Tein eilen ensimmäistä kertaa olutta käymisastiassa ja viikon kuluttua olisi lappoaminen ja pullotus.
Muutama kaveri on myös tehnyt olutta aikaisemmin ja yleensä kun pullon on avannut, pullosta ei ole päässyt minkäänlaista painetta eikä sihinää.
Siten myös vaahdosta ei ole ollut tietoakaan.
Onko ideoita millä pulloon saisi hieman painetta saati edes vaahtoa? Kyseessä on tumma olut.
Olueen painetta
Sieppo
1
604
Vastaukset
- Oku
Painetta ja vaahtoa saa kun laittaa pullojen pohjalle lappoamisvaiheessa n.1/2 tl sokeria. Tuo sokeri vielä jälkikäy pullossa, mutta käymisessä vapautunut hiilidioksidi jää olueeseen, kun pullo on suljettu. Sokerin määrässä saa olla kuitenkin tarkkana, jos sitä laittaa liikaa niin painetta tulee liikaa ja pullon avatessa sieltä purkautuu pelkästään vaahtoa.
http://www.pcuf.fi/~jarmala/0kkuute.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1676444Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv982979Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1021835Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am441554Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko101266Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m81144- 131137
- 511087
- 171040
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751023