Heippa! Olisko joku niin ihana ihminen, että auttaisi naisimmeistä vastaavanlaisessa ongelmassa: viime syksynä kaivettiin lapiolla "laskut" ja laitettiin muovikaistaleet viettämään talon pohjarakenteista poispäin, kuten ymmärtääkseni kuuluukin tehdä. Sen jälkeen lapioitiin hiekkaa päälle ohuelti, etteivät muovit ihan pikku tuulilla karkaisi :). Nyt onkin sitten mietinnän alla, että mitä siihen olis viisain laittaa hiekan päälle? Seulanpääkiviä on mietitty, mutta lieneekö paras vaihtoehto? Mitä muita vaihtoehtoja olis? Ja millä rajaan sitten esim. vaikka ne seulanpääkivet nurmikkoalueesta, kun toivoisin jotain kestävämpää ratkaisua, kuin ihan lauta pelkästään..?
Kaikenlaisia neuvoja otetaan vastaan!! Ja suurkiitos sille, joka vaivautuu vastaamaan!!
Aurinkoista tulevaa kesää!!
Seinänvierus-kiveyksestä
3
2342
Vastaukset
- pms68
ensinnäkin se reuna voi olla vaikka kuinka jykevää ainetta maun mukaan ja aina painekyllästettyä tai lämpökäsiteltyä jos pussi kestää, lehtikuusikin passaa. Meillä vanhalla talolla on pysynyt ne laudat jo reilun kymmenen vuotta..
Seulanpää on ok, välit hiekalla tai kivituhkalla täyteen. Muita mahdollisia on kaikki sorat, sepelit, murskeet jne eli ihan mitä aines nyt sattuu miellyttämään ja sopii tyyliin. Joku on laittanut noppakiveäkin, mutta aika kallis ratkaisu. Koristekivet värillisenä on yksi, mutta hankala pitää siistinä jos lehtipuita alueella paljon.
Reunoina voi käyttää toki vaikka betonikiveä joka tarkoitettu reunukseksi nurmeen. Sitten on erilaisia muovisia nauhasysteemejä vaikka kuinka kun menet alan liikkeeseen. Tuo puu on vain niin luonnollinen puutarhaan ja sen voi käsitellä värilliseksi puunsuojalla halutessaan. Kiinnitys maahan vain huolella ja kun tavara on ainakin sen 22mm niin pysyy suorana kyllä ja kauniina. - ehkäpä....
Olen nähnyt jossakin laitetun betonilaatat sokkelin viereen. Oli tosi siistin näköinen.
- muurahaiset
tykkää laatoista? No keväisin sen sitten näkee sisällä.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537522Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432670- 2632283
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662047Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.561110Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911077Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661055