reunoina voi käyttää toki vaikka betonikiveä joka tarkoitettu reunukseksi nurmeen. Sitten on erilaisia muovisia nauhasysteemejä vaikka kuinka kun menet alan liikkeeseen. Tuo puu on vain niin luonnollinen puutarhaan ja sen voi käsitellä värilliseksi puunsuojalla halutessaan. Kiinnitys maahan vain huolella ja kun tavara on ainakin sen 22mm niin pysyy suorana kyllä ja kauniina.

    • ehkäpä....

      Olen nähnyt jossakin laitetun betonilaatat sokkelin viereen. Oli tosi siistin näköinen.

      • muurahaiset

        tykkää laatoista? No keväisin sen sitten näkee sisällä.


    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe