Onko oikein kytketty maadoitus?

Veneessäni maasähköjohdon maadoitus (keltavihreä) menee ensiksi mustaa laatikkoon jossa lukee"zinc saver" ja sitten maadoituskiskooon. Maadoituskiskolta lähti yksi johto 12v miinuskiskoon ja tietenkin kaikille laitteille ja pistorasioihin. Eli mietityttää toi musta laatikko ja maadoituksen kytkeminen 12V järjestelmän miinukseen. Onko oikein kytketty?
31016
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...se vaikuttaa ihan ohjeiden mukaiselta. Tuo "zinc saver" on galvaaninen erotin, jolla estetään vuotovirtoja. Ja maasähkösysteemin suojamaan kytkeminen veneen maadoitusjärjestelmään on ilmeisesti nykyisten ohjeiden mukainen vaatimus.

Minulle itselleni on arvoitus, tarvitaanko sitä. Jos maasähkön syötössä on vikavirtasuoja, niin näin maallikkosähkärinä kuvittelisin, että se tarjoaa riittävän suojan vuotoja vastaan. Mutta olisi hauska kuulla jonkun oikeasti näistä tietävän näkemys, puuttuuko jotain, jos homma on rakennettu niin, että 230V-systeemin ainoa yhtymäkohta 12V-järjestelmään on akkulaturin liitäntä. Eli vikavirtasuoja on mutta ei mitään suojamaaliitäntää veneen järjestelmään tai suojaerotinta.

Äänestä
  • Itselläni on Amerikkalainen vene ja siinä on se suojamaa viety myös veneeen ulkopuolella vedessä olevaan "maadoituslevyyn".

    Maasähkössä olevan ja "oikean maan" (vesi) välille saattaa tulla jännite-eroja, joten amerikkalainen on varmistanut tämän ns. maadoittamalla veneen vielä erikseen.

    Äänestä

  • Vikavirtasuoja on tarkoitettu hengenpitimiksi
    mahdollisen sähköiskun varalle. Mutta se gal-
    vaaninen erotin on välttämättömyys, ettei esim.
    perävetolaite syövy pilalle, johon riittää aivan
    olemattomat virrat.

    Maasähköjärjestelmien yleistyttyä noista veden-
    alaisista syöpymistä on tullut riesa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keltavihreä kirjoitti:

Veneessäni maasähköjohdon maadoitus (keltavihreä) menee ensiksi mustaa laatikkoon jossa lukee"zinc saver" ja sitten maadoituskiskooon. Maadoituskiskolta lähti yksi johto 12v miinuskiskoon ja tietenkin kaikille laitteille ja pistorasioihin. Eli mietityttää toi musta laatikko ja maadoituksen kytkeminen 12V järjestelmän miinukseen. Onko oikein kytketty?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu