Miten vaaleat nahkapenkit kannattaisi puhdistaa? Esim. Turtlella ja Autoglymillä on nahanhoitoaineita (glymillä oli joku leather cream tai vast.) joiden käyttöohjeissa sanotaan, että puhdistavat ja suojaavat. Kuitenkin mietityttää laittaa tummuneelle penkille sitä ainetta suoraan, eikö penkit pitäisi ensin puhdistaa jollain eri aineella? Kyse on suht.uusista nahkapenkeistä mutta esim. reisien kohdalta on tummentumia jotka olisi mukava saada pois. Eli, mikä olisi kaikkein paras tapa?
Vaaleat nahkapenkit
putsari
61463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Avainsana on marseille-saippua, jota saat melkein mistä tahansa marketista "Le Chat" kauppanimellä. Takaan, että et tule pettymään!
Tarkemmat ohjeet ohessa:
http://www.btcf.fi/forum/showthread.php?p=733312#post733312
Täytyypä kokeilla tuota saippuaa, kiitoksia vinkistä!
muista käyttää VAIN nahanputsiin-ja hoitoon soveltuvia aineita.
Prestalla hyvät puhdistus-ja hoitoaineet.
Muista tarkkailla istuimia jatkossakin tiuhaan ettei nahka likaannu liikaa.
Putsiaineella ensin puhdistus,venttaat hieman sitten hoitoaine tasaisesti levittäen ja odota kunnes kuivuu (n.puoli tuntia).
hoitoainekin putsaa hieman,sitä kantsii käyttää riittävän usein vaikkei pesutarvetta olisikaan,niin jakkarat ei halkeile ja autossa on mielyttävä tuoksu.
Omasta puolestani saat toki käyttää parhaaksi katsomiasi aineita. Mainittakoon vain, että mm. paikallisen museon konservaattori mainitsi heidän käyttävän nahkaesineiden puhdistamiseen juuri marseille-saippuaa. Omien kokemusteni lisäksi riittää minulle referenssiksi.
Yhtä tärkeä osa nahkojen ylläpidossa on säännöllinen imurointi! Nahan huokosiin hieroutuvat pienpartikkelit ovat juuri se, joka suurelta osin aiheuttaa nahan "kiillottumisen".
Olen kokeillut marseille saippuaa,auto glymin leather cleaneriä ja leather masteria ja millään näistä ei takin väri lähde auton vaaleasta nahka penkistä pois... taika sienellä se kyllä irtoo,mutta sillä taitaa mennä koko penkki piloille... Eli ei taida olla kunnon nahanpuhdistus aineita olemassakaan.....
Edelleen Marseille. Jos sillä ei lähde niin sit saa syyttää itseään. Ei se ainakaan vahingoita vaikka antais vaikuttaa pidempään kevyesti sienellä hangaten.
Vaaleet penkit on kyllä nätin näköset muttei niillä käytännössä tee mitään. Älä vaan mene uusilla farkuilla istumaan jos persus on vähänkin kostea. Ne on pysyvästi siniset sen jälkeen.