Hiustenlähtöni todettiin johtuvan liiallisesta hiivasta elimistöstä. Nyt kysyisinkin teiltä hiivasta parantuneet,joille hiiva aiheutti myös hiustenlähtöä, että kuinka kauan kesti ennenkuin hiustenlähtönne loppui? Aloitin juuri lääkekuurin ja uusin ruokavalioni ja nyt vain odotellaan, että koska oireet alkavat helpottua. Tiedän, että hiuksissa paraneminen näkyy viiveellä, mutta jos joku osaisi kertoa, että kuinka kauan sitä joutuu odottelemaan, niin olisin kiitollinen.
Hiivasyndroomasta parantuneet!
16
6794
Vastaukset
- TÄLTÄ PALSTALTA
Kiitos. Hiivasieni ja tattijutut sienestys palstalle.
- Hiukset lähtevät
Ei tässä provoja kukaan kirjoittele. Ihan oikea lääkäri taudin totesi, kumma juttu!
- ...
Hiukset lähtevät kirjoitti:
Ei tässä provoja kukaan kirjoittele. Ihan oikea lääkäri taudin totesi, kumma juttu!
erikoista että joku lääkäri olisi todennut hiivasyndrooman. Käsittääkseni lääkärikunta pitää sitä ihan humpuukina. Oliko hän töissä tavallisella lääkäriasemalla eikä millään antioksidanttiklinikalla tai muulla sellaisella?
- Hiukset lähtee
... kirjoitti:
erikoista että joku lääkäri olisi todennut hiivasyndrooman. Käsittääkseni lääkärikunta pitää sitä ihan humpuukina. Oliko hän töissä tavallisella lääkäriasemalla eikä millään antioksidanttiklinikalla tai muulla sellaisella?
Ihan yksityisen lääkäriaseman yleislääkäri sen totesi. Ei hän syndrooma-nimitystä käyttänyt, mutta puhui suolistohiivasta. Ei taudilla mitään virallista nimitystä taida ollakaan.(?)
- täyttä
p*sk**.
- Auta armias
kaikkea sitä täytyy kestää!
- Vain syötävät sienet on hyviä
Hiivasyndroomasta puhutaan silloin, kun hiiva on suolistossa, jossa sen uskotaan tuottavan erilaista tuhoa ja vaivoja elimistölle, mutta johon jotkut lääkärit eivät usko. Sen sijaan, kaikki lääkärit tietävät eivätkä kiistä sitä, että hiivasieni aiheuttaa emätintulehduksia ja tulehduksia iholla esim. päänahassa. Päänahan sienitulehduksesta on yleisenä oireena hilse. Hiusten lähteminen on jo harvinaisempi oire. Tulehdus lienee vaikeampi.
Kuka totesi hiusten lähdön johtuvan hiivasta? Suolistohiivasta vai hiivasta päänahassa? Päänahan hiivaan osta apteekista Nizoral-shampoota. Pääset vaivasta viikossa.
Hiusten lähtö voi johtua myös kilpirauhasen yli- tai alitoiminnasta. Onko sen mahdollisuus sinulta tarkistettu?
En osaa sanoa, miten pian hiukset kasvavat uudelleen, mutta maallikkona uskoisin hiusten lähtemisen ainakin loppuvan pian hoidon jälkeen.
Tsemppiä!- mies30v
En nyt sano juuta enkä jaata noihin hiivajuttuihin, mutta fakta on se, että hiukset reagoivat noin kolmen kuukauden viipeellä. Oikeastaan ne siis kertovat siitä, mikä oli tilanteesi kolme kuukautta aikaisemmin.
- syö elimistöstä
vitamiineja ja varsinkin b-vitamiinien puutos voi aiheuttaa hiustenlähtöä. Siinä syy siihen, miksi hiivasyndroomalla olisi vaikutusta hiuksiin.
Eiköhän se hiustilanne parane heti, kun saat hiivan kuriin niin, että b-vitamiinia on taas saatavilla hiustenkin tarpeisiin.
Oletko kuitenkaan varma siitä, että hiustenlähtösi olisi juuri hiivasyndroomasta johtuva? Käypä testaamassa esim. b12-vitamiinin imeytyminen vereen ja jos tilanne on kohdallasi normaali, niin valitettavasti hiustenlähtösi ei silloin johdu hiivasyndroomasta vaan jostakin muusta, luultavasti miestyyppisestä hiustenlähdöstä.- miuoy tyttö
hei!
minulla samanlaisia oireita, missä voisi tutkituttaa tuon mahdollisen hiivasyndrooman elimistössä? auttaako jos jätän vaan valkoiset jauhot ja sokerin pois? - hiivasyndroomatestin
miuoy tyttö kirjoitti:
hei!
minulla samanlaisia oireita, missä voisi tutkituttaa tuon mahdollisen hiivasyndrooman elimistössä? auttaako jos jätän vaan valkoiset jauhot ja sokerin pois?voi tehdä missä tahansa lääkäriasemalla. Tämä niille tiedoksi, jotka väittävät, etteivät lääkärit usko koko hiivasyndroomaan. Mikäli omalla lääkäriasemallasi ei niitä tehdä, niin googlettamalla löydät varmaankin tietoa paikoista, joissa niitä tehdään.
