Laitoin äitini kehotuksesta gladioluksen sipulit esikasvatukseen ja nyt on niin että ovat kasvaneet niin paljon että kukkivat kohta varmaan tuossa puuhellan päällä,,,onko kellään konstia että miten saisin niiden kasvua hidastettua, kuistille en niitä uskalla viedä kun ovat niin hallanarkoja ja täällä Rovaniemellä on vielä yöpakkasia...Auttakaa joku =)
Gladiolus
3
3113
Vastaukset
- Onttomukulakiurunkannus
Älä sure, eivät ne vielä kuki!
Gladiolus todellakin kannattaa esikasvattaa, ettei kukinta jää ihan ensimmäisten pakkasten aikaan asti. Se kasvattaa ensiksi kunnon lehdet ja vasta kun puutarhuri jo alkaa luulla, ettei mitään kukkia tulekaan, ne yllättävät. Ennen kuin kukkavana tulee näkyviin, kasvi näyttää ja tuntuu "olevan raskaana" eli lehtien sisällä on selvä paksumpi kohta.
Nyt siis olisi tärkeää, että kasvisi pääsisivät mahdollisimman valoisaan paikkaan, ei ole väliä, vaikka lämpötila välillä olisi reippaasti alle normaalin huonelämpötilan. Vie ihmeessä päiväksi kuistille, jos siellä on parhaat valaistusolot! Ronttailet sitten jonkin viikon aamuisin ja iltaisin ruukkuja sisään-kuistille-sisään-kuistille... Näin sanoo eteläparvekkeen omistava kerrostaloeläjä, joten tiedän kyllä, mistä puhun. ;-)
Jos gladioluksesi ovat korkeaa lajiketta, kannattaa kukkavarret yrittää tukea mahdollisimman hyvin, ne suorastaan haluavat kaatua!
Gladiolus tekee yleensä kauheat määrät pikkusipuleita, sellaisia ihan pikkiriikkisiä. Ne kannattaa ottaa pois mullan vaihdon yhteydessä ja kasvattaa erillisessä astiassa muutaman vuoden ajan, niin kohta on kaikki paikat täynnä kukkivia gladioluksia. Ne ovat helppoja kasvattaa, antaa vaan tarpeeksi ravinteita, vettä ja valoa. Pakkasta ne eivät kyllä kestä alkuunkaan.
Gladiolusta on sen sataa eri lajiketta, sekä korkeita että matalia, paljon eri värejä.
Jos sinulla on eri värejä, voisi olla mielenkiintoista kasvattaa myös siemenistä ja katsoa millaisia värisävyjä ja -yhdistelmiä luontoäiti tällä kerralla järjestää! - kasvamassa
Minulla on ihan sama probleema, laitoin liian aikaisin ne kasvamaan, ja sama juttu mulla krassien kanssa, olen pitänyt niitä hämärässä huoneessa mutta silti kasvavat aika lailla. Eihän noita vielä ulos uskalla laittaa kun voi tulla pakkasöitä täällä etelässäkin.
- poropeukalomultasormi
vie ne krassitkin reilusti vaan ulos päiväksi. Mulla on jo nyt kaikki taimet ulkona, yöksi siirrän terassin katon alle. Eivät niin pääse hallan kanssa tekemisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017563
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075628- 835057
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 502855
- 522769
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102374Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986