Kuinka vaarallisina pidätte tuollaisia max. tunnin kestäviä todella matalia verenpainearvoja? Niihin liittyy tottakai huimausta ja myös todella kovaa päänsärkyä.
Esim. tänään noin klo 14 mittasin istuen kolmeen kertaan arvot ja lukemat oli 65/37, 73/38 ja 73/37. Pulssi oli 76. Ja päänsärky oli todella kova.
Reilua tuntia myöhemmin oli päänsärky loppunut ja arvot olivat nousseet ollen 96/47, 95/45 ja 92/46. Pulssi 69.
Syön verenpainelääkkeitä, beta-salpaajia ja AT2-salpaajia, koska muuten vuorokauden "keskipaine" nousisi liian korkealle.
Ja siis näitä tosi matalia tulee satunnaisesti, ei siis päivittäin lääkityksestä johtuen vaan ihan silloin sun tällöin - kuten esim. tänään.
Hetkelliset todella matalat
6
1090
Vastaukset
- Niin - vaarallisiako
Minäkin syön betasalpaajaa ja At2-salpaajaa, ja useinkin lauantai aamuna verenpaine on 85/64, siihen en kyllä sitte uskalla ottaa verenpaine lääkkeitäni, vasta sitten iltapäivällä, jos paineet ovat nousseet, otan puolet mulle määrätyistä annoksista, tai sitten vasta sunnuntain puolella, jos paineet ovat edelleenkin matalalla tasolla. Mutta jossain vaiheessa iltaa sunnuntaina tulee kyllä jotenkin niinkuin "kuormittunut" olo rintaan, on aika hankalaa, kun sitten viikolla kuitenkin taas kun on työssä, verenpaine taas nousee, niin, että taas on käytettävä noita lääkkeitä. Mut viikonloput on niin hankalia, että ottaako, vaiko eikö ota noita verenpainelääkkeitä, osaako kukaan siihen mitään "konsteja" neuvoa.
- heitättää kans
Mulla vähän samaa vikaa.Mulla vaan tuppaa nuo paineet vaihtelemaan.
Viimeksi viimeisestä yövuorosta(3 yötä peräkkäin) tulessani ajoin autoa hirveän huimauksen alaisena.Näin kaiken 3:na enkä meinannut pystyä keskittämään katsettani tiehen.(onneksi työmatkaa vain n.5 km, mutta)Onneksi oli hiljainen lauantaiaamu.
Paineet kotona olivat 129/120.Oksensin ja päätä kivisti.Sängyssä en voinut silmiä sulkea ollenkaan, pyöri niin hirveästi...
No, tänään yritän päästä lekurille, josko nämä lääkkeet pitäisi vaihtaa, kun tuo pulssi on koko ajan 100 korvissa ja olo senmukainen.
Välillä paineet tällä lääkityksellä(Linatil 20mg, Norvasc 5mg, sekä Primaspan 100mg)laskee 85/65, ja sit palellaan ja huulet sinertävät.
Eli jokin on pielessä ja pahasti!
Mut täytyi tällainenkin kohtaus tulla ennekuin uskoin että nämä lääkkeet eivät oikein sovi...
Eli kantsis sunkin käydä lääkärissä keskustelemassa lääkkeiden vaihdosta koska paineiden heittelyä on noinkin paljon.
- paine on alle 40
niin ihminen on tajuton. Luultavasti mittaustekniikassa tai laitteessa vika. Automaattiset verenpainemittarit tosin saattaa näyttää mitä tahansa vaikka olisikin kunnossa. Siksi lääkärit eivät käytä.
- Vaarallisia???
Valitettavasti tuotan sinulle pettymyksen sikäli, että sekä mittari että omat mittaustaitoni on tutkittu ja oikeiksi todettu :)
Muuten väittämäsi "Siksi lääkärit eivät käytä" ei kyllä pidä paikkaansa - ei ainakaan sataprosenttisesti. Itse olen törmännyt lääkäreihin, jotka automaattimittaria käyttävät, useinmiten muuten samanmerkkistä, jolla omatkin mittaukseni on tehty. Toki osa mittaa "vanhalla tavalla", kuten myös osa hoitajista.
Osaatko sanoa mistä löytäisin tarkemmin tietoa tuollaisista ehdottomista raja-arvoista tyyliin "jos alle nnn, niin ihminen on tajuton". Olen kovasti yrittänyt löytää niistä tietoa oikeastaan mieltäni rauhoittaakseni, mutta eipä vaan löydy mitään. Aina vaan puhutaan oireista, mutta ei itse arvoista matalien suhteen :( - kokemuksella tähän vastasin
Vaarallisia??? kirjoitti:
Valitettavasti tuotan sinulle pettymyksen sikäli, että sekä mittari että omat mittaustaitoni on tutkittu ja oikeiksi todettu :)
Muuten väittämäsi "Siksi lääkärit eivät käytä" ei kyllä pidä paikkaansa - ei ainakaan sataprosenttisesti. Itse olen törmännyt lääkäreihin, jotka automaattimittaria käyttävät, useinmiten muuten samanmerkkistä, jolla omatkin mittaukseni on tehty. Toki osa mittaa "vanhalla tavalla", kuten myös osa hoitajista.
Osaatko sanoa mistä löytäisin tarkemmin tietoa tuollaisista ehdottomista raja-arvoista tyyliin "jos alle nnn, niin ihminen on tajuton". Olen kovasti yrittänyt löytää niistä tietoa oikeastaan mieltäni rauhoittaakseni, mutta eipä vaan löydy mitään. Aina vaan puhutaan oireista, mutta ei itse arvoista matalien suhteen :(Mielestäni tiedän siis jotain tästä asiasta.
- kahvinkeittopuuhassa
systolisen ja diastolisen ero on vain 14, eikö silloin pitäisi olla pyörryksissä? Entä jos se on bussipysäkillä 134, vaikka ei ole juossut vaan kävellyt 150 m. Nämä ovat vuorokausiverenpaineseurannasta, eli luotettavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3007468Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne795822Kylillä nainen puhutaan
Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?1583745Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1513453Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee321857Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1831806- 431421
- 221401
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan641374Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san151325