Lue Pursiaisen Hiivasyndrooma-kirja, niin saat tarkempia vastauksia kysymyksiisi. Pelkkä valkoisten jauhojen ja sokerin pois jättäminen ei riitä, mutta onhan se tosi hyvä alku kuitenkin.
- Hiukset lähtee
Kyllä se hiivasyndrooma todennäköisin syypää sulkasatooni on. Kilpirauhasarvot normaalit, rauta-arvot olleet alhaiset S-Fer 13,hb 127, rautakuuri ei vähentänyt hiustenlähtöä. Hiusakatemian tutkimukset käyty läpi, rahat meni, mutta apua ei löytynyt. Aika rahastuksen makua sielläkin sanoisin... Tuota b-12 vitamiinia ei ole tutkittu, voisi sen tietysti vielä katsoa.
Lääkäri veikkasi, että hiiva on ollut elimistössäni jo pitkään ja muutkin oireet ovat niin rankkoja, että se olisi vaikuttanut hiusteni hivenaineiden ja vitamiinien saantiin ja siksi hiukset lähtevät. Myös päänahka on tämän takia tulehtunut.
Kiitos vastauksista (niistä asiallisista :)).
Mielelläni vielä otan tietoa vastaan, jos jollain olisi omakohtaista kokemusta siitä, kuinka kauan kestää hiusten ja päänahan kuntoon tulo hiivasta eroon pääsyn jälkeen.- kuriin !
Minulla oli paha hiivasyndrooma, ihoni oli vereslihalla ( lääkäri totesi verikokeilla )
Ihoni oli rikki ja päänahka myös...En kuitenkaan huomannut, että olisi ollut pahaa sulkasatoa ?
Ruokavalioremontin aloitettuani ihon paraneminen alkoi hitaasti, mutta varmasti. Ihon kokonaan paranemiseen meni parisen vuotta.
Mivitotal on luontaistuote, joka sisältää kaiken kropan tarvitseman hivenaine- ja mineraalit.
Toivon hyvää jatkoa ja paranemista !
( älä usko sienijuttuja, aina joku on niin helvetin viisas ) - karvanoomi
Hiusten tuuheuden palautuminen ennalleen ei tapahdu kovin nopeasti vaan tarvitset kärsivällisyyttä. Normaalisti hiuksen kasvuvaihe kestää 4-6 vuotta (nuorilla enemmänkin, vanhoilla vähemmän). Hiustenlähdössä hius siirtyy liian aikaisin ns. lepovaiheeseen, lakkaa kasvamasta ja irtoaa. Kun syy kasvuhäiriöön korjaantuu (on kysymys hiivasta tai hormooneista tms.), palautuminen kestää, koska hius kasvaa vain noin 1-1,5 cm kuukaudessa eikä uuden hiuksen kasvuvaihe ala heti edellisen lähdettyä ennen aikojaan. Joten varaudu odottelemaan ainakin puolesta vuodesta vuoteen tuuheampaa hiusmassaa:)
- testailija
minkä lääkityksen sait hiivaan? Jos esim diflucania, niin veikkaanpa,ettet parane..
googleta THREELAC ja lue juttuja,itse vakuutuin sen verran,että päätin testata,saa myös suomesta! - hii3
mul tämmönen ongelma olen sairastunu hius pohjan kutinaa hilselyä jne mota vuotta ja se ei ole mukavaa ko ei saa yöl nukuttua ko se pahin kutina on ain nukkumann menessä . olen käynyt iho lääkäreillä 1o kertoja mut mitään apua en saa nauretaan vaan ja sanotaan pese hiuksesi usemmin. se ei oo siitä kiinni vaan se on jo joku vakavempi hius sairaus liekkö hiivaa sit vai jotain muuta vakavaa josta ei osata kertoa mikään kuivaa hilsettä vaan rapisee olkapäille joka päivä ja kutina vaivaa joka päivä pesi tukkaa eli ei oon helisemässä ja halusin tietää et eikö tähä ole mitään hoito keinoa tai lääkäriä joka osais vavani hoita kuntoon. ytävällisi n terveisin anne sebon semmosta kuivaa hiivaa jjoka kyllä karisee pois ko harjaat hiuksia kunnolla mut se kutina ei mee pois vaik mutä tekis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195983
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263764- 822597
- 392131
- 331902
- 451878
- 1071775
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331